דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מעוניינים להוציא דרכון רומני? כל התשובות לשאלות הנפוצות ביותר

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

לאחר הצטרפות רומניה לאיחוד האירופי, בשנת 2007, הוצאת דרכון רומני הפכה לאחד האפיקים היותר פופולריים ומבוקשים על ידי ישראלים המעוניינים לקבל דרכון של האיחוד האירופי. הסיבה לכך היא שבעשורים האחרונים הקלו שלטונות רומניה במידה משמעותית על הזכאים המעוניינים לממש את זכותם לדרכון ולאזרחות, וכך למעשה אפשרו לישראלים בעלי שורשים ברומניה להפוך לאזרחי אירופה, עם כל היתרונות הטמונים בכך.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע למעוניינים בדרכון אשר זכאים לכך ואנו נשמח ללוות את גם אתכם בתהליך – שהוא אמנם לא מורכב מדי בהרבה מקרים, אבל בהחלט מצריך ידע מקצועי והיכרות מעמיקה עם הגורמים הרלוונטיים. מתוך כך אנו נתקלים בלא מעט מידע חלקי או שגוי לחלוטין שמגיע אל הציבור. על כן אנו רוצים לעשות מעט סדר בדברים ולתת כאן מענה לכמה מן השאלות היותר נפוצות הקשורות בנושא של תהליך קבלת אזרחות רומנית. כאן תוכלו למצוא את המדריך המקיף ביותר בנושא, ובמידה ועדיין חסר לכם מידע כלשהו אתם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ מקצועי בכל שלב.

כל המידע על דרכון רומני

אזרחות רומנית יתרונות – מדוע כדאי להוציא דרכון רומני במידה ואפשר?

בראש ובראשונה – מי שמחזיק בידיו דרכון רומני נחשב לא רק לאזרח רומניה, אלא למעשה גם לאזרח האיחוד האירופי. לדבר הזה יש מספר משמעויות:

 • כניסה חופשית לכל מדינות אירופה: מי שמחזיק בידיו דרכון רומני למעשה זכאי לגישה חופשית ומעבר בין כל מדינות האיחוד האירופי ללא צורך בהוצאת ויזה.
 • מגורים ועבודה באירופה: מעבר לאפשרויות הכניסה למדינות השונות שהן מצוינות לצרכים תיירותיים, הדרכון הרומני למעשה מאפשר למי שמחזיק בו להתגורר במדינות האיחוד כרצונו וכן לעבוד כשכיר או כבעל עסק עצמאי באופן חוקי לגמרי.
 • לימודים במוסדות אקדמיים באירופה: באופן דומה ניתן גם ללמוד במוסדות המובילים באירופה המציעה השכלה גבוהה בשכר לימוד מופחת ונמוך משמעותית משכר הלימוד הממוצע כאן בישראל. מוסדות מסוימים אפילו מציעים לימודים בחינם והטבות רבות לסטודנטים.
 • כניסה מהירה וקלה למדינות נוספות בעולם: ובפרט לארצות הברית המאפשרת הנפקת ויזת תייר מהירה ואוטומטית לאזרחי אירופה.

אם כך, כאשר מדברים על אזרחות רומנית ההטבות הרבות הן בהחלט הסיבה לממש את הזכאות לדרכון. נגענו כאן כמובן ביתרונות המרכזיים על קצה המזלג, תוכלו לקרוא עוד היתרונות של דרכון אירופאי כאן.

אזרחות רומנית זכאות – מי זכאי לקבל אזרחות ודרכון רומני?

בראש ובראשונה, ילדים הנולדים לאזרחים רומנים המחזיקים באזרחות רומנית בהווה זכאים באופן אוטומטי לאזרחות בעצמם, גם אם לא נולדו בגבולות רומניה, וזאת לפי סעיף 5 לחוק האזרחות הרומני.

סעיף 10 לחוק זה אף מרחיב את ההגדרה ואומר שילדים ונכדים לאזרחים רומניים בעבר, אפילו כאלו שאיבדו את אזרחותם במהלך השנים מסיבות שונות, זכאים גם הם לאזרחות ודרכון רומני.

אלו כמובן התנאים הבסיסיים (בהם עומדים כיום לא מעט ישראלים ובאופן כללי יהודים רבים ברחבי העולם), אך הם מעלים כמה שאלות נוספות בנושא:

 • מה באשר למדינות שהיו בעבר תחת ריבונות רומניה?

גם כאן נעשה תיקון לחוק הרומני שגורס כי גם צאצאים לאלו שנולדו במדינות שהיו בעבר תחת שליטה רומנית זכאים לקבל אזרחות ודרכון רומני, כמובן במידה ואבותיהם נולדו וחיו במדינות הללו בשנים בהן היו תחת ריבונות רומניה. בין מדינות אלו נכללות, לדוגמא, מולדובה וחלקים מאוקראינה.

למידע על דרכון רומני ליוצאי מולדובה לחצו כאן. למידע על דרכון רומני ליוצאי אוקראינה לחצו כאן.

 • האם רק הילדים של אזרחי רומניה זכאים לדרכון?

לא. החוק הרומני כולל כאן את האפשרות של "קפיצת דורות". כלומר שגם נכדים של אזרחי רומניה זכאים דרכון ולאזרחות ולאחר תיקון נוסף הזכאות עוברת גם לנינים. לאחר שאלו מתקבלים ניתן להעביר אותם בקלות יחסית לדורות הבאים.

 • האם יש אפשרויות נוספות לקבלת אזרחות רומנית שלא דרך צאצאות?

אכן, ישנן אפשרויות שונות לקבלת האזרחות על ידי עבודה ומגורים במדינה, תנאים מסוימים בהם ניתן להוציא אזרחות אם אתם בני זוג לאזרחי רומניה וכן מקרים נדירים יותר בהם ניתנת אזרחות לאחר תרומה משמעותית לכלכלה או לתרבות הרומנית. אלו הן דרכים מבוקשות פחות כיום, אך הם אתם מעוניינים באחת מהן אתם בהחלט מוזמנים ליצור קשר ולהיעזר בנו.

אזרחות רומנית שלבים – איך מתבצע תהליך הוצאת אזרחות רומנית?

"איך מוציאים אזרחות רומנית" היא אולי השאלה הנפוצה ביותר בנושא. מבלי להיכנס לעומקם של הדברים, אלו הם השלבים המרכזיים בתהליך (בהתייחסות להשגת אזרחות על בסיס קשר משפחתי):

 • הוכחת הקשר: בשלב הראשון יש להוכיח את הקשר של האבא (או הסבא/סבא רבא) לרומניה ואת העובדה כי הוא אכן היה אזרח שלה בעבר. אם יש לכם מסמכים כאלו בידיכם בהחלט יכול להקל על הדברים, אבל גם אם לא אנו נשמח לסייע לכם להשיג את המסמכים הללו דרך פנייה לארכיונים רומנים רלוונטיים ויצירת קשר עם הרשויות ברומניה.
 • איסוף הניירת והגשת הבקשה: בשלב הבא יש לאסוף מסמכים נוספים כמו דרכון ישראלי בתוקף של מבקש הבקשה, תעודת יושר, הצהרה בנוגע לאובדן האזרחות של האבא ומסמכים המוכיחים שאכן כך קרה ועוד (כמובן שהמסמכים עשויים להשתנות בהתאם לכל מקרה באופן פרטני). ברוב המכריע של המקרים יש להעביר את המסמכים לאחר תרגום נוטריוני. מכאן יש להגיש את הבקשה לגורמים הרלוונטיים, לעקוב אחר קצב ההתקדמות ולדאוג למסמכים נוספים או הסרת חסמים במידת הצורך.
 • קבלת דרכון ואזרחות רומנית: מרגע בו מתקבל האישור יש לגשת לשגרירות רומניה בישראל ולהישבע אמונים למדינה הרומנית (אל דאגה – זה לא אומר שעליכם להתגייס לצבא או להגר לרומניה לאלתר, מדובר בטקס סמלי לחלוטין) ולאחר מכן יונפק הדרכון ותעודת האזרחות.

כמה זמן לוקח להוציא אזרחות רומנית?

שימו לב שהתשובה לשאלה הזו היא לא חד משמעית וכי לא ניתן להתחייב על זמן מדויק לקבלת הדרכון הרומני. עם זאת ניתן לומר כי במקרים בהם מבקש הבקשה הוא צאצא של אזרח רומניה בהווה, התהליך לרוב יהיה קצר יותר ויארך בין שנה לשנתיים. כאשר מדובר על השבת אזרחות אבודה לעומת זאת מדובר בתהליך שעשוי לארוך בין שנתיים לארבע שנים בממוצע. חשוב להבין בעניין הזה שזה לא תלוי בצוות המשרד או במגיש הבקשה, אלא בכמה וכמה גורמים ברומניה ולכן לא ניתן להתחייב על זמן ידוע מראש.

עם זאת אנו מתחייבים לקדם את השלבים שבאחריותנו במהירות האפשרית על מנת לקצר את התהליך עד כמה שניתן.

כמה עולה להוציא אזרחות רומנית?

אפשר בהחלט לומר שגם השאלה של מחיר אזרחות רומנית היא נפוצה למדי, ומבלי לאכזב חשוב לנו לומר שגם במקרה הזה לא ניתן לתת תשובה חד משמעית. נכון, ישנן אגרות קבועות ותשלומים לממשלת רומניה בתהליך, אך על מנת שניתן יהיה לתת מחיר מדויק לתהליך, יש להבין באיזה אפיק בוחרים (האם מדובר על אזרחות קיימת או השבת אזרחות), אילו מסמכים יש להגיש והאם הם קיימים או שיש צורך בהשגתם, ומהו היקף המסמכים הדורשים תרגום נוטריוני.

על כן אם תרצו לקבל מידע קונקרטי וברור יותר שרלוונטי למקרה שלכם, צרו קשר ונשמח לבחון את הדברים לעומק.

צרו קשר עוד היום

כפי שאתם יכולים להבין כבר בעצמכם, למי שבידיו אזרחות רומנית זכויות רבות ומדובר בהחלט בתהליך ששווה לגשת אליו במידה ואתם זכאים לכך.

צוות המשרד שלנו ישמח לסייע גם לכם בתהליך, החל מבחינת הזכאות שלכם וההיתכנות להצלחת התהליך ודרך ליווי צמוד בכל השלבים השונים של הגשת הבקשה.

צרו קשר עוד היום ונשמח לסייע גם לכם לקבל את הדרכון והאזרחות הרומנית.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה