Skip to content

חשיבותו של גרפולוג בהתנגדות לצוואה

Anat Levi

Anat Levi

לכאב הרגשי בעת פטירתו של הורה, בן זוג או קרוב משפחה נוסף לעתים משבר נוסף, כאשר מי מהקרובים של המנוח מרגיש כי קופח או נושל מחלקו ברכוש. התנגדות לצו קיום צוואה מטעם מי שמרגיש שחלוקת העיזבון אינה צדקת מגיעה לא אחת לבית המשפט. מדובר בתופעה רחבת היקף אשר במרכזה הקושי שבהתחקות על רצונו של הנפטר. לפעמים הפעם הראשונה בה היורשים (ומי שנושל מהירושה) לומדים את תוכן הירושה לאחר מותו של המצווה, עם פרסום הצוואה. חשיבותו של גרפולוג בהתנגדות לצוואה היא בדיוק ביכולת לבדוק האם הצוואה אכן נכתבה על ידי המנוח ומבטאת את רצונו.

במידה ונקלעתם למצב בו ברצונכם להתנגד לצו קיום צוואה, הגעתם למקום הנכון. משרד עורכי דין כהן, דקר, פקס, ברוש מתמחה בנושאי דיני צוואה וירושה. במאמר זה של עורכת הדין ענת לוי תלמדו מהן העילות בגינן אתם יכולים להתנגד לו, וכן מהם הצעדים בהם עליכם לנקוט ובאילו חוות דעת עליכם להצטייד.

מאידך, אם אתם נמצאים מצידו השני של המתרס וברצונכם לוודא שכתבתם צוואה בצורה תקינה לחלוטין, או כיצד יש לנסח את צוואתכם, מומלץ ללמוד מה הן הדרישות לכתיבת צוואה בישראל.

מה עושים אם הצוואה אינה לטובתכם?

לפני הכל תודגש חשיבותה של האסטרטגיה בה תפעלו במצב מעין זה. בניגוד לאמונה הרווחת – אין כל תועלת בהגשה מהירה ככל הניתן של ההתנגדות. להפך, ככל שההתנגדות מושקעת והגיונית יותר, כך הסיכויים שתתקבל גבוהים יותר. לכן יש לשקוד על הכנתה, ומומלץ להיוועץ לפני הגשת ההתנגדות עם עורך דין המתמחה בתחום.

נתקשה להפריז בחשיבותו של שלב ההכנה וההיוועצות עם עורך דין וכן בהתאם בחשיבותו של השלב המקדמי – בחירתו של עורך הדין. לאור העובדה שניתן להגיש התנגדות לצוואה פעם אחת בלבד, ותיקונה של בקשת ההתנגדות כרוך בקשיים לא מעטים, נמליץ לקחת עורך דין מהשורה הראשונה שיעזור לנסח ולהגיש את ההתנגדות בעלת סיכויים ההצלחה הרבים ביותר.

מתי ניתן להגיש התנגדות לקיום צוואה \ ירושה?

גרפולוג בהתנגדות לצוואהבסיסו של כתב ההתנגדות יונח על העובדות מהן לומד המתנגד שאין מדובר בצוואה אותנטית או לחלופין בצוואה שאיננה משקפת נכונה את רצונו של הנפטר. אל בקשה זו יצורפו כלל הראיות שתמוכות בטענותיכם והמוכיחות את נכונותן של העובדות אותן אתם טוענים שבגינן יש להימנע מקיומה של הצוואה.

חוק הירושה (1965) מפרט את העילות אשר בגינן ניתן לעתור בהתנגדות לקיומה של הצוואה. ביניהן:

  1. היעדר כשרות לכתוב צוואה – מקרים בהם נערכה הצוואה על ידי קטין או על ידי פסול דין, או אף במצב בו לא יכול היה המצווה להבחין בטיבה.
  2. צוואה שנעשתה שלא ברצונו החופשי של המצווה – כתוצאה מהתחייבותו של עורכה לכתוב אותה או לתוכן שלה.
  3. הצוואה נעשתה שלא באופן אישי – כאשר עורך הצוואה איננו המצווה עצמו. כאשר מדובר בצוואה שנערכה בכתב יד מומלץ להצטייד בחוות דעת גרפולוג באשר לזהותו של עורך הצוואה.
  4. המצווה לא חתם על הצוואה. במקרה זה, חשיבותו של גרפולוג בהתנגדות לצוואה היא בהוכחה היא החתימה על הצוואה אינה בכתב ידו של המצווה.
  5. עילות ביטול נוספות המנויות בסעיפים 26-36.

זיוף צוואה:

כאשר טוענים לזיופה של צוואה, גרפולוג מומחה יכול לבדוק את התאמת כתב ידו של עורך הצוואה לכתב ידו של המצווה. נכון הדבר גם באשר לחתימתו האישית, שניתן אף באמצעות הוכחת זיופה להביא לביטולה של הצוואה כולה. לא ניתן לנסות להגיש חוות דעת עצמאית של גרפולוג, חרף חשיבותה הרבה לטענה על זיוף. יש לעתור לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה שימנה מומחה גרפולוג מטעמו.

רק במידה וסירב בית המשפט לענייני משפחה למנות מומחה לזיוף צוואה  – תוכלו הגיש חוות דעת של גרפולוג מומחה מטעמכם. המומחה יחווה את דעתו על השאלה אם המצווה הוא שכתב את הצוואה והאם החתימה על הצוואה מתאימה לחתימתו של המנוח. במידה ויקבע כי אין כך הדבר – ניתן יהיה לטעון באמצעותו בפני בית המשפט כי מדובר בצוואה מזויפת ומכאן לעתור לביטולה. (להרחבה על סוגי צוואות השונים המקובלים בישראל אנו ממליצים על המאמר שלנו בנושא).

יחד עם זאת יובהר – בין אם המומחה הגרפולוג ממונה מטעמו של בית המשפט במסגרת הדיון בהתנגדות לקיום צו הצוואה ובין אם הוא ממונה מטעמו של מי מן הצדדים – חשיבותו לטענת הזיוף היא רבה במיוחד. זהו המומחה שביכולתו להעיד על אותנטיות הצוואה במידה ונערכה בכתב יד, או לחלופין לשלול את אמיתותה של חתימה שהוטבעה בסופה של צוואה שנכתבה במחשב והודפסה. גם בפסיקה ניתן מקום של כבוד לחוות דעתו הגרפולוגית של מומחה, שעה שקבע בית המשפט כי "דרך המלך להוכחת טענת זיוף היא באמצעות מינוי מומחה – גרפולוג" (ת"ע (ת"א) 47214-07-12 א.ל נ' ש.א).

צרו קשר עם מומחים לנושאי ירושה

במשרד עורכי דין כהן דקר פקס ברוש, תמצאו עורכי דין המתמחים בדיני משפחה המוסמכים גם כמגשרים. בין עם ברצונכם לטעון כנגד צו ירושה או צוואה, ובין אם רצונכם לנסח צוואה כחוק, נשמח לעזור. צרו קשר לקביעת ייעוץ עם עורכת דין בירושלים או בתל אביב, או לשיחה מרחוק:

גרפולוג בהתנגדות לצוואה

:03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top