דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונה או נפילה בשטח פרטי

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

תאונות מתרחשות כל יום, כל הזמן. בדרכים, במשרד וגם בשטח פרטי. במה שונה תאונה בשטח ציבורי או בעבודה משטח פרטי? מתי ואיך ניתן להגיש תביעה וכנגד מי? בכל אלה יעסוק מאמר זה.

מקומות פרטיים אינם רק בית פרטי או גינה. תאונה יכולה להתרחש גם במסעדה, בריכה, חניון, קניון, חנות ובכל מקום שמשרת את הציבור ובעלי הקניין הוא אדם פרטי.

באופן כללי, כמו בכל תביעה נזיקין בגין נזקי גוף יש להוכיח כי התקיימה רשלנות מצידו של הבעלים של השטח. זאת אומרת, שבעלי השטח הפר את חובת הזהירות כלפי הנפגע. בתי המשפט אינם מצפים שבעל השטח יהיה אחראי לכל סדר או כל מהמורה, אך מתייחסים לחובת זהירות סבירה שבעל השטח חייב לה על מנת לשמור על ביטחונם של הנכנסים לשטחו. כך למשל, תאורה לא מתאימה במדרגות הכניסה לבית פרטי, שם אירעה התאונה.

 נפילה בשטח פרטי

בית המשפט יתייחס לזמן שעבר מרגע שהמנורה התקלקלה ועד לתיקון המפגע בצורה טובה וכמו כן למידת הזהירות הסבירה שהיה על בעל הבית לנקוט בהקשר לאותו מקום ותנאי התאורה שלו.

שיקול נוסף שבית המשפט בא לבחון הוא מידת בולטות המפגע. אם מדובר במפגע בולט במיוחד הדבר מקיש לאחריות בעלי השטח על התאונה משום שיקשה עליו לטעון כי לא היה בידיו לשים לב לכך. לכן הדבר מקיש על רשלנות שלו שהביאה לתאונה.

על פי רוב, חובת הזהירות שבית המשפט דורש מבעל שטח פרטי גבוהה מחובת הזהירות בשטח ציבורי ולדבר ישנה משמעות מבחינת סיכויי התביעה וסכום הפיצוי הכספי הנדרש בה. הדבר טמון בגודל השטח שבעל שטח פרטי צריך לפקח למול, למשל, הרשות המקומית שאינה יכולה לפקח על כל סדק בכביש.

מה ניתן לעשות לאחר שנפגעים בשטח פרטי?

ישנם מספר פעולות שיש לזכור שכדאי לבצע מיד לאחר התאונה:

 • צילום מקום התאונה והמפגע שגרם לה. פעמים רבות מדובר במפגע חולף כגון רטיבות על הריצפה ולכן חשוב לתעד בזמן אמת מיד לאחר התאונה
 • תיעוד פרטי עדים לאירוע
 • פרטי חברת הביטוח של בעל הנכס
 • פניה לטיפול רפואי, עדיף למיון, תוך רישום נסיבות האירוע והפגיעות השונות כתוצאה מכך
 • תיעוד כל הוצאה כספית, אף נסיעות, בשל התאונה
 • פנו לעורך דין מומחה לתחום הנזיקין ופגיעות גוף מוקדם ככל האפשר

קבלת פיצוי עבור נפילה ו/או תאונה בשטח פרטי

ראשית כדאי לזכור. הפיצויים שיעניק הביטוח הלאומי במקרה של תאונה בשטח פרטי אינם באים במקום הפיצויים של בעל הנכס אותו ניתן לתבוע באופן אישי בגין רשלנות שגרמה לתאונה.

ביטוח לאומי אכן יפצה את הנפגעה במקרה שהתאונה גרמה לנכות או אי כושר זמני לעבוד. אך במידה והיו נזקים נוספים בהם הפסדי שכר עתידיים, כאב וסבל או עוגמת נפגש, הדבר עלול להיתבע ישירות מכם. לכן מומלץ לדאוג לביטוח צד ג' בכל נכס בבעלות פרטית.

על פי חוק הביטוח הלאומי, תשנ"ה 1995 אדם שנפגע בתאונה, שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים, זכאי לדמי תאונה לתקופה של עד 90 יום:

 • שכירים: זכאים ל-75% משכרם לפי הרבעון שקדם למועד התאונה
 • עצמאיים: זכרים ל-75% מההכנסה עליה שילמו ביטוח לאומי ברבעון שקדם למועד התאונה
 • מי שביום התאונה לא היה שכיר או עצמאי זכאי ל-72.98 ש"ח ליום
 • דמי התאונה לא יעברו בכל מקרה 1,094.63 שקלים

על כן, הגשת תביעה לדמי תאונה למוסד לביטוח לאומי עשויה לזכות אותכם בתשלום קצוב בזמן בגין אי כושר זמני או קבוע.

לשם כך חשוב לנקות בכמה הליכים מיד לאחר התאונה:

 • תיעוד מלא של כל פרטי התאונה בהם התאריך והשעה שהיא התרחשה, המיקום המדויק שלה בבית והמפגע עצמו. ניתן לעשות זאת ע"י טלפון נייד שבמרבית הפעמים נמצא זמין. את התמונות חשוב לצלם ממספר זוויות כולל סרטוני וידאו וכן רצוי לצלם סימנים שמעידים על התרחשותה כגון סימני החלקה או שיברי זכוכיות.
 • פרטי עדי ראייה לתאונה
 • תיעוד הנזקים שנגרמו לגופכם מכמה זוויות
 • פניה לקבלת טיפול רפואי בחדר מיון, בין אם מדובר בפינוי עצמי או בין אם מדובר בהזמנת אמבולנס מיד לאחר התאונה. הדרך הטובה ביותר להוכיח את התרחשות התאונה ומידת חומרתה קשורה רבות למועד הביקור בחדר מיון. דין פניה לאחר מספר ימים אינו כדין פניה חצי שעה לאחר התאונה. המוסד לביטוח לאומי מציב תנאי לקבלת דמי התאונה בפניה לסיוע רפואי עד 72 שעות ממועד התאונה
 • שמירת תלושי שכר ממספר חודשים לפני התאונה ולאחריה על מנת להוכיח הפסדי שכר כגון ימי מחלה. אם אתם עצמאיים, שמרו העתקים של דוחות מס באותם המועדים.
 • כל הוצאה כספית נוספת, עזרה בבית ואף נסיעות וחניה, הקשורה לתאונה יש לתעד ולשמור על מנת לקבל עליה החזר.

הגשת תביעה

על מנת להגיש תביעה כנגד בעלי השטח הפרטי יש להוכיח שהתקיימה רשלנות של בעל המקום שגרמה לתאונה, קרי שבעל המקום הפר את חובת הזהירות הסבירה שהיה עליו לנקוט ועל כן הוא אחראי לתאונה ועליו לפצות את הנפגע. על התובע תביעה נזיקית להוכיח שלושה אלמנטים מצטברים: רשלנות, נזק וקשר סיבתי.

אשם תורם

אחת מטענות ההגנות הנפוצות ביותר היא כי הנפגע היה מודע לסיכון לא סביר שהוא לוקח על עצמו ולכן למרות נזקי גוף שנגרמו, הוא אחראי גם כן במידה מסוימת לתאונה שהתרחשה.

למשל, ירידה במדרגות כשאתה נוסע בידך האחת ילד קטן וביד השניה תיק כבד, בתנאי חשיכה וכשאינך עושה שימוש במעקה הביטחות שלצידך, עשויה להצביע על חלקך האחריות לתאונה משום חוסר הזהירות הקיצוני שננקטה.

באותם מצבים רלוונטיים לנסיבות התאונה, אם בית המשפט יקבל טענה זו, האשם התורם ינוקה מהפיצוי המגיע לו לפי האחוז בו יקבע האשם התורם. לדוגמה אם מגיע לעובד מסוים פיצוי של 250 אלף שקלים ונקבע כי האשם התורם שלו הוא 20%, הפיצוי שיגיעו לו בסופו של דבר הוא 200 אלף שקלים.

אם עברתם תאונה בעקבות נפילה בשטח פרטי וברצונכם לברר אפשרות לתביעה בשל נזקי גוף שנגרמו לכם, אם ברצונכם לקבל חוות דעת מקצועית ולברר האם הופרה חובת הזהירות שחלה על בעל המקום או אם קיים לגביכם אשם תורם, אתם זקוקים לליווי משפטי של עו"ד מומחה לדיני נזיקין / רשלנות רפואית בעל ניסיון מתאים.

משרדנו מתמחה בנזקי גוף מכל סוג ובו תוכלו למצוא עורכי דין מומחים לתחום ובעל ניסיון של שנים שישמחו להיפגש איתכם, לייעץ לכם ולענות לכם על כל שאלה.

 

 

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה