דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הכרעה אל מול פשרה במשפט האזרחי – מה עדיף?

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מה ההבדל בין הכרעה משפטית מול פשרה בהליכים אזרחיים בישראל? הליך פשרה חוסך זמן וכסף גם לצדדים בתביעה וגם לבית המשפט, ומסיבה זו חוקי ישראל מעודדים את בית המשפט להציע אפשרויות פשרה בהליך. הצדדים שמגיעים לפשרה במהירות וללא הפסד מוחלט של צד אחד וניצחון מוחלט של צד שני לרוב אינם יוצאים מאוכזבים והיחסים בין הצדדים לתביעה עשויים להישאר ידידותיים.

כולם מחפשים את הצדק והאמת, ולעתים קרובות נאלצים אנשים לפנות לבית המשפט כדי להוציא את הצדק לאור ולקבל את הזכויות המגיעות להם. ההנחה היא כי פניה לבית המשפט תפתור את בעיותינו, משום שמערכת המשפט סומכת את ידה על חוקי מדינת ישראל, מתוך הנחה נוספת שהחוק הוא מעל הכל, החל ממוסדות המדינה והעומדים בראשם וכלה בעם מכל הגילאים.

במאמר זה נבחין בין שתי סיטואציות: הכרעה ופשרה, מושגים שנוהגים להשתמש בהם במשפט אזרחי, בשונה מהפלילי (שם המונח הוא "עסקת טיעון" במקום "פשרה"), נסביר לגבי כל אחת מהן, נעמוד על היתרונות והחסרונות של כל שיטה / סיטואציה ועל איזה מהן עדיף לנו ללכת.

מה היא "הכרעה"?

הכוונה ל"הכרעה" שיפוטית, דהיינו שבית המשפט נותן פסק דין מנומק על יסוד הראיות שהונחו בפניו וכן העדים ששמע. הוכחת תביעה אזרחית של תובע תלויה בעמידה בשני גורמים עיקריים: נטל הבאת הראיות, שנקרא גם הנטל הקל, וכן נטל השכנוע, שנקרא הנטל הכבד, משום שהוא רובץ על שכם התובע לאורך כל מהלך המשפט, עד לקבלת פסק דין.

כמובן שהליך משפטי המתמשך מאז הגשת התביעה עד לקבלת פסק הדין הוא בדרך כלל ארוך, מסובך, מייגע ונעוץ בהמון הוצאות, הן לצדדים והן למערכת המשפט, מה עוד שהתוצאה של הליך "הכרעה" בפסק דין תכריע לטובת צד אחד כנגד הצד האחר, כך שאחד הצדדים יצא מהמשפט בהרגשת תסכול וקיפוח לעומת הרגשת הניצחון של הצד האחר, על כל המשתמע מכך מבחינת קלקול מערכת היחסים בין שני הצדדים לסכסוך.

במילים אחרות, במידה וההליך המשפטי מסתיים ב"הכרעה" ע"י מתן פסק דין, כי אז התוצאה היא בדרך כלל כי או שהתביעה מתקבלת במלואה והנתבע מחויב בתשלום מלוא סכום התביעה, או החיובים מכוח התביעה, או שהתביעה נדחית, ואז התובע "מפסיד את הכל" ויוצא כשידיו על ראשו בלא כלום, ואפילו עם חיובו בהוצאות הנתבע והמשפט.

מה היא "פשרה"?

"פשרה", לעומת זאת, היא סיום הליך משפטי בדרך של פיוס, וה"מחיר" של הליך זה הוא ויתור הדדי בין הצדדים לסכסוך, שהם אלה ש"מכתיבים" את התוצאה של המשפט. מטבע הדברים, הליך משפטי שמסתיים בפשרה הוא יותר מקוצר, קיים בו חיסכון גדול בזמן ובמשאבים, ויש בו כדי להוריד מהעומס הגדול בו נתונה מערכת המשפט בישראל ע"י סיום מהיר של ההליך.

בניגוד להכרעה, בהליך של פשרה למעשה שני הצדדים "מנצחים", בכפוף לוויתורים הדדיים, ואפילו הם אלה אשר יכולים להכתיב את פסק הדין שיתקבל, כמובן לאחר אישור בית המשפט למוסכם ביניהם.

חשוב לדעת כי בית המשפט, וכמעט בכל הליך משפטי, מציע לצדדים, כבר מההחלטה או מהישיבה הראשונה, לשבת ולהתפשר בניסיון למנוע הכרעה שיפוטית, שכבר ראינו את שלביה והשלכותיה, ועידוד זה אף עוגן בחקיקה, כגון במסגרת סעיף 79א' לחוק בתי המשפט (נוסח משולב) התשמ"ד-1984, בנוגע למשפט אזרחי כללי, וכן במסגרת סעיף 4(ג) לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 בנוגע לתאונות דרכים באופן ספציפי.

לעיתים בית המשפט גם משמש מעין מגשר או בורר בין הצדדים, ומציע להם לסיים את התיק בדרך זו או אחרת, ואף מסביר להם מדוע הוא מציע את מה שמציע, כמובן לאחר שעיין בכתבי בית הדין, טיעוני הצדדים וראיותיהם, לפני שמיעת העדים והראיות, והוא תמיד מדגיש כי מדובר בהצעה שאינה מחייבת, וכי יתכן שהדברים ישתנו לאחר שמיעת הראיות והעדים וניהול הוכחות. בית המשפט גם מדגיש כי הצדדים יכולים לשבת על שולחן המו"מ בכל עת, ובטרם מתן פסק דין בדרך של הכרעה, ולהגיע למוסכמות ו/או לפשרה, שבדרך כלל מקבלת את ברכתו של בית המשפט, לאחר עיונו ואישורו למוסכם.

מכאן שבית המשפט, במרבית המקרים, מעודד את הצדדים להגיע לפשרה שעדיפה על פני הכרעה שיפוטית כאמור, ולעיתים אפילו אחרי תום ישיבת ההוכחות וצעד לפני מתן פסק הדין, וחלק מעידוד זה מתבטא ע"י מתן פטור מיתרת האגרה, שיכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים (פטור מיתרת אגרה ניתן, ככלל, לפני תחילת ישיבת ההוכחות).

מה עדיף?

מכל האמור ברור כי הליך של פשרה עדיף כמה מונים על הליך של הכרעה ומתן פסק דין ע"י בית המשפט. כאמור, הליך של פשרה, המעודד והמבורך מאוד על הערכאה השיפוטית, חוסך המון זמן ומשאבים, הן לבית המשפט והן לצדדים, והתוצאה שלו היא "win win", לאחר ויתורים הדדיים של הצדדים מחד, אך מאידך ב"רווח" של הבטחת התוצאה ואפילו הכתבתה ע"י הצדדים לסכסוך, לאחר קבלת אישורו וחותמו של בית המשפט, מה עוד שיש בהליך של פשרה כדי לפשר בין הצדדים ולגרום לפיוס ביניהם, תחת הנחרצות ואולי אף האכזריות של הכרעה.

אם יש לכם שאלות נוספות או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית מעורך דין לענייני נזיקין בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה