דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זירוז בקשות אזרחות גרמנית – האם זה אפשרי?

Michael Decker
Michael Decker

בשנים האחרונות הוגשו מאות אלפי בקשות אזרחות גרמנית עבור צאצאי נרדפי השלטון הנאצי. הדבר מוביל לעומס רב ולעיכוב בטיפול בבקשות. גם אם הבירוקרטים הגרמנים יעדיפו שתמתינו בסבלנות להשלמת הטיפול, קיימים מקרים בהם הדבר אינו תמיד אפשרי. חשוב לדעת כי באותם מקרים חריגים, עשויה להיות אפשרות להגיש בקשה לזירוז הטיפול בבקשה.

ד׳ היא ישראלית בשנות ה-40 לחייה, הסובלת ממחלה קשה. לאחרונה גילתה ד׳ כי היא בעלת זכאות פוטנציאלית לקבלת דרכון גרמני, לאור כך שסבתה נולדה בגרמניה ועזבה עם משפחתה לארץ ישראל, בסמוך לעליית המפלגה הנאצית לשלטון.

מ׳ הוא ישראלי בגיל מתקדם, אשר נולד להורים גרמנים שעלו לישראל לאחר זוועות ליל הבדולח. מ׳ מעולם לא פעל למימוש זכאותו לאזרחות גרמנית, אך לאחר ששמע על תיקון חוק האזרחות הגרמני, החליט כי הוא מעוניין לעשות זאת. ואולם, בשל גילו המתקדם, מ׳ אינו בטוח עד כמה יצליח במשימתו לקבל אזרחות גרמנית ודרכון גרמני בעודו בחיים.

המשותף לשני המקרים שתיארנו לעיל, ולמקרים רבים נוספים, הוא כי עולה במסגרתם דחיפות גבוהה לטיפול בבקשות על-ידי הרשויות בגרמניה. ואולם, קיימת בעיה קשה של עומס על מחלקת האזרחות של גרמניה (Bundesverwaltungsamt). המחלקה מתמודדת בעת האחרונה עם מאות אלפי בקשות אזרחות גרמנית שהוגשו אליה.

אל משרדנו, המטפל באופן שוטף בבקשות אזרחות גרמנית מזה שנים רבות, מגיעות לא מעט פניות לבחינת היכולת לברר את זירוז הטיפול בבקשה. חשוב לדעת כי על אף שמדובר בהליך לא פשוט, אשר רלוונטי רק בנסיבות חריגות ושלא ניתן להעריך בוודאות את תוצאותיו, הוא עשוי להוות אפשרות במקרים המתאימים.

זירוז בקשות אזרחות גרמנית – האם זה אפשרי?

העומס עמו מתמודדות הרשויות בגרמניה בטיפול בבקשות אזרחות

הביורוקרטיה הגרמנית ידועה בתורים הארוכים שקיימים לא פעם במסגרת הטיפול בבקשות שמוגשות בפני הרשויות. גם כאן, העומס הנ״ל מוביל לכך שעובדי מחלקת האזרחות מתקשים להשלים את הטיפול בתוך זמן קצר, על רקע ריבוי הבקשות המוגשות ומחסור בכוח אדם במשרדי המחלקה. כתוצאה מכך, מי שסובלים ממחלות קשות, נמצאים בגיל מתקדם או נתונים לנסיבות חיים מורכבות אחרות, עלולים לא להספיק לממש את זכאותם וליהנות מההטבות הרבות שאזרחות זו מעניקה.

מאז תוקן חוק האזרחות בגרמניה בשנת 2021, הורחבה מאוד רשימת הזכאים לאזרחות גרמנית. בעקבות זאת, הוגשו מאז מאות אלפי בקשות על-ידי ישראלים וצאצאים של אזרחי גרמניה אשר נרדפו על-ידי השלטון הנאצי. למרות זאת, מצבת כוח האדם המטפל בבקשות אלה במחלקת האזרחות הגרמנית לא הורחבה מאז.

התוצאה היא שמספר מצומצם של עובדים מטפל בכל זמן נתון במעל 100 אלף בקשות. נתון חסר תקדים זה מוביל לכך שהרשויות בגרמניה אינן מסוגלות להתחייב לזמן טיפול ספציפי בבקשות אזרחות. ניסיוננו מלמד כי הבקשות עשויות לקחת בין שנתיים ל-3 שנים עד שניתנת החלטה סופית במסגרתן.

הפער בין החוק למציאות

חשוב לדעת כי על פי החוק בגרמניה, הרשויות מחויבות להתחיל טיפול בבקשות אזרחות בתוך 3 חודשים ממועד הגשת הבקשות במלואן. לאור העומס עליו הסברנו לעיל, בפועל הדבר אינו קורה במקרים רבים. בהתאם, ניתן לפנות במקרים המצדיקים זאת לבית המשפט בגרמניה, ולהגיש עתירה למתן צו שיחייב את הרשויות לזרז את הטיפול בבקשות.

חשוב לציין כי בתי המשפט בגרמניה מודעים לעומס, ובהתאם לא ייטו לאשר תביעות מעין אלה בכל מקרה שהוא. יש צורך להציג נסיבות המצדיקות את התערבות בית המשפט. בכלל זה, יהיה צורך לספק מסמכים ותיעודים אישיים אשר יוכיחו את הנסיבות החריגות שנטען לקיומן. לדוגמה, ניתן להגיש מסמכים המעידים על המחלה הקשה עמה מתמודדים המבקשים, או תצהיר על היות המבקשים בגיל מתקדם.

אילו דרכים נוספות מציעות הרשויות בגרמניה לצורך זירוז בקשות אזרחות גרמנית?

בנפרד מהאפשרות לפתוח בהליכים משפטיים על מנת לזרז טיפול בבקשות לאור נסיבות חריגות, חשוב לדעת כי קיימת אפשרות לפנות בבקשות לבירור מצב בקשות אשר התעכבו במשך למעלה משנתיים. במקרים בהם נוצר עיכוב ממושך מעין זה, הרשויות בגרמניה ייטו לפעול על מנת להאיץ את הטיפול בבקשה במידת האפשר.

האם ניתן לזרז את הטיפול בקבלת דרכון גרמני?

לא כולם מודעים לכך, אך קבלת אזרחות גרמנית והוצאת דרכון גרמני הן שתי פרוצדורות נפרדות. לאחר אישור הבקשה לאזרחות וקבלת תעודת התאזרחות (naturalization certificate) יהיה צורך להגיש בקשה נפרדת לדרכון. קביעת התור לשגרירות לצורך כך, וכן תהליך הטיפול בהנפקת הדרכון ושליחתו לארץ, עשויים לקחת חודשים רבים.

ואולם, במקרים מסוימים עשויה להיות אפשרות להגיש בקשה לטיפול במסירת דרכון באופן מזורז, מול השגרירות או באמצעות הגעה פיזית לגרמניה, לשם הוצאת דרכון בנציגות הרלוונטית בגרמניה. על מנת להבין כיצד ניתן לעשות זאת ומה האפשרויות הקיימות, מומלץ לבצע תחילה בדיקת זכאות לאזרחות גרמנית ולפנות לעורך דין המתמחה בדיני הגירה ומתמצא בטיפול בבקשות למתן אזרחות גרמנית.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה