דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חקירה פרטית לאיתור הפרות קניין רוחני – כך תגנו על הנכסים שלכם מפני הפרות

Michael Decker
Michael Decker

קיימת לא פעם חשיבות רבה לביצוע חקירה פרטית לאיתור הפרות קניין רוחני. בעלי מותגים הרשומים כסימני מסחר, מעצבים ויוצרים אשר חוששים מהעתקות ומזיופים של נכסיהם הרוחניים, מתקשים מאוד להגן עליהם בפועל. אכיפה של זכויות קניין רוחני נעשית בדרך כלל באופן פרטי, ולא על-ידי המדינה. זו הסיבה לכך שרבים ממי שבבעלותם זכויות קניין רוחני פועלים באופן פרטי על מנת להגן על נכסיהם, ונעזרים בשירותי עורך דין מומחה לקניין רוחני על מנת לבצע פעולות אכיפה שונות, לרבות חקירה פרטית לאיתור הפרות. במאמר זה נסביר על המקרים שמצריכים לבצע חקירה, וכן על הדרכים בהן נכון לבצע אותה.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בתל אביב ובירושלים, מתמחה בדיני קניין רוחני. משרדנו מספק מענה משפטי מקיף ללקוחות ישראלים ובינלאומיים, בנושאים כגון רישום סימני מסחר ועיצובים, ניהול פורטפוליו והגנה משפטית על נכסי קניין רוחני כגון יצירות המוגנות בזכויות יוצרים, עיצובים וסימני מסחר. משרדנו מספק שירותי אכיפה שונים לזכויות קניין רוחני, לרבות ביצוע פעולות אכיפה ובקרה שוטפות, חקירות פרטיות, נקיטת הליכים משפטיים נגד מפרים וכיו״ב.

חקירה פרטית לאיתור הפרות קניין רוחני - כך תגנו על הנכסים שלכם מפני הפרות

מדוע הפרות קניין רוחני כה נפוצות בימינו?

קניין רוחני הוא שם כולל לזכויות משפטיות שהחוק מקנה לנכסים רוחניים שונים כגון יצירות צילום (המוגנות בזכויות יוצרים), המצאות (פטנטים), מותגים (סימני מסחר) ועיצוב תעשייתי (מדגמים או עיצובים). ההגנה על נכסים אלה אינה פשוטה כלל, ומצריכה מומחיות ספציפית בדיני הקניין הרוחני. בשונה מנכסים פיזיים, דוגמת נכסי נדל״ן או רכבים, אשר קל הרבה יותר להגן עליהם מגניבות ופריצות, נכסי קניין רוחני ״נגנבים״ בדרכים שונות, כגון העתקות, זיופים ושימושים אסורים על פי חוק. 

הפרות קניין רוחני הן כיום תופעה בינלאומית, ובישראל אנו עדים לא פעם למכירת מוצרים מזויפים המפרים זכויות קניין רוחני של חברות מקומיות ובינלאומיות. מדובר בעיקר על סימני מסחר ועיצובים, דוגמת בגדים אשר מופיעים עליהם מותגים מפורסמים הרשומים כסימני מסחר. לעיתים נעשית גם מכירה של מוצרים המפרים זכויות פטנט, כגון תרופות מזויפות. בכל אותם מקרים חשוב מאוד לפעול באופן אקטיבי נגד הפרות. אחת הדרכים הנפוצות לאתר ולמנוע הפרות היא ביצוע חקירה פרטית מוקדמת בנושא. כפי שנסביר להלן, חשוב שהחקירה הפרטית תתבצע כראוי ובהתאם לחוק, על מנת להימנע מלהסתכן בסנקציות משפטיות בעת ההגנה על זכויותיכם.

באילו מקרים חקירה פרטית לאיתור הפרות עשויה לסייע לבעלי נכסי קניין רוחני?

מי שמייצרים או מוכרים סחורות מזויפות עשויים לחשוש מכך שהם עלולים להיתבע, שכן לרוב הם יודעים כי הם פועלים בניגוד לחוק. לכן הם ייטו להסתיר את העובדה כי המוצרים שלהם מזויפים או מפרים קניין רוחני, באופן שיהיה קשה להוכיח זאת. במקרים אחרים, מי שיגלו כי הם עתידים להיתבע, ידאגו להעלים את הראיות נגדם. כך לא ניתן יהיה לדעת מה סכום התביעה האמיתי שניתן לתבוע מהם בגין פעולותיהם. מכאן נובעת החשיבות בביצוע חקירה פרטית לאיתור הפרות. החקירה נועדה לגלות מה היקף ההפרות, היכן מצויים המוצרים המזויפים והאם מקורם הוא בארץ או בחו״ל.

כיצד מתבצעת חקירה לאיתור הפרות קניין רוחני?

אכיפת הפרות קניין רוחני היא מלאכה לא פשוטה לביצוע, והיא דורשת מומחיות משפטית וביצוע פעולות מקדימות שונות לאיתור ההפרה. ניתן לבצע חקירות באמצעות מעקב אחר יצרני או מוכרי הסחורות המפרות, למשל באמצעות חקירה סמויה שבמסגרתה מגיעים אל מקום עסקי החוקרים ואוספים ראיות אודות ההפרה. כמו כן, ניתן לבצע פעולות מעקב באמצעות רשת האינטרנט, על מנת לאתר מפרים פוטנציאליים.

למה חשוב להיעזר בעורך דין לשם ביצוע החקירה?

קיימות מספר סיבות לכך שחקירות פרטיות לאיתור הפרות קניין רוחני מצריכות הסתייעות בעורך דין בעל מומחיות בתחום. ראשית, לאור הייחודיות של זכויות קניין רוחני, מלאכת האיתור של הפרות בפועל היא מורכבת במיוחד. עורך דין מומחה לדיני קניין רוחני הממונה על ביצוע החקירה, יידע להנחות מה בדיוק הנושאים שיש לבדוק על מנת לאשש את העובדה כי מדובר בסחורה מזויפת או כי אכן מדובר בהפרה של קניין רוחני. 

מעבר לכך, עורך דין המנוסה בביצוע חקירות פרטיות יידע כיצד לעמוד בדרישות החוק ובהגבלות השונות שנקבעו על חקירות פרטיות בחוקים שונים, כגון חוק החוקרים הפרטיים וחוק הגנת הפרטיות. מסיבות אלה ואחרות קיימת חשיבות רבה להסתייעות בעורך דין מומחה לשם ביצוע חקירה לאיתור הפרות קניין רוחני. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני קניין רוחני

לשאלות נוספות וסיוע בענייני אכיפת זכויות קניין רוחני בישראל וביצוע חקירה פרטית לאיתור הפרות, תוכלו להיוועץ עם עורכי הדין ממשרדנו, אשר זמינים עבורכם לכל שאלה וסוגיה. משרדנו מתמחה בדיני קניין רוחני. לעורכי הדין שלנו ניסיון רב ומוכח בייצוג לקוחות ישראלים ובינלאומיים בהליכי קניין רוחני שונים. אנו מתמחים בהגנה ורישום של סימני מסחר ועיצובים, ומספקים מענה משפטי מקיף גם בענייני זכויות יוצרים והגנה על נכסי קניין רוחני נוספים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה