דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות רפואית של פסיכיאטר (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

רשלנות רפואית של פסיכיאטר עשויה להתקיים הן במסגרת טיפול פסיכיאטרי פרטי, והן במסגרת בדיקה ואשפוז במוסד פסיכיאטרי. לאור מגמת העלייה בפניות לטיפולים בתחום בריאות הנפש, לרבות טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים, חשוב מאוד לדעת כיצד ניתן לפעול במקרים בהם טיפול נפשי ו/או תרופתי שניתן למטופלים פוגע במצבם הנפשי, במקום לשפרו. במאמר זה תפרט על כך עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים ירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים בגין רשלנות רפואית, תוך מתן ליווי משפטי מקיף המותאם לנסיבות התיק בעניינם, ובשיתוף מומחים רפואיים מובילים בתחומם. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ וייצוג משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין ומגוון ענפי המשפט האזרחי.

רשלנות רפואית של פסיכיאטר (מידע משפטי)

טיפול פסיכיאטרי עשוי להיחשב כטיפול רפואי רשלני

הפרעות והתמודדויות נפשיות מהוות ״המגפה״ של העת הנוכחית. אנשים רבים, מכל הגילאים והמגזרים, מתמודדים עם מצוקות נפשיות שונות, כגון חרדה, דיכאון ולעיתים מצבים מורכבים יותר, דוגמת הפרעה דו קוטבית או סכיזופרניה. רבים נזקקים לתרופות פסיכיאטריות שונות על מנת לטפל במצבם. מצב דברים זה אף התעצם במהלך התקופה האחרונה, על רקע משבר הקורונה העולמי. גורמי בריאות הנפש בישראל דיווחו כי מאז פרוץ המגפה, חלה עלייה משמעותית בפניות לטיפולים פסיכיאטריים.

לצד הפניות הרבות לטיפול פסיכיאטרי פרטי, המשלב מפגשים של שיחות עם טיפול תרופתי, לא פעם מתעורר הצורך באשפוז של הסובלים מבעיות נפשיות. על רקע המורכבויות הייחודיות של תחום בריאות הנפש, לא פעם נוצר קושי באבחון הבעיות או דרכי הטיפול הנכונות במטופלים. דיאגנוזה לא נכונה או טיפול תרופתי שאינם תואמים את צרכי המטופלים עלולים להוביל לטיפול לקוי אשר במקום לפתור את הבעיה, הוא רק מחמיר אותה. כך גם ההחלטה על אשפוז מטופלים, אשר מתקבלת על רקע שיקול דעת מוטעה, עלולה לגרום לנזק ממשי בקרב מתמודדי נפש. להלן נפרט על המקרים אשר עשויים להיחשב כרשלנות רפואית מבחינה זו.

באילו מקרים עשויה להתקיים רשלנות רפואית של פסיכיאטר?

קיימים היבטים שונים במהלך הטיפול אשר במסגרתם עשויה להתקיים רשלנות רפואית מצד פסיכיאטר. ראשית, כבר בשלב אבחון המחלה ומצב המטופל, עשויה להינתן אבחנה לא מדויקת שתוביל למתן טיפול שאינו תואם את צרכי המטופלים. לחלופין, החלטה להימנע ממתן טיפול אשר נדרש במקרים מסוים, עלולה גם היא להרע את מצב המטופלים ולהוות רשלנות.

בנוסף, וכפי שציינו לעיל, במקרים רבים טיפול פסיכיאטרי מערב מתן תרופות פסיכיאטריות. התרופות נועדו לשפר את מצבם הנפשי של המטופלים, אך במקרים מסוימים הן עלולות להוביל להתדרדרות במצבם. לעיתים תרופות אלה גוררות תופעות לוואי קשות (דיכאון קליני, מחשבות אובדניות, התפרצויות זעם וכיו״ב). על מנת להתמודד עם מצב דברים זה, על הפסיכיאטר לבצע מעקב שוטף אחר המטופל, ולוודא כי התרופות שהמטופלים מקבלים ומינון התרופות תורמים להם ולא גורמים להם לנזקים מעין אלה. ככל שהדבר לא נעשה, עשויה להתקיים רשלנות מצד הפסיכיאטר.

שאלת הרשלנות מצד הפסיכיאטר או הגורם המטפל, נבחנת בהתאם למבחן המטפל הסביר. כלומר, בוחנים האם הטיפול עומד בסטנדרט הרפואי המקובל בתחום. מבחן זה מורכב להכרעה, לאור כך שטיפול פסיכיאטרי מבוסס על הצרכים הייחודיים של כל מטופל ומטופלת באופן אינדיבידואלי. במקרים בהם נוצרת תחושה אצל מטופלים כי הטיפול אותו הם מקבלים מחמיר את מצבם הנפשי, ניתן להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני רשלנות רפואית, אשר יוכל לבדוק את הסוגיה לעומק, בשיתוף עם גורם מומחה מתחום הפסיכיאטריה. הפיצויים במקרים אלה יכולים להגיע לסך של מאות אלפי שקלים ואף יותר, בהתאם לחומרת הנזק שנגרם למטופל.

הוראה רשלנית על אשפוז כפוי או בדיקה פסיכיאטרית

לעיל הסברנו אודות המורכבות הנוגעת לטיפול פסיכיאטרי אישי, הניתן בקליניקות פסיכיאטריות פרטיות וציבוריות. בכל הנוגע למקרים של אשפוז במוסד פסיכיאטרי, המצב מורכב אף יותר. חוק הטיפול בחולי נפש מסדיר את הסמכות של פסיכיאטרים מחוזיים להורות על בדיקה פסיכיאטרית או אשפוז כפוי. החלטה על אשפוז כפוי מערבת שלילת חירות ופגיעה בזכויות יסוד נוספות, ואף עלולה לגרום לפגיעה בתדמית של מטופלים מבחינה חברתית ועסקית. לעיתים אשפוז כפוי עלול להחמיר את מצב המטופלים ולגרום להם נזקים נפשיים. לאור כך, מדובר בהחלטה אשר חייבת להתקבל בכובד ראש, ורק בכפוף להתקיימות התנאים הקבועים בחוק. ככל שהיא ניתנה בצורה רשלנית אשר גרמה לנזקים, היא עשויה להקים עילת תביעה נזיקית.

לאחרונה ניתן פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה בנצרת, אשר עסק בסוגיה זו (תמ״ש 59474-12-19). במסגרת פסק הדין נדונה תביעה של אב נגד בתו, המשמשת כשופטת, וכנגד סגנית הפסיכיאטר המחוזי במחוז הצפון. הבת דיווחה על מצב נפשי מעורער של אביה, ובעקבות זאת הורתה סגנית הפסיכיאטר המחוזי על עריכת בדיקה כפויה לאב. בית המשפט קבע כי לא נשקפה במקרה זה סכנה ממשית ומיידית לחיי התובע, אשר מהווה אחד התנאים לצורך הוראה על בדיקה כפויה.

בית המשפט דחה את התביעה נגד בתו של התובע, אך קבע כי ההוראה על הבדיקה הייתה פסולה. בהתאם, בית המשפט חייב את המדינה (בתור מעסיקתה של סגנית הפסיכיאטר המחוזי) לפצות את התובע בסכום של 10,000 ש״ח. יש לציין כי במקרה זה בית המשפט קבע כי התובע לא הוכיח נזקים מיוחדים שנגרמו לו עקב הבדיקה. במקרים אחרים, בהם ניתן להוכיח נזק מעין זה, הפיצויים עשויים לעמוד על סכומים גבוהים יותר, בהתאם לחומרת הנזק.

רשלנות רפואית של פסיכיאטר – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית

אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו זמינים וישמחו לעמוד לרשותכם. משרדנו מספק ללקוחותיו מענה מקיף ומקצועי בענייני רשלנות רפואית, ועובד בשיתוף עם מומחים רפואיים מובילים במגוון תחומים, לצורך טיפול מיטבי בעניינם. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, לצורך תיאום פגישת ייעוץ אונליין או במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה