דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוק שלילת השבת רכוש ליהודי פולין – מה המצב המשפטי כיום?

Michael Decker

מה קובע חוק שלילת השבת רכוש ליהודי פולין? חוק שהעבירה פולין בשנת 2021 קובע תקופת התיישנות של 30 שנה להגשת תביעות השבת רכוש שהולאם על-ידי הממשל הקומוניסטי לאחר מלחמת העולם השנייה. משמעות החוק היא כי האפשרות להגשת תביעות אלה על-ידי צאצאי יהודי פולין הוגבלה מאוד. עם זאת, אפשרות זו לא נשללה לחלוטין, ועדיין עשויים להיות מקרים בהם תתאפשר הגשת תביעות השבת רכוש על-ידי צאצאי יהודי פולין.

חוק שלילת השבת רכוש ליהודי פולין – מה המצב המשפטי כיום?

בשנת 2021, במהלך מפתיע ומעורר תמיהה של הפרלמנט הפולני, נכנס לתוקף חוק חדש אשר שולל את הזכאות של מרבית יהודי פולין לתבוע פיצויים או השבת רכוש אשר היה בבעלותם ונגזל מהם במהלך מלחמת העולם השנייה. פולין, אשר מהווה כיום המדינה היחידה באיחוד האירופי אשר נמנעה מלהסדיר בחוק את אופן הפיצוי של יהודי המדינה ויורשיהם בגין זוועות השואה, עוררה מחלוקת בינלאומית עקב החוק החדש. חוק זה העכיר באופן משמעותי את היחסים בין ישראל לפולין, והוביל לגינוי מצד ממשלת ישראל ולהחלטה דרמטית להחזיר את שגריר ישראל בפולין ארצה. רבים שמעו על החוק, אך מעטים מבינים מה הוא קובע בפועל. לא כולם יודעים כי החוק אינו מונע את האפשרות לקבל החזר כספי בכל מקרה שהוא, אלא רק במקרים מסוימים. להלן נעשה עבורכם סדר בדברים ונסביר מה קובע בדיוק החוק החדש.

מה קובע חוק שלילת השבת רכוש החדש ליהודי פולין?

החוק החדש, אשר באופן אירוני נכנס לתוקף ביום הכיפורים (בתאריך 15.9.2021), אינו עוסק באופן ספציפי ברכוש של יהודי פולין. עם זאת, השלכותיו על תביעות רכוש של צאצאי יהודים דרמטיות. למעשה, החוק קובע תקופת התיישנות של 30 שנה להגשת תביעות בגין החלטות ממשלתיות על הלאמת רכוש. משמעות הדבר היא כי לא תתאפשר תביעות השבה או פיצויים בגין הלאמת רכוש שהיה בבעלות יהודי פולין (ובכלל זה נכסי נדל״ן וקרקעות שהיו בבעלותם) על-ידי השלטון הקומוניסטי לאחר מלחמת העולם השנייה, ככל שההחלטה על ההלאמה או ההפקעה הייתה החלטת ממשל.

החוק למעשה שינה מצב משפטי שהונהג במדינה על-ידי בית המשפט החוקתי בפולין בשנת 2015. באותה שנה, בית המשפט החוקתי פתח את הדלת בפני הגשת תביעות השבת רכוש, על אף היעדר הסדר חקיקתי שמאפשר זאת. בית המשפט החוקתי בפולין קבע אז כי הגשת תביעות אלה תתאפשר, ככל שלא חלף פרק זמן משמעותי ממועד היווצרות עילת התביעה (“Significant passage of time”). עם זאת, בית המשפט נמנע מלקבוע מה נחשב כפרק זמן משמעותי. החוק החדש משנת 2021 למעשה יישם את קביעת בית המשפט החוקתי הפולני, אך קבע תקופת התיישנות קצרה למדי, של 30 שנה בלבד. משמעותה הפרקטית של קביעה זו היא כי רוב היהודים שרכושם הולאם במהלך תקופת השלטון הקומוניסטי לא יוכלו להגיש כיום תביעות בנושא. זאת לאור פרק הזמן הרב שחלף ממועד הלאמת הרכוש בפועל.

באילו מקרים החוק החדש אינו חל, והאם יש בכל זאת מה לעשות במקרים בהם הוא חל?

ככלל, החוק אינו חל במקרים בהם הלאמת הרכוש נעשתה באמצעות חקיקה. אף שמרבית הרכוש בפולין הולאם בהחלטות ממשל ולא בחקיקה, מצב משפטי זה עדיין מאפשר פתח להגשת תביעת השבת רכוש של יהודי פולין במקרים מסוימים. כמו כן, הליכים שכבר החלו לפני כניסת החוק לתוקף אמורים להמשיך להתנהל, באופן עקרוני. ככל שהליכים אלה יידחו בשל שינוי המצב המשפטי, הדבר עשוי להקים עילה לפנייה לערכאות כלל-אירופאיות, כגון בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי ובית המשפט האירופי לזכויות אדם. בנוסף למקרים האמורים לעיל, קיימים עדיין מקרים בהם רכוש ונכסים בפולין לא עברו הפקעה או הלאמה. במקרים אלה החוק החדש אינו חל, ומאפשר באופן עקרוני להגיש תביעות השבת רכוש או פיצויים.

חשוב לציין כי החוק לא רק שולל את האפשרות לבטל החלטות מינהליות שהתקבלו לפני 30 שנה או יותר, אלא גם את הזכות לקבלת פיצויים על בסיס אי החוקיות של החלטות אלה. בהתאם, ייתכן מאוד כי החוק יעבור תקיפה חוקתית בשל כך, בין אם על-ידי בית המשפט העליון בפולין ובין אם על-ידי ערכאה אירופאית גבוהה יותר (כגון בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי ובית המשפט האירופי לזכויות אדם). כמו כן, במקרים בהם ערוצי הפעולה הנ״ל אינם אפשריים או רלוונטיים, עשויות להיות דרכים משפטיות נוספות לתבוע השבת רכוש. דרך נוספת העשויה להיות אפשרית היא הגשת תביעה המבוססת על אמנות בינלאומיות בין ישראל ופולין, בטענה לפגיעה בזכויות קניין של ישראלים לאור החוק החדש. תביעה זו עשויה להתנהל באופן קבוצתי (כמעין תביעה ייצוגית), ולהתברר בטריבונל בוררות בינלאומי. פתרון אפשרי זה ופתרונות נוספים עשויים לאפשר התגברות על ההגבלות שנוצרו בעקבות החוק החדש.

חוק שלילת השבת רכוש ליהודי פולין – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני ירושה ועזבון

במאמר זה סיפקנו הסבר משפטי לשאלה שמטרידה רבים, בנושא הקביעה של החוק החדש בפולין, אשר הגביל מאוד את האפשרות להגשת תביעת השבת רכוש עבור צאצאי יהודי פולין. לכל שאלה נוספת, או צורך בייעוץ משפטי בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני ירושה ועזבון, ובייצוג תביעות למימוש ירושה וצוואות בישראל ובעולם. משרדנו מייצג יהודים וצאצאי יהודים בתביעות השבת רכוש עבור יהודי פולין ויהודי אירופה, תוך שיתוף פעולה עם משרדים מובילים בתחום בפולין ובמדינות נוספות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה