דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כתב ויתור על סודיות – מתי הוא נדרש ומה חשוב לדעת לגביו? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

המידע הרפואי שלכם הוא פרטי וחסוי לעיון על-ידי אחרים. ואולם, לא פעם חשיפת המידע נדרשת לצורך הליכים שונים. מדובר, בין היתר, בהליכים משפטיים (דוגמת תביעות נזיקיות או תביעות רשלנות רפואית), בהליכים בפני חברות הביטוח ולצורך מימוש זכויות מהמוסד לביטוח לאומי וגופים ממשלתיים אחרים. לצורך חשיפת המידע, נדרשת חתימה על מסמך המכונה כתב ויתור סודיות. על מנת לשמור על פרטיותכם, חשוב תמיד לבדוק היטב מה מהות המסמך שעליו אתם חותמים. להלן יסביר על כך עורך דין ושותף ממשרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ומשפט אזרחי.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובתחומי המשפט האזרחי השונים. עורכי הדין ממשרדנו הם בעלי ניסיון מקצועי רב בייצוג וליווי של לקוחות בסכסוכים משפטיים שונים, וכן בהליכי תביעות מול חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי וגופי ממשל נוספים.

כתב ויתור סודיות - מידע משפטי חשוב

מהו חיסיון רפואי?

בהליכים רבים בפני בית המשפט, המוסד לביטוח לאומי והרשויות השונות, נדרשים הצדדים להליכים לחשוף מידע רפואי לגביהם. מטבע הדברים, מידע רפואי עלול להיות רגיש מאוד, ולכן הוא נשמר בסודיות. גם בעידן זה, שבו פגיעה בפרטיות יכולה להתבצע בקלות רבה מאי פעם, עדיין נשמר במלואו החיסיון בין הגורם המטפל (רופא, פסיכולוג וכד׳) לבין המטופלים. הכללים החלים על רופאים ומטפלים מחייבים לשמור על סודיות המידע בקפידה. הדבר דומה לחיסיון החל בין עורך דין ללקוחותיו, עליו פירטנו בהרחבה במאמר נוסף.

הדרך המקובלת לאפשר את חשיפת המידע הסודי היא השגת ויתור על הסודיות מצד המטופלים. לרוב הדבר נעשה באמצעות טופס המכונה ״כתב ויתור סודיות״. חשוב מאוד לוודא מה תוכן הטופס אומר ומה נכלל במידע הרפואי שיחשף, על מנת לשמור על פרטיותכם וזכויותיכם כמטופלים. זה אולי נשמע טריוויאלי ומובן מאליו, אך בפועל לא פעם ניתנת הרשאה רחבה מדי מבחינת מהות המידע הסודי שייחשף ומשך הזמן שבו ניתן יהיה לעשות במידע שימוש. עלולות להיות לכך השלכות קשות מבחינה משפטית. במקרים אחרים, ההרשאה אינה מספיק רחבה, וגם לכך עשויות להיות השלכות, דוגמת עיכוב שנגרם במסגרת ההליכים.

באילו הליכים נדרש ויתור על סודיות?

קיימים הליכים משפטיים רבים בהם אחד מהצדדים להליך נדרש לחשוף מידע רפואי לגביו. למשל, תביעות נזיקיות, ובעיקר תביעות בגין רשלנות רפואית. כך גם בהליכים בפני בתי הדין הצבאיים, דוגמת מקרים של עריקות מצה״ל, כאשר היא נעשית על רקע מצוקה נפשית ממנה סובלים החיילים. במקרים אלה יהיה לעורכי הדין המייצגים בתיק צורך בגישה למידע הרפואי הסודי, הנשמר אצל גורמי בריאות הנפש בצה״ל (קב״ן או פסיכיאטר).

בעת הגשת בקשות לקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי או מגופי המדינה השונים, נדרשת לרוב עריכת בדיקה על המצב הרפואי. בדיקה זו מצריכה ויתור על סודיות בפני הרשויות, על מנת שיוכלו לבצע את הבדיקה הנדרשת. כמו כן, בעת קבלת טיפולים רפואיים מסוימים, עשוי הגורם המטפל להזדקק לוויתור על סודיות לצורך איתור מידע רפואי רלוונטי. וכך גם בתביעות לחברת הביטוח, הוראות חוק חוזה הביטוח מחייבות במקרים מסוימים מסירת מידע רפואי, באופן המצריך ויתור על סודיות.

אילו בעיות עלולות להיווצר מבחינה משפטית ביחס לכתב ויתור סודיות? 

ראשית, עלולות לצוץ בעיות הנוגעות לפרטיות המטופלים שהמידע לגביהם נמסר. כאמור, מדובר במידע סוגי ורגיש, אשר לא לכל אחד צריכה להיות גישה אליו. באופן כללי, כתב ויתור על סודיות צריך לנקוב בשם הגורם הספציפי אשר תינתן לו הרשאה לעיין במידע, ולרוב הרשאה זו צריכה להיות מוגבלת בזמן.כמו כן, נדרש לקבוע בכתב הוויתור על אילו סוגי מידע הוא חל. ויתור על כל סודיות שהיא לגבי המידע הרפואי אינו נדרש לרוב, ועלול לתת בידי הרשויות או הגורמים המבקשים לעשות שימוש במידע הרשאה רחבה מדי שלא לצורך.

גם מבחינה זו, עלולה להיגרם פגיעה בפרטיות, אשר ניתן למנוע אותה אם מוודאים מראש מה רוחב ההרשאה. מנגד, גם הרשאה צרה מדי, התחומה למידע מסוים בלבד עלולה להיות בעייתית, למשל כאשר לפתע עולה צורך בהשגת מידע נוסף באופן בהול. בהיעדר הרשאה, הדבר עלול לעכב את ההליכים ולגרום לבעיות משפטיות נוספות. לכן חשוב תמיד כי כתב הוויתור ינוסח בצורה שתהא רלוונטית לנסיבות הספציפיות. 

כמו כן, לעיתים נדרשת חתימה בכתב ובנוכחות הגורם המאשר. עם זאת, עבור מי שאינם שוהים בארץ או שאינם יכולים לחתום פיזית על המסמכים, נדרש למצוא פתרונות חלופיים. פתרון אפשרי עשוי להיות הצהרה מתועדת על ויתור הסודיות בפני שני עדים. משרדנו עוסק בנושא לעיתים קרובות, ומסייע במציאת הפתרונות הנדרשים במקרים אלה.

כתב ויתור סודיות – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו על כתב ויתור על סודיות ועל הסוגיות המשפטיות העשויות לעלות לגביו. אם אתם זקוקים לייעוץ או סיוע בנוגע לכתב ויתור סודיות או בכל עניין משפטי הקשור לכך, משרדנו זמין למתן מענה. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב בטיפול ובייצוג בתביעות בנושא דיני נזיקין, דיני חוזים, דיני תאגידים, דיני עבודה ועוד. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה