דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוק האזרחות הרומני

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

מאמר זה הוא תרגום מתומצת של חוק האזרחות הרומני. ראינו לנכון לתרגם את עיקר הדברים ולהציגם לקהל הרחב על מנת שיהיה ברשותכם המידע הראשוני על פיו תוכלו לקבוע זכאות באופן בסיסי, יעיל ומובן.

הדרכון הרומני מקנה לבעליו זכויות מגוונות של אזרח הקהילה האירופית. כאן מדובר בשלל הטבות לרבות עבודה ומגורים במדינות האיחוד, כרטיס מעבר חופשי בין מדינות אירופה, לימודים מסובסדים, טיפולים רפואיים במחיר של תושב מקומי ועוד.

משרדנו מעניק טיפול מקיף ומקצועי בנוגע לקבלת אזרחות רומנית. הדבר נעשה תודות לעורכי דין המועסקים על-ידנו ישירות מרומניה, ומסייעים לנו בכל הנוגע לביורוקרטיה ברומניה ולמסמכים אשר אמורים להיתרגם לרומנית.

חוק האזרחות הרומנית

חוק האזרחות הרומני

חוק האזרחות הרומנית נחקק בתאריך ה-1.3.1991, על ידי גוף הנבחרים של רומניה. החוק מכתיב על פי דינים שונים מי זכאי לקבלת האזרחות ובאיזו סיבה. באופן כללי, חוק האזרחות לא מקשה על מועמדים בעלי רקע רומני לקבל את האזרחות. משום כך, במידה ואחד מאבותיכם היה אזרח רומני בעבר, אתם ככל הנראה זכאים גם כן לקבל או להשיב את האזרחות.

לפניכם החוקה הרומנית על סעיפיה הרלוונטיים ביותר עבור קהל יהודי בעל שורשים רומניים:

 1. סעיף מספר 1 – האזרחות הרומנית מבטאת את הזיקה של בעל האזרחות למדינה הרומנית. אזרחים רומניים נהנים מהגנת המדינה הרומנית.
 2. סעיף מספר 2 – הדרכים להשיג או לאבד את האזרחות הרומנית מוכתבים על-סמך החוק הנוכחי.
 3. סעיף מספר 3 – אין השפעות על אזרחות הראשונית של בן/ת הזוג כאשר הנישואים הוצהרו, הוכרזו כלא תקפים, בטלים או הסתיימו עקב גירושין.
 4. סעיף מספר 4 – האזרחות הרומנית נרכשת על סמך-
 • לידה
 • אימוץ
 • השבה
 • בקשה

מכוח לידה:

 1. סעיף מספר 5 – ילדים שנולדו לאזרחים רומניים בשטחי רומניה נחשבים כאזרחים רומניים באופן טבעי. יחד עם זאת, אזרח רומני הוא בין היתר:
 • צאצא שנולד בשטחי רומניה, אפילו במידה ורק אחד מההורים הוא בעל אזרחות רומנית.
 • צאצא שנולד מחוץ לשטחי רומניה ולפחות אחד מההורים הוא בעל אזרחות רומנית

מכוח אימוץ:

 1. סעיף מספר 6 – יאושר על ידי שני תנאים. במידה ולפחות אחד מההורים המאמצים בעל אזרחות רומנית בהווה, והשני קובע כי לילד המאומץ טרם מלאו 18 שנים. במקרה זה תוענק לילד האזרחות הרומנית מבלי שיידרש לוותר על אזרחות קיימת (במקרה וישנה).
 2. סעיף מספר 7 היה ואימוץ הילד נחשב לא תקף תחת הרשויות הרומניות או בוטל על-ידי ההורים, והילד בזמן המדובר מתחת לגיל 18 ומתגורר מחוץ לרומניה – יאבד את אזרחותו.

מכוח בקשה:

 1. סעיף מספר 8 אזרחות רומנית מכוח בקשה תוענק לאזרח זר אשר התגורר ברומניה לאורך 8 שנים, או שנשוי לאזרח/ית רומני/ה וחי ברומניה לפחות 5 שנים ממועד הנישואין. בנוסף, עליו להכיר את השפה הרומנית את ותרבותה (ועל כך ייבחן) בכדי שיעזרו לו להשתלב בצורה תקינה בחיי החברה הרומניים.

הערה: במידה והמועמד ישהה מחוץ לרומניה מעל 6 חודשים במהלכה של שנה אחת, תקופה זו לא תיכלל תחת הדרישה המותנית. זמן זה ייחשב כדפוק ולא ייספר על ידי הרשויות ברומניה.

 1. סעיף מספר 9 ילד שנולד לאזרחים זרים בשטחי רומניה יקבל את האזרחות יחד עם הוריו. במידה ואחד ההורים נושא עמו אזרחות רומנית, על ההורים להגיע להסכמה יחדיו באשר לאזרחות ילדיהם. במידה ולא מושג הסכם, בית המשפט יתערב ויכריע לטובת הילד (בהתאם ובהתחשבות באינטרסים ובטובתו של הילד).
 2. סעיף מספר 10 – ניתן להשיב אזרחות רומנית שאבדה גם עבור צאצאים של אזרח רומני לשעבר – כאן המדובר הוא עד דור שלישי (ילדים ונכדים של בעל האזרחות המקורית). יחד עם זאת, תוכלו לשמור על אזרחותכם הנוכחית.
 3. סעיף מספר 11 נוגע לגבי אדם שהיה בעל אזרחות רומנית בלידתו אך איבד אותה בשל סיבות שאינן מיוחסות לו, או במקרה שהאזרחות נשללה ממנו ללא הסכמתו. במקרה זה גם הצאצאים יהיו זכאים עד לדור הרביעי. אלו יוכלו להשיב את האזרחות כל עוד שמחזיקים באותו זמן גם באזרחותם הנוכחית. כך גם במקרה ומחליטים להמשיך את אורח חייהם במדינת האם שלהם.
 4. סעיף מספר 12 הגשות אשר נשלחות לסמכויות הרומניות נדרשות להיות מאושרות בסופן על-ידי נשיא רומניה. הדבר נעשה על בסיס חוות דעת מיוחדת של ועדה לאזרחות.
 5. סעיף מספר 13 על הגשת הבקשה להיות מנוסחת ברומנית בכדי שתוגש לרשויות באופן רשמי ותקין. משום כך יש להיעזר בעורך דין אשר מתמצא בשפה ובחוק הרומני.
 6. סעיף מספר 14 – ועדה מיוחדת מתמנה על ידי משרד המשפטים הרומני, במטרה להחליט יחד עם הנשיא מי זכאי לקבל את האזרחות ומי אינו עומד בתנאים המתחייבים (על פי רוב אין דחיות אלא במצב של רקע פלילי אצל המועמד).
 7. סעיף מספר 15 – במידה והוועדה או הנשיא יחליטו כי חסרים מסמכים מסוימים אשר הכרחיים לסיום התהליך, יוכלו להורות על הפסקת התהליך עד המצאת המסמכים החסרים. היה וכך הוחלט על-ידי הנשיא, על המועמד להמציא את המסמכים הנ"ל בתוך כ-6 חודשים. במקרה ולא יוגשו המסמכים בטווח הזמן המצוין תידחה בקשתו.

צרו קשר – קבלת דרכון רומני

הוצאת אזרחות רומנית בזכות המומחים בתחום ההגירה. לחוות דעת ראשונית בעניין זכאות או בנוגע לתהליך ההתאזרחות חייגו למספרים המופיעים מטה או השאירו לנו הודעה דרך הדואר האלקטרוני, ונחזור אליכם בהקדם.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה