Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

לא פשוט, אבל אפשרי: הנפקת דרכון רומני לבני זוג של בעלי אזרחות ודרכון רומני

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

מורן חן הראל, עורכת דין מגשרת ומטפלת

עורך דין יהושוע אדיב נעים ומקצועי מאד! ממליצה מאד

אם יצא לכם לשמוע בשנים האחרונות על יותר ויותר חברים של חברים המממשים את זכותם לאזרחות ודרכון רומני, דעו שלא מדובר בצירוף מקרים וכי מדובר במגמה שצוברת תאוצה. כשמדובר על האפשרות לקבל דרכון רומני בזכות שורשים רומניים, תהליך נפוץ אצל צאצאים ישראלים של יוצאי רומניה, ניכר כי רבים קופצים על ההזדמנות ולא בכדי. דרכון רומני הוא למעשה דרכון של האיחוד האירופי, מה שמאפשר מגורים בכל מדינות האיחוד, כניסה מהירה לשלל מדינות ללא צורך בוויזה, והנפקה פשוטה ואוטומטית של ויזת תייר לארצות הברית, לימודים (לפעמים בחינם או במחירים זולים משמעותית מבארץ) במוסדות האקדמיים המובילים וכמובן אפשרות לעבוד ולהתפרנס באירופה באופן חוקי.

ובעוד התהליך הזה של הוצאת דרכון רומני על סמך שורשים רומניים הוא מוכר ועשוי להיות אפילו פשוט למדי במקרים מסוימים, כאשר מדובר על השאלה הנפוצה, האם בן בני הזוג של מי שמחזיק באזרחות רומניה ודרכון אירופאי זכאים גם הם לדרכון? התשובה היא מורכבת יותר – הדבר אפשרי בנסיבות מסוימות, אך בוודאי לא אוטומטי ומיידי.

דרכון רומני לבני זוג

המומחים להנפקת דרכון ואזרחות זרה במשרד עורכי הדין שלנו, מלווים בהצלחה בני ובנות זוג של ישראלים בעלי אזרחות רומנית בתהליך של הוצאת הדרכון ונשמח לעזור גם לכם במשימה עם שירות אדיב ומקצועי.

כעת נדבר על הנושא ועל האפשרויות השונות יותר לעומק. לפני שנתחיל, אם אתם לא מבינים עדיין לעומק את החשיבות שבזכאות לדרכון אירופאי ולא בטוחים אם כדאי להיכנס לתהליך, תוכלו לקבל כאן את כל המידע שאתם צריכים בנושא ולהבין לעומק את היתרונות שבהוצאת דרכון אירופאי.

דרכון רומני לבן/בת זוג לא ניתן באופן אוטומטי

אם נלך כמה עשרות שנים אחורה ונבחר באופן אקראי מדינה כלשהי על פני הגלובוס ובפרט באירופה, נגלה במרבית המקרים כי התנאים להנפקת דרכון לבני זוג זרים של אזרחי המדינה היו פשוטים יחסית ובמקרים רבים הוא ניתן באופן אוטומטי. עם הזמן תמונת המצב השתנתה מקצה לקצה ונראה כי מרבית מדינות העולם הגבילו את האפשרות והציבו תנאי סף די מחמירים, ככל הנראה עקב ניצול של רבים את הסיטואציה וריבוי הנישואים הפיקטיביים שנערכו רק על מנת לקבל את האזרחות והדרכון.

כיום, הוצאת אזרחות רומנית לבני זוג אינה שונה וגם ממשלת רומניה מציבה תנאי סף די מחמירים. הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת ולהבין מהרגע הראשון הוא שהאזרחות לא ניתנת באופן אוטומטי באף מקרה.

דרכון רומני לבני זוג

איך בכל זאת ניתן לקבל אותה? ובכן, התנאים מתעדכנים כל העת, אך הדרישה הבסיסית שנותרה קבועה מזה שנים ארוכות, היא מגורים משותפים של האזרח הרומני ובת הזוג ברומניה למשך 5 שנים לפחות (כאשר בני הזוג מקבלים מעמד חריג כבני זוג של אזרחי רומניה). לאחר מכן ניתן להגיש בקשה לקבלת אזרחות; תהליך מסוים שעשוי להשתנות בהתאם לכל מקרה, אבל לרוב כולל גם מבחני שפה והיכרות עם התרבות הרומנית.

נכון, לא מדובר באפשרות האידיאלית עבור כל זוג, במיוחד לא עבור אלו המבקשים לקבל אזרחות רומנית ולחיות בישראל, אבל זוגות שבוחנים את האופציה של מגורים ועבודה באירופה ובמיוחד אלו המעוניינים בהגירה לרומניה, בהחלט יכולים לשקול את האופציה. אם זה משהו שמעניין אתכם, כמובן שתוכלו לפנות אלינו ונשמח לעזור לכם גם בתהליך הזה.

מומלץ לבחון אפשרויות נוספות

אם האפשרות של מגורים משותפים ברומניה לא עומדת על הפרק ובכל זאת יש רצון בהנפקת דרכון אירופאי לבני/בנות זוג, חשוב לדעת כי ישנן בהחלט אפיקים נוספים שניתן לבחון:

  • הנפקת דרכון פורטוגזי לצאצאים של מגורשי ספרד: אפשרות נפוצה ביותר בקרב ישראליים שהם צאצאים ליוצאי מדינות ערב. הזכאות לדרכון ניתנת על הוכחת שורשים משפחתיים, וזאת אופציה שמתאימה כאשר יש רצון להשיג דרכון אירופאי באופן כללי ואין צורך בדרכון ואזרחות רומנית באופן ספציפי.
  • הנפקת דרכון אירופאי לצאצאים של יוצאי אירופה: עוד אפשרות נפוצה שמתאימה לרבים בישראל וניתנת גם היא כתיקון היסטורי לצאצאים של יהודים שחיו במדינות אירופה השונות בתקופה שבין מלחמות העולם וסבלו מאפליה, התעמרות וגירוש. מדובר במדינות כגון ליטא, הונגריה, ופולין. גם כאן מדובר באפיק נוח עבור מי שלא צריך באופן ספציפי את הדרכון הרומני ופשוט מעוניין באזרחות זרה נוספת.
  • אזרחות על סמך כישורים מקצועיים ועבודה: אמנם לא אופציה שהיא אידיאלית תמיד, אבל בהחלט משהו שעשוי להתאים בחלק מן המקרים. מדינות רבות באירופה ובמקומות אחרים בעולם מאפשרות לאזרחי ישראל לעבוד ולחיות בהן (בעיקר אם יש להם כישורים ספציפיים) ולאחר מספר שנים לקבל אזרחות ודרכון זר.

צרו קשר עם המומחים שלנו

לסיכום – אם יש לכם בן או בת זוג בעלי דרכון ואזרחות רומנית, הדבר הראשון שכדאי לעשות קודם כל זה לבחון לעומק את האפשרות לקבלת דרכון רומני על סמך הקשר הזוגי וזה בהחלט משהו שנשמח לעשות עבורכם במסגרת השירות שאנו מציעים.

במקרים בהם נגלה כי אין אפשרות לעשות זאת, או שישנה אפשרות אך בתנאים שלא מתאימים לכם, נבחן יחד אתכם את האפשרות להוצאת דרכון ואזרחות זרה אחרת, וחשוב לדעת שהסיכויים שנגלה שאכן קיימת אפשרות כזאת (ולפעמים אפילו יותר מאחת) היא לא קטנה בכלל.

כך או כך, מי שרוצה להגדיל את הסיכויים להצלחת התהליך צריך לעשות את זה עם המומחים שתחום שמכירים את כל ההיבטים הכי קטנים של התהליך. צרו קשר עוד היום עם המומחים שלנו כאן במשרד עורכי הדין, ונשמח לסייע גם לכם בהנפקת דרכון רומני או דרכון זר אחר.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top