דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות רומנית לילדים: האם זה אפשרי, איך ניתן לממש זאת ומדוע לא כדאי לוותר על זה?

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

באופן טבעי למדי, אלו המחזיקים בדרכון זר כלשהו ובאזרחות למדינה זרה ובפרט בדרכון אירופאי, שמחים בד"כ להוריש אותם הלאה לילדיהם ולילדי הילדים. גם אם אנחנו לא נמצה את מירב היתרונות שמעניק לנו הדרכון שבידינו, הרי שילדינו יוכלו לבחור לעשות כך בבוא מן הימים וזה לא עניין של מה בכך.

בשנים האחרונות גובר הביקוש בארץ לדרכון רומני וכך מעוניינים אלפי הישראלים שמקבלים את האזרחות שלהם להעביר אותה הלאה לילדים. אם אתם רוצים לברר לגבי הוצאת דרכון רומני עבורכם, נשמח לעזור לכם גם בנושא הזה ותוכלו לקבל מידע ראשוני במאמר הבא. אם אתם כבר בעלי דרכון רומני ומעוניינים להעביר אותו הלאה לילדים שלכם, נוכל לסייע גם במקרה הזה, ומאמר זה יסביר כיצד ניתן לעשות זאת.

המומחים מצוות משרד עורכי הדין שלנו ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שלב של הוצאת דרכון רומני לילדים ובאופן כללי יותר של הוצאת דרכון רומני לישראלים צאצאי אזרחי רומניה בעבר או בהווה.

אזרחות רומנית לילדים: האם זה אפשרי, איך ניתן לממש זאת ומדוע לא כדאי לוותר על זה?

דרכון רומני לילדים של בעלי אזרחות בהווה

אם כבר יש בידכם את הדרכון הרומני ואתם שואלים את עצמכם איך ניתן להעבירו לילדים שלכם, חשוב לדעת שמדובר בעניין שהוא לא מורכב מדי אמנם, אבל כן מצריך היכרות עם התהליך.

מתחילים באיסוף מסמכים כמו תעודת לידה, מסמכי אפוטרופסות, דרכון ישראלי ורומני בתוקף, מגישים אותם לשגרירות רומניה בישראל וממתינים לאישור הבקשה. כמובן, מי שאין לו יכולת או רצון להתעסק בהגשת ניירת יכול לפנות לאנשי מקצוע כדי לחסוך זמן ומאמץ.

ובעוד העברת הדרכון לילדים שלנו היא פשוטה יחסית כשהדרכון כבר בידינו, כאשר אנו אלו שרוצים לממש את זכאותנו לדרכון על סמך צאצאות ליוצאי רומניה, אך כאלו שאזרחותם נשללה מהם מסיבות שונות, המצב כבר מורכב יותר.

דרכון רומני לישראלים

מדינת ישראל הצעירה היא מדינת עלייה, בה נמצאים דורות רבים של גולים. השורשים המסועפים של אזרחי המדינה, שמגיעים לא רק מאירופה ומרומניה בפרט, אלא גם מכל מדינות ערב, אמריקה הדרומית וארצות הברית, וקהילות רבות נוספות ברחבי העולם.

העובדה הזו מאפשרת רבים לתבוע בזכות את זכאותם לאזרחות שהייתה בעבר של אבותיהם, שבהרבה מקרים גורשו וסבלו מפרעות והתנכלויות ואזרחותם נשללה בעל כורחם.

יהדות רומניה ידעה תהפוכות רבות בין שתי מלחמות העולם (מידע מרתק על ההיסטוריה של רומניה תוכלו למצוא במדריך המקיף לדרכון רומני) ובחלוף השנים הגיעו ארצה פליטים רבים שחיו ברומניה והיו לאזרחי המדינה או כאלו שחיו במדינות שהיו בעבר תחת ריבונות רומניה. חוק האזרחות הרומני ידע שינויים רבים בכמה נקודות מכריעות בעשרות השנים האחרונות, וכיום תנאי הזכאות לדרכון רומני הם נוחים למדי.

הזכאים לאזרחות רומנית על פי חוק הם מי שעברו את גיל 18 ואשר הוריהם, או הורי הוריהם, הם ילידי רומניה שאזרחותם נשללה מהם. כמו כן, ילדים של יוצאי רומניה שעלו לישראל בין השנים 1950 לראשית 1952 או ממחצית שנת 1964 עד סוף 1965, זכאים לדרכון ללא כל הגבלת דורות. עד לא מזמן ניתן היה להוציא דרכון אם הייתם ילדים או נכדים של יוצאי רומניה, אך כיום גם נינים זכאים לאזרחות הרומנית. שימו לב כי הדברים רלוונטיים בין האדם בזכותו אנו תובעים את האזרחות בין החיים ובין אם כבר הלך לעולמו.

התהליך של מימוש הזכאות לדרכון ולאזרחות רומנית:

  • הוכחת הזכאות: בשלב הראשון צריך להוכיח את הקשר של ההורים (או הסבים לצורך העניין) יוצאי רומניה למדינה. על כן צריך לאתר את המסמכים המצביעים על כך, כגון תעודת לידה, אישור על שירות בצבא, תעודת נישואין מרומניה וכד'. מכאן יש להגיש אותו לשגרירות רומניה ולהמתין לתגובה. במידה ותקבלו אישור כי אכן מדובר במסמך מקורי ותקף, ניתן יהיה להתחיל בבניית התיק.
  • איסוף המסמכים הרלוונטיים: בניית תיק המסמכים כוללת איסוף של מסמכים רבים, לרבות תעודת יושר ממשטרת ישראל, תעודת לידה של מבקש הבקשה, דרכון ישראלי של מבקש הבקשה וכיוצא בזאת. כמו כן כמעט בכל מקרה נדרשים מסמכים ספציפיים, דוגמת אישור על שינוי שם ממשרד הפנים כאשר מבקש הבקשה (או אביו סבו) שינה את שמו, וכן עשויים להידרש מסמכים נוספים. שימו לב שחלק מן המסמכים יש להגיש בצירוף תרגום נוטריוני לרומנית עם אישור אפוסטיל. רק לאחר איסוף כל המסמכים הרלוונטיים ניתן יהיה להגיש את הבקשה.
  • הגשת הבקשה ומעקב: מכאן לא נותר אלא לחכות לתשובה מהרשויות ברומניה לאחר בחינת הבקשה. ניתן לעקוב אחרי שלבי ההתקדמות של הטיפול בבקשה בקלות דרך אתר האינטרנט של השגרירות. כמובן שאנו מעדכנים את הלקוחות שלנו בכל שלב.
  • הזמנה לטקס השבעה בשגרירות וקבלת הדרכון: מרגע אישור הבקשה יש להגיע תוך שישה חודשים אל טקס ההשבעה בקונסוליה הרומנית. בתום הטקס ולאחר השלמת הסטטוס האזרחי מבחינה רשמית, אתם באופן פורמלי אזרחי רומניה ובעלי אזרחות של האיחוד האירופי.

אם אתם שואלים מה לגבי האפשרות להעביר את הדרכון לבני/בנות זוג, דעו שמדובר בעניין שהוא אפשרי אמנם, אבל לרוב מורכב הרבה יותר ומצריך יותר הקרבה ממי שמעוניין בכך.

כך או כך, ברגע שהדרכון הרומני כבר אצלכם בידיים, תוכלו להעביר אותו לילדים שלכם בקלות.

אל תוותרו על ההזדמנות המצוינת הזו. בעזרת הדרכון הרומני, שהוא למעשה דרכון האיחוד האירופי מאז כניסתה של רומניה כחברה אליו בשנת 2007 – יוכלו ילדכם לבחור לגור בכל אחת ממדינות האיחוד כאזרחים, להתפרנס כשכירים או עצמאיים באירופה, ללמוד במוסדות האקדמיים המובילים ואפילו ליהנות מהקלות בכניסה למדינות אחרות, כמו האפשרות לקבלת ויזת תייר לשלושה חודשים לארצות הברית באופן אוטומטי. גם תחליטו אתם או ילדכם שלא לממש את את הזכויות הללו, תמיד טוב שיש את האפשרות לעשות כך.

צרו קשר עם המומחים במשרדינו

כפי שאתם רואים, התהליכים השונים של הוצאת דרכון רומני לילדים וקבלת דרכון רומני כצאצאים הם ייחודיים ומורכבים, ומצריכים היכרות עמוקה עם השגרירות, רשויות רומניה וכן הרשויות השונות כאן בארץ הנוגעות בדבר.

צוות המומחים שלנו להוצאת דרכון אירופאי ובפרט לתהליך של הוצאת דרכון רומני במשרד עורכי הדין שלנו, הכולל עורכי דין ונוטריונים מנוסים ישמח לעמוד לשירותכם.

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל שלב של קבלת אזרחות רומנית לילדים לייעוץ מקצועי בנושא וכן מוזמנים להגיע לפגישה במשרדינו בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה