Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

לא מה שחשבתם: טקס ההשבעה בעת קבלת הדרכון הרומני

Michael Decker
Michael Decker

Gady Michalovitz

מקצועיות,סובלנות ואנושיות ראויה להערצה, אין לי ספק שהם העורכי דין הטובים ביותר בתחומם.
מוקיר ומעריך מאוד.

מרבית הישראליים המעוניינים בדרכון זר ובפרט בדרכון אירופאי על שלל יתרונותיו, רגילים למאה אחוז של הליכים בירוקרטיים ועיסוקים משפטיים ומנהליים. ואכן כך הדבר כאשר מנסים להוציא דרכון באפיקים שונים במרבית המדינות בעולם. עם זאת, ישנם גם הליכים סמליים יותר לפני קבלת האזרחות – כך לדוגמא ברומניה, חברה באיחוד האירופי משנת 2007 המעניקה זכאות לאזרחות ודרכון לאזרחי מדינות רבות בעולם העומדים בקריטריונים ובתוך כך גם לעשרות אלפי ישראלים כאן בארץ.

מי שיעבור את התהליך של קבלת דרכון ואזרחות רומנית בארץ יצטרך לעבור טקס השבעה לקבלת אזרחות רומנית, ולמרבה ההפתעה, דווקא הטקס הסמלי הזה מרתיע פעמים רבות את הזכאים ומונע מהם לגשת לתהליך. כאן אצלנו במשרד עורכי הדין – נשמח להעניק ליווי צמוד בהוצאת דרכון רומני, החל מאיתור המסמכים הרלוונטיים ועד להכנה לטקס השבועה. מיד נסביר על הטקס הקצר ומדוע אין כל סיבה לחשוש ממנו, אך קודם כל חשוב לומר כמה מילים על הזכאות לדרכון רומני והשלבים השונים. נזכיר שאתם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ מקצועי בכל שלב.

טקס ההשבעה בעת קבלת הדרכון הרומני

מי זכאי לדרכון רומני ואיך מתבצע התהליך?

לאחר מספר תיקונים בחוק האזרחות הרומני בעשרים השנים האחרונות, כיום הזכאות לאזרחות נמצאת ככל הנראה בנקודה המקלה ביותר שלה מאז ומתמיד. על פי החוק, צאצאים לאזרחי רומניה בעבר, בין אם אלו נולדו ברומניה או במדינה אחרת ובין אם אזרחותם נשמרה או נשללה עם השנים בנסיבות שאינן תלויות בהם, זכאים לקבל את הדרכון הרומני. כמו כן חשוב לשים לב כי הזכאות הורחבה וכעת יכולים לקבל את האזרחות גם צאצאים של מי שחיו במדינות שהיו תחת ריבונות רומנית באותם השנים כמו אוקראינה או מולדובה.

התהליך עצמו, על אף פשטותו היחסית, מצריך היכרות מעמיקה עם הגופים הרלוונטיים השונים וכמובן קשרי עבודה יציבים מול האנשים בתפקידי המפתח. בגלל זה חשוב להיעזר בסיוע משפטי מקצוע שאותו כמובן נשמח להעניק לכם. אלו הם השלבים השונים בחלוקה גסה:

  1. בירור הקשר הרומני: בשלב הראשון יש להוכיח קשר משפחתי לאדם שהיה בעבר אזרח רומניה – אבא, סבא, סבא-רבא. זוהי יכולה להיות תעודת לידה ישנה, תעודת זהות, אישור על שירות צבאי וכן הלאה. את הראיה יש להציג בשלב הזה לרשויות ברומניה.
  2. איסוף הניירת הרלוונטית: מעבר למסמך המוכיח את הקשר לרומניה יש לאסוף שורה של מסמכים נוספים, אחדים רלוונטיים לכולם וחלק יידרשו במקרים ספציפיים. את המסמכים הללו יש להגיש כמובן. במידה ולא מדובר במסמכים רומניים בשפה הרומנית יש לבצע תרגום נוטריוני שלהם ולפעמים יש גם צורך באישור אפוסטיל.
  3. הגשת הבקשה: מכאן יש להגיש את הבקשה במלואה עם כלל המסמכים שנאספו. ניתן לעקוב אחר סטטוס הבקשה בעזרת מספר סידורי שיוצמד לה דרך אתר משרד הפנים הרומני (כמובן שאנו נעדכן אתכם בכל התקדמות באופן מיידי) ויש לחכות עד לאישורה (או דחייה/בקשה להשלמת מסמכים וכו').
  4. טקס ההשבעה: כעת הגענו למעשה לטקס ההשבעה שלאחריו מקבלים את הדרכון והאזרחות. בואו נדבר עליו קצת יותר לעומק וננסה להבין מה העניין.

אזרחות רומנית שבועה – איך זה עובד?

כאן חשוב להבהיר דבר שהוא קריטי מהרגע הראשון. טקס השבועה הרומני הוא טקס סימבולי גרידא. מי שעובר אותו לא נשבע להתגייס לצבא הרומני, לשלוח את ילדיו לשם או לעמוד לצדה ברגעי משבר, לא מתבקש לעבור לגור שם או להעתיק את חייו לרומניה באופן מיידי או בכלל, לא נדרש להצביע בבחירות (אלא אם כן הוא רוצה) או לשלם מסים (אלא אם כן הוא חייב על פי חוק) או כל דבר כזה. אתם אמנם נשבעים אמונים למדינה, אבל האמת היא שאין בכך יותר מדי מעבר לאקט הסימבולי עצמו.

עוד דבר שחשוב לדעת על הטקס זה שלא מדובר בטקס גדול ומכובד, אתם לא צריכים להביא אורחים או להיערך אליו באופן מיוחד מראש. במרבית המקרים הטקס נערך בחלל ההמתנה של השגרירות ובגלל שהוא קורה בימים ושעות קבועות, הוא נעשה מן הסתם עם עוד מספר אנשים, לרוב בין עשרה לעשרים מהם.

הקונסול מקריא את שמות המועמדים וכל אחד בתורו נעמד, מדקלם שני משפטים ברומנית שזהו למעשה נוסח השבועה לקבלת אזרחות רומנית, לוחץ את ידו של הקונסול והולך הביתה עם הדרכון המיוחל.

המשפט הקצר הולך כך:

Jur să fiu devotat Patriei și poporului român

Să apăr drepturile și interesele naționale

Să respect Constituția și legile României

אתם יכולים להיעזר במכר או בן משפחה דוברי רומנית או פשוט לתרגל עם אחד מתוך עשרות הסרטונים שקיימים ביוטיוב.

מדוע אם כך אנשים חוששים כל כך מהטקס הזה? ובכן, הסיבה לכך היא שעל אף שלא נדרש כל ידע בשפה או בתרבות, הקונסול וצוות השגרירות הם אנשים אחרי הכל, וגם להם יש גחמות מדי פעם, וכך נוצרים סיפורים על כאלו שהגיעו לטקס ונדרשו להפגין בקיאות בשפה הרומנית או בנושאים של היסטוריה ותרבות.

חשוב להבין שאם הגעתם עד לנקודה הזאת, זה לא יהיה ככל הנראה מה שימנע מכן לקבל את הדרכון והאזרחות. ועל אף שאיש לא יכול להבטיח שהקונסול לא יתעכב ויחמיר אתכם על הגייה של מילה כלשהי או משהו דומה, בסופו של דבר כולם מקבלים את הדרכון וחופשיים לחזור לביתם.

אם אתם רוצים בכל זאת להתכונן כראוי לטקס השבועה, חזרו פעמים רבות על נוסח השבועה עד שתזכרו אותו בעל פה גם אם יעירו אתכם באמצע הלילה. חשוב לעבור על ההגייה עם מבטא רומני ואם אתם מכירים דובר רומנית שיוכל לעזור לכם לדייק את עצמכם זה בהחלט יתרון. כמו כן אנחנו ממליצים בהחלט להגיע בלבוש מכובד והולם ובאופן כללי לכבד את המעמד. נציגי רומניה בקונסוליה לא אוהבים להרגיש זלזול במדינה ובמעמד קבלת הדרכון.

צרו קשר עם המומחים שלנו

לסיכום הדברים – טקס השבועה הוא טקס סמלי לחלוטין ואין שום סיבה שיהווה מכשול בדרך לקבל הדרכון. במשרד עורכי הדין שלנו – נשמח לסייע לכם בכל שלבי התהליך, החל מבדיקת הזכאות, דרך איסוף המסמכים והגשתם ועד להכנה לקראת טקס השבועה. מוזמנים להשאיר פרטים וניצור אתכם קשר בהקדם או לחייג אלינו בעצמכם ונשמח לסייע.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top