דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הזמנת אזרחים זרים לביקור בישראל

Joshua Pex

באילו מקרים נדרשת הזמנת אזרחים זרים לביקור בישראל? מי שמעוניינים להזמין לביקור בישראל אזרחים זרים שאינם מגיעים ממדינות שאזרחיהן פטורים מהדרישה לקבלת אשרה (ויזה) לצורך כניסה לישראל, נדרשים להגיש בקשת הזמנת אדם לביקור בישראל לצורך כך. האמור תקף גם במקרים חריגים נוספים, ובעיקרם במקרים של סירוב קודם לכניסה לישראל (או חשש מפני סירוב כזה). במאמר זה יפרט על התהליך עורך הדין יהושע פקס, שותף ומומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו.

הזמנת אזרחים זרים לביקור בישראל

באילו מקרים קיימת חובה להסדרת ויזה עבור אזרחים זרים לצורך כניסה לישראל למטרות תיירות או ביקור?

בשנים האחרונות הפכה מדינת ישראל ליעד פופולארי עבור תיירים ומבקרים מכל רחבי העולם. כך גם הכמות העולה של אזרחים זרים השוהים בישראל לתקופות ממושכות, למטרות כגון עבודה, לימודים או חיים זוגיים משותפים עם אזרחים ישראלים, מובילה לא פעם לצורך בביקור של קרובי משפחה של אותם זרים. חשוב לדעת כי זכות הכניסה לישראל היא אינה זכות קנויה, במובן זה שככלל, נדרשת הסדרת ויזה לצורך כניסה לישראל מבעוד מועד, בהתאם להוראות חוק הכניסה לישראל. קיימות מדינות רבות אשר בעקבות הסכמים בינלאומיים, קבעה מדינת ישראל עבורם פטור מהצורך בהסדרת ויזה מראש. אזרחי מדינות אלה יכולים, ככלל, להיכנס למדינת ישראל ולקבל ויזת תייר עם הגעתם. עם זאת, לא מדובר באזרחי כל המדינות באשר הן, ואזרחים זרים המגיעים ממדינות שאינן נכללות ברשימה יידרשו לדאוג מראש לקבלת ויזה לצורך ביקור בישראל.

לא פעם עשוי לעלות צורך לבצע הליך הזמנת אזרחים זרים מאותם מדינות לביקור בישראל, מסיבות שונות. לדוגמה, כאשר מדובר באזרחים אשר כניסתם לישראל סורבה בעבר, אי הסדרת ויזת ביקור עבורם מראש עלול להוביל למניעת כניסתם לישראל במועד הגעתם. כמו כן, לעיתים עשויים להיות מקרים בהם קיימת סיבה כלשהי לחשש שכניסתם תסורב, על אף השתייכותם לרשימת המדינות הפטורות מהסדרת ויזה מראש. דוגמה לכך היא מקרים של קרובי משפחה של עובדים זרים, אשר לא פעם כניסתם לישראל מסורבת ללא הסדרת ויזה מתאימה מראש. במקרים מעין אלה חשוב לפעול להזמנת האזרחים הזרים מבעוד מועד, כך שהם יוכלו להיכנס לישראל. יש לציין כי קיימים אף מקרים בהם ככלל, לא תתאפשר כניסת המוזמנים לישראל. דוגמה נפוצה היא כאשר מדובר בקרובי משפחה של מבקשי מקלט, אשר רשות האוכלוסין נוטה לסרב לכניסתם במסגרת הליך הזמנת אדם זר לביקור. ואולם, חשוב להיוועץ לגבי סוגיות פרטניות עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל.

מה נדרש לצורך הזמנת אזרחים זרים לביקור בישראל?

הזמנת אזרחים זרים לביקור בישראל מצריכה הגשת בקשה ברשות האוכלוסין של משרד הפנים. הגשת הבקשה תתאפשר לאזרחים ותושבי קבע בלבד, ועליהם לקבוע תור בסניף לשכת האוכלוסין הרלוונטי לצורך כך. נדרשת נוכחות אישית של מגישי הבקשה. לבקשה יש לצרף את המסמכים הבאים: טופס בקשה (אותו ניתן למצוא באתר משרד הפנים); צילום דרכון של המוזמנים (כולל העמודים בהם מופיעות אשרות כניסה למדינות אחרות), צילום תעודת זהות של אזרחי או תושבי ישראל המזמינים את האזרחים הזרים; טופס התחייבות של האזרחים או התושבים המזמינים המפרט את מטרת הביקור ומשכו, במסגרתו יתחייבו המזמינים ליציאת האזרחים הזרים המוזמנים לפני מועד פקיעת הוויזה שתינתן להם; מסמכים רשמיים (לרבות תעודות ציבוריות, אם רלוונטי) להוכחת הקשר בין אזרחי או תושבי ישראל המזמינים לבין האזרחים הזרים המוזמנים. כמו כן, יש לשלם אגרת בקשה שסכומה, נכון לשנת 2022, עומד על 90 ש״ח.

מסמכים נוספים שיש לצרף במקרים פרטניים

במקרים בהם המוזמנים הם קטינים, יש לצרף לבקשה גם אישור חתום על-ידי שני הוריהם, או האפוטרופוסים החוקיים, בנוגע להגעתם לישראל. כמו כן, במקרים בהם מדובר באזרחי מדינות אשר מוגדרות כמדינות עם סיכון ביטחוני, או שמוצאם של המוזמנים הוא ממדינות אלה, יש לצרף לבקשה גם טופס קורות חיים מקוצר. טופס זה יועבר לאישור ביטחוני של הגורמים הרלוונטיים. במידה והמוזמנים מגיעים לצורך דיון משפטי או ועדת תביעות במוסד לביטוח לאומי, יש לצרף לבקשה גם ייפוי כוח להזמנת זרים.

תהליך הטיפול בבקשה והגשת ערר במידת הצורך

לאחר הגשת הבקשה, היא תיבחן על-ידי פקידי רשות האוכלוסין וההגירה. פקידי הרשות מוסמכים לדרוש מסמכים נוספים לצורך אישור הבקשה, והם אף רשאים להתנות את אישור הבקשה בהפקדת ערבות להבטחת שהות המוזמנים כדין ויציאתם במועד. במידה והבקשה תסורב, ניתן להגיש על ההחלטה ערר פנימי, שייבחן על-ידי גורמים בכירים במשרד הפנים. במידה ואף הערר יידחה, ניתן להגיש ערר לבית הדין לעררים של משרד הפנים, ולאחר מכן אף ערעור מינהלי על פסיקת בית הדין. השגה על החלטות משרד הפנים עשויה להידרש לא פעם, וראוי להיוועץ במקרים אלה בעורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל, בטרם נקיטת כל פעולה בנושא.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה פירטנו אודות התהליך הנדרש לצורך הזמנת אזרחים זרים לביקור בישראל. אם יש לכם שאלות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ונשמח לעמוד לשירותכם. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני הגירה לישראל, ולהם ניסיון מקצועי רב ומוכח בסיוע במגוון הליכים לצורך הסדרת אשרות ומעמד בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה