דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגירה לרומניה – מידע כללי

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

רומניה היא מדינה פסטורלית הנמצאת בחבל הבלקן שבאירופה המזרחית. המדינה בעלת טבע מרהיב ובראשיתי ברובה, ומאידך גם מחזיקה בכלכלה חזקה, החווה עלייה ניכרת בשנים האחרונות. בתחילת שנת 2007 הפכה להיות חברה באיחוד האירופי. עם כניסתה לאיחוד, הפכה יעד אטרקטיבי עבור ישראלים המעוניינים לרכוש דרכון אירופאי בזכות שורשים רומניים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב מתמחה בדיני הגירה. משרדנו מעניק ללקוחותיו שירות ייצוגי ומענה משפטי מקיף. כמו כן, לצידנו ניסיון רב ברכישת אזרחות עבור בעלי שורשים ממדינות שונות כדוגמת פורטוגל, בריטניה, אוסטריה ועוד.

הגירה לרומניה – היסטוריה עם מידע כללי

רומניה קמה בשנת 1859, כתוצאה מאיחודן של הנסיכויות הוַולָאכִית והמוֹלדַבית. עם זאת, גבולותיה כפי שאנו מכירים היום, נקבעו רק לאחר מלחמת העולם הראשונה. כ- 75% משטחי המדינה עדיין עומדים כטבע ירוק בתולי שלא ניזוק מידי אדם. מה שגורם לאזור להיות יעד אטרקטיבי עבור חובבי טבע. ערב מלחמת העולם השנייה נמנה מספר היהודים הרומנים בכ- 750,000 נפשות, כשרובם אכלסו את הטריטוריה הצפונית לכל רוחבה.

הגירה לרומניה - מידע כללי

הגירה לרומניה – מידע שימושי

ישראלי המעוניין להגר לרומניה, צריך לדעת שעד שנת 1989 התנהלה המדינה תחת משטר קומוניסטי עצמאי. במשך תקופה זו הסתגרה רומניה וניסתה

לבנות כלכלה חזקה דרך ניצולם של אזרחים ובראשם האיכרים. אולם כיום מזמינה אליה המדינה מבקרים, משקיעים ומהגרים מרחבי העולם ואילו הכלכלה מתבססת על ייצוא של מוצרי אלקטרוניקה (בזה נחשבת לגדולה במרכז ומזרח אירופה), ציוד מכונות, מתכות, מוצרי חקלאות, הנעלה, טקסטיל, כימיקלים, מינרלים, דלק ועוד. מוצרים אלה מיוצאים בעיקר למדינות מערב אירופה, כגון: איטליה, צרפת, גרמניה, בריטניה וכד'.

עקב ההיסטוריה הקומוניסטית ששררה במדינה בעברה, ניתן להבחין כי שטחים נרחבים בה עדיין לא נחלו את הקדמה המערבית העכשווית. דבר זה יכול לבוא לידי ביטוי בביגוד המקומי הישן והמסורתי, כלי התחבורה ושאר סממנים תרבותיים. אולם אם אתם מתכוונים להגר לבירה בוקרשט, או לשאר מטרופולינים כמו קלוּז', טִימִישוֹאַרָה או יַאשִי, באפשרותכם ליהנות מאיכות חיים ברמה מערבית.

מחירי הנדל"ן של רומניה

מחירי הנדל"ן נחשבים זולים באופן משמעותי מאלה שאנו רגילים אליהם בארץ. ניקח לדוגמא את הבירה בוקרשט, שם נעים מחירי הדירות בין 35,000$-75,000$ עבור דירות סטנדרטיות. במידה וחשבתם על רכישת דירה יוקרתית, יחלו המחירים בכ- 170,000$ ויכולים לטפס גם לכ- 2,500,000$ עבור פנטהאוז או וילה.

במקרה וחשבתם לשכור דירה – שכר דירה חודשי-ממוצע בבוקרשט נע בין 300$-450$ ואף פחות. מצד שני קיימות אפשרויות מגורים יוקרתיות יותר שתבאנה אתכם למחירים המזכירים את מערב אירופה ותל אביב.

משכורות ברומניה

המשכורות הממוצעות ברומניה נמוכות מאלה בישראל וממדינות העולם המפותחות. עובד זוטר משתכר שכר מינימום שעומד על כ- 2,070 לְאוּ. סכום השווה ל- 1,650 ש"ח בערך לחודש. לעומת זאת, במידה ואתם אקדמאים (בעלי תואר ברומניה נחשבים לאליטה) תיהנו מסכומים מכובדים יותר, היכולים לטפס עד לסכום של 68,000 לאו. סכום השווה ל- 54,000 ש"ח בקירוב (השכר המרבי במשק). כאשר הוא כולל דיור, תחבורה ושאר אפשרויות מחייה הנחשבות גבוהות.

מדד האבטלה

הסטטיסטיקה מראה כי מדד האבטלה הוא בשיעור של 4.16 אחוזים (נכון לשנת 2019).

מזג אוויר

מזג האוויר ברומניה מגוון מאוד ונוטה לעיתים גם לשינויים דרסטיים בעונות החורף והקיץ. הקיץ (חודשי יולי-אוגוסט) בדרך כלל מתון והטמפרטורות הממוצעות בו נעות בין 23-29 מעלות, זה מן הסתם תלוי גם באזור. אולם האקלים יכול לטפס ל- 35 מעלות. החורף (חודש ינואר) לעומת זאת נחשב למאתגר יותר כאשר המעלות הממוצעות בו נעות בין 3- ל- 5- מעלות, שוב תלוי באזור. קחו בחשבון כי מזג האוויר יכול לצנוח אף ל- 20- מעלות. הממוצע השנתי ברומניה הוא כ- 11 מעלות.

השפה הרומנית

רבים תוהים אם לימוד השפה הרומנית הוא תהליך פשוט או מסובך. על פי תרשימי משרד החוץ האמריקאי נחשבת השפה הרומנית לאחת הקלות מבין השפות הקיימות. השפה היא ניב רומאני, קרוב מאוד ללטינית (למעשה הקרוב ביותר).

כך שבמידה ואתם יודעים איזושהי שפה אירופאית יהיה לכם קל יותר ללמוד רומנית. אם אתם דוברים אחת מהשפות המכונות "רומאניות-לטיניות" כדוגמת צרפתית, איטלקית, ספרדית או פורטוגזית, תגלו במהרה כמה קלה השפה עבורכם. לא תדרשו להתאמץ ברכישת שפה זו כלמידת ערבית, סינית וכד'.

מיעוטים ברומניה

למעלה מעשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה המתגוררת ברומניה משתייכת לקהל מהגרים. רובם ממוצא הונגרי וצועני, אך קיימים גם עשרות או מאות אלפי פולנים, גרמנים, אוקראינים, סרבים, בולגרים, טטרים ועוד.

יתרונות האזרחות הרומנית

בשביל לקבל אזרחות רומנית, לא תדרשו להעתיק את מגוריכם לרומניה וגם לא לוותר על אזרחות ישראלית או נוספת שברשותכם. במידה ונולדתם ברומניה או אתם צאצאים של ילידי המדינה, באפשרותכם ליהנות מדרכון רומני-אירופאי. דרכון זה יעניק לכם סבסוד ללימודים גבוהים ברבים מהאקדמיות האירופיות המובילות ולעיתים אף ללא עלות כלל. תוכלו לעבוד ולחיות במדינות כדוגמת הולנד, צרפת, בלגיה, גרמניה וכו'.

בנוסף, על פי תחזיות, צפויה רומניה להיכנס בקרוב להסכם עם ארצות הברית בשל הצטרפותה לאיחוד האירופי ונאט"ו. בעקבות זאת ויחד עם החלטות נוספות שנקבעו מצד ארצות הברית, אמורים אזרחי רומניה להיות פטורים מתהליך הוצאת הויזה לארצות הברית. אולם נכון להיום, חודש מאי 2020, נדרש בעל הדרכון הרומני לקבל ויזה לארה"ב מראש. אך כנזכר תהליך זה נועד להשתנות.

לתשומת לבכם, אזרח רומני נהנה מהטבות משמעותיות בהשגת ויזה לארצות הברית למטרת עסקים או עבור ביקור תיירותי.

צרו קשר עבור עורך דין הגירה לרומניה – מידע כללי

במקרה ואתם זקוקים לייעוץ או סיוע משפטי בנושא הגירה לרומניה או קבלת דרכון רומני נוכל לסייע. משרדנו מתמחה בהגירה לישראל, מדינות אירופה וצפון אמריקה ובעל ותק וניסיון רב בתחום הדינים השונים. לכל שאלה או בקשה אל תהססו לפנות אלינו בטלפון או דרך המייל, תודה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה