דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת ויזת בני-זוג בישראל: למה אפשר לצפות בראיון

Joshua Pex

שאלות נפוצות במהלך ראיונות עם בני זוג לשם הוצאת ויזה לבן זוג זר

חוקי ההגירה בישראל מאפשרים לאזרחים זרים להוציא ויזת בני זוג. ויזה זו מאפשרת להם להיכנס לישראל ובשלב מסוים להשיג מעמד חוקי קבוע במדינה. אם אזרח או אזרחית זרים נמצאים ביחסי נישואין או במערכת יחסים רצינית עם אזרח או אזרחית ישראלים, או עם תושב קבע בישראל, והם חיים יחד, הם זכאים להזדמנות הזו.

ההליך המדורג להענקת אזרחות ישראלית לבני זוג זרים הוא מורכב. יש כמה הנחיות משפטיות ושלבים שנמשכים בין 5 ל-7 שנים. הוא נקרא "ההליך המדורג", ומנוהל כולו בידי משרד הפנים.

כדי לבקש ויזת בני זוג, יש להגיש כמה מסמכים ולעבור כמה ראיונות עומק. הם נועדו כדי לקבוע אם הזוג זכאי לקבל מעמד חוקי בישראל. את המסמכים האלה יש להגיש למשרדי רשות ההגירה והאוכלוסין. לאחר מכן, הזוג עובר סדרת ראיונות.

במאמר זה, נסביר מהן השאלות שהכי סביר שיישאלו במהלך הראיונות.

ויזת בני זוג בישראל

טיפים להליך המדורג

זוגות שמנסים להשיג מעמד בישראל חייבים לעבור את ההליך המדורג בצורה היעילה ביותר. כמעט 3,000 זוגות עוברים את התהליך הזה מדי שנה, ולכן חשוב מאוד להקל את הנטל על פקידי משרד הפנים ולעזור להם לעזור לכם. העדיפות העליונה מבחינתכם היא לשמור על סדר וארגון, אפילו לפנות לסיוע מקצועי. עורכי דין המתמחים בהגירה יכולים להפוך את ההליך למסודר ומוצלח, ולסייע בהגשת מסמכים ובהכנה לראיונות.

הליך שהופסק ופנייה לוועדה המיוחדת

ישנם גורמים רבים שיכולים להביא להפסקת ההליך המדורג; בעיות בהשגת מסמכים, קשיים בהוכחת האותנטיות של הקשר, או פרידה של בני הזוג. אם זוג מתגרש או נפרד לפני שהאזרח הזר מביניהם קיבל מעמד של קבע בישראל, התיק יועבר בדרך כלל לוועדה מיוחדת, על מנת לקבוע את הזכות להישאר בישראל.

הוועדה תבחן את מערכת היחסים בין בני הזוג, ואת הסיבה לפרידה. למשל, אם בת-הזוג הזרה חוותה אלימות מצד בן-הזוג הישראלי, וזו הסיבה לכך שהזוג נפרד לפני השלמת התהליך, עובד של רשות האוכלוסין יבחן את המצב. בין שיקוליו: האם לזוג יש ילדים, והאם הם הוכיחו שמדובר בנישואין אותנטיים; לעיתים בת הזוג הזרה תופנה לוועדה הומניטרית, שם היא תוכל לקבל אשרת שהייה זמנית בתוקף של עד שנתיים.

כמו כן, אם בן או בת הזוג הישראלים הולכים לעולמם לפני השלמת התהליך, והאלמן או האלמנה מבקשים להישאר בישראל, הם חייבים לעבור ראיון שיקבע אם מערכת היחסים הייתה אותנטית. לאחר מכן, התיק יוכרע וגם הם יוכלו לקבל היתר להאריך את שהותם בישראל. גם כאן, קיומם של ילדים משותפים עם בני הזוג הישראלים יעזור להוכיח שמערכת היחסים הייתה "אמיתית". כמובן, כל סיטואציה היא מורכבת ותלויה בנסיבות ספציפיות.

שאלות העולות במהלך ראיון – כדאי להתכונן

הליך הראיון במשרד הפנים כולל סדרת שאלות שנועדו לבחון את האותנטיות של מערכת היחסים, ולאחר מכן הוא מוביל להחלטה אם בן או בת הזוג יורשו לקבל אזרחות ישראלית.

הליך הראיון נועד לבחון את כל ההיסטוריה של הקשר: איך בני הזוג הכירו, איך הם התאהבו וכו'. חשוב שבני הזוג יכירו היטב זה את חייו של זה, את הרקע שלהם ואת מערכת היחסים בכללה, על מנת להימנע מסתירות בין הראיונות. רוב בני הזוג הנמצאים במערכות יחסים אמיתיות לא יצטרכו לשנן כמות אדירה של מידע חדש זה על זה, אך עורכי דין לענייני הגירה ממליצים שבני הזוג ילמדו להכיר היטב זה את זו, ויזכרו פרטים חשובים – דברים כמו תאריכי לידה, שמות של בני משפחה וכו'.

בנוסף, רצוי שבני הזוג יעבירו תיקי מסמכים מסודרים שקל להתמצא בהם; זאת, כדי להראות לפקידים במשרד הפנים שאתם מסודרים, מלאי מוטיבציה ורציניים בכוונתכם להשיג אזרחות ישראלית. בין המסמכים, יש לכלול תרגומים נוטריוניים של מסמכים מחו"ל עם חותמת אפוסטיל, ולהציג את כל הראיות הנדרשות להוכחת האותנטיות של הקשר.

כל זה חשוב, אבל חשוב גם להישאר רגועים ולנהל את ההליך המדורג בצורה מנומסת ומתוך כבוד לפקידי משרד הפנים. אם לא תעשו זאת, ותיצרו סביבה עוינת עם העובדים המטפלים בתיק שלכם, אתם עלולים להביא לעיכובו או להפסקתו של ההליך שלכם, גם אם כל המסמכים בידיכם. במקרה כזה, חשוב שבני הזוג יידעו את זכויותיהם החוקיות ויעמדו עליהן במידת הצורך, אפילו עד כדי הגשת ערעור למשרד הפנים או לבית משפט.

מהן השאלות הנפוצות ביותר בראיון?

כאמור, יש כמה סטים של שאלות שזוגות מצופים לענות עליהם במהלך הראיון; חלק מהשאלות האלה עשויות להיראות מוזרות או לא רלבנטיות, אבל חשוב לענות על הכל בבירור ובכנות. לפניכם רשימה של כמה שאלות כלליות שזוגות אמורים להיות מוכנים אליהן, כש"הוא" הישראלי, ו"היא" בת הזוג הזרה:

 1. איך, מתי ואיפה הכרתם?
 2. כמה בני משפחה קרובים יש לבן או בת הזוג שלך? (כולל אחים ואחיות ושמותיהם, שמות ההורים, ומקום מגוריהם)
 3. מה טיב הקשר בין בן הזוג לבין בני משפחתו?
 4. כמה בני זוג היו לו או בעבר?
 5. מהו תאריך הלידה שלה?
 6. איפה נולד בן הזוג? מתי הוא עלה לארץ?
 7. האם הוא שירת בצבא? אם כן, איפה?
 8. מי הם החברים הכי טובים שלה?
 9. איך היא חגגה ימי הולדת? איפה? עם מי? האם היא קיבלה מתנות?
 10. איך הוא חגג את החגים? ביחד איתך? איפה? עם מי?
 11. כמה ילדים יש לה, אם בכלל?
 12. מתי הייתם יחד בחו"ל, מי פגש אתכם בשדה התעופה?
 13. באלו הוצאות משתתף כל אחד מבני הזוג?
 14. מהי כתובת הדירה שלכם? באיזו קומה אתם גרים? כמה חדרים יש בדירה?
 15. איזה רכוש יש בדירה? אלו רהיטים יש בדירה? איפה הרהיטים? מה צבע הווילונות? מה צבע המצעים?
 16. יש לכם חיות מחמד? אם כן, אלו חיות ואיך קוראים להן?
 17. אלו מתנות קניתם אחד לשניה?
 18. באלו אירועים השתתפתם יחד?
 19. מה אתם עושים בסופי שבוע?
 20. מה עשיתם אתמול? (באיזו שעה התעוררתם, מה עשיתם, מה אכלתם)
 21. מהו המאכל האהוב עליהם? מהו המאכל השנוא עליהם?
 22. מה התפקיד של כל אחד בבית? (מי מבשל, מנקה, שוטף כלים, עושה קניות)
 23. שעות העבודה של בן הזוג? מה הם אוהבים לעשות? מהי ההשכלה שלהם/במה הם עובדים?
 24. איפה היא עושה קניות?
 25. האם בן הזוג מתגלח? האם הוא משתמש בבושם?
 26. באיזה בנק בן הזוג שלך? ובאיזו קופת חולים?
 27. האם היא משתמשת בכרטיס אשראי? יש לכם חשבון משותף?
 28. כמה מרוויח בן הזוג? האם בן הזוג הזר עובד?
 29. איך אתם משלמים את שכר הדירה? (כרטיס אשראי/מזומן/בעל הבית מגיע לגבות)
 30. הרגלי שתייה? (קפה/תה/סוכר)
 31. איך הגעתם לשימוע במשרד הפנים?
 32. מתי קמתם ביום השימוע?
 33. באיזה צד של המיטה אתם ישנים?
 34. יעדים משותפים לעתיד? (בית/מכונית/טיול)
 35. האם אתם חוגגים את ראש השנה האזרחית? איך?
 36. את הולכת למספרה? זה המראה הרגיל שלך?

מהן סתירות בראיון? איך נמנעים מהן?

בכל ראיון, פקידי משרד הפנים בודקים סתירות כדי לקבוע אם יש לדחות את בקשתם של בני הזוג למעמד בישראל. למרבה הצער, כ-10 אחוז מהפניות לאיחוד משפחות בין אזרחים ישראלים וזרים נדחות על ידי משרד הפנים בטענה שהן פיקטיביות. כדי להימנע ממתן אזרחות לזוגות פיקטיביים, הפקידים מחפשים בראיונות סתירות שאפשר להוכיח בצורה אובייקטיבית. שאלות משמעותיות הן כאלה שנוגעות לחיים המשותפים של בני הזוג; הציפייה היא שכל אחד מבני הזוג יענה את אותן תשובות לגבי מיקום הדייט הראשון שלהם, איפה הם אכלו אתמול, וכו'.

אם ישנם הרבה טעויות או ניחושים, פקידי משרד הפנים עלולים להניח שהקשר איננו אותנטי. יתרה מכך, כל סתירה בתשובות לגבי הקשר מעוררת חשד ועלולה להביא לבעיות בהענקת אזרחות (בעיקר בשאלות הנוגעות לכסף). יש לזכור שבסופו של דבר, פקידי משרד הפנים אינם מבקשים להפיל את בני הזוג בפח. רוב השאלות אמורות להיות קלות עבור זוגות שחיים יחד באותו משק בית.

פנו אלינו למידע נוסף

אם נדרש סיוע בנושא, משרדנו יכול לעזור לכם. עורכי הדין שלנו מתמחים בדיני הגירה, ויכולים להנחות אתכם לאורך כל ההליך המדורג. הדרך להשגת מעמד חוקי עבור בני זוג זרים עלולה להיות מסובכת; אך אנחנו יכולים לעזור לכם להצליח. אל תהססו ליצור קשר עם משרדינו.


צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה