דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פציעה במכון כושר – מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מה קורה כאשר אימון שגרתי במכון כושר מסתיים עם פציעה של המתאמנים? סיטואציה זו, המהווה תרחיש בלהות עבור רבים, מתרחשת לצערנו לא פעם בישראל. הדבר יכול להיגרם מלא מעט סיבות, כגון שימוש שגוי במתקנים השונים במכון הכושר, פגמים במתקנים עצמם, היעדר מדריך במקום או צפיפות של מתאמנים רבים. כיצד ניתן להתמודד עם סיטואציות קשות אלה מבחינה משפטית? על כך תסביר במאמר זה עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

פציעה במכון כושר – מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

אימון במכון כושר יכול להסתיים באסון

אימונים במכון כושר הפכו ב-20 השנים האחרונות לפופולאריים מאוד. מכוני כושר רבים נפתחו וממשיכים להיפתח, על מנת לתת מענה לביקוש הרב שנוצר עבורם. האמור נכון עבור כלל הציבור בישראל, לרבות הציבור החרדי והדתי, אשר נפתחו עבורו מכוני כושר ייעודיים בעלי הפרדה מגדרית. אין ספק כי מכוני כושר מהווים דרך מיטבית לשמור על שגרת אימוני ספורט עבור אנשים רבים. ואולם, בחדרי כושר עלולות להיווצר לא מעט סכנות לציבור המתאמנים, כגון תאונות ופציעות קשות. אנו מתבשרים לא פעם על אירועים מצערים מעין אלה בישראל.

לצערנו, לא כולם מודעים לדרכים להתמודד עם פציעה או תאונה במכון כושר. חשוב כי מי שמתאמנים במכוני כושר יידעו כי החוק עומד לצידם בכל הנוגע לשמירה על ביטחונם ופיצויים בגין נזקים הנגרמים במכון כושר במקרה הצורך. בחוק נקבעו סטנדרטים חשובים של בטיחות אשר על מכוני כושר להקפיד עליהם. בהתאם לכך, כאשר מכון כושר מתרשל ואינו עומד בסטנדרטים אלה, או כאשר נגרמת פציעה של מתאמנים במכון כושר, יש דרכים לתבוע פיצויים בגין נזקי הפציעה. חשוב לדעת מה קובעים החוק ובתי המשפט בנושא. להלן נסביר על כך בהרחבה.

אילו סוגי תאונות עלולות להיגרם במכוני כושר?

אל מכוני הכושר ברחבי הארץ מגיעים מתאמנים מכל מיני סוגים. חלק מאותם מתאמנים הם ספורטאים מקצועיים, בעוד שחלקם האחר מורכב ממי שרואים במכוני כושר דרך נוחה לאימון מזדמן. הציוד המאוחסן בחדרי הכושר כולל הליכונים, משקולות ומתקנים נוספים אשר לא כולם יודעים כיצד להפעילם בצורה נכונה. לאור כך שהמתקנים זמינים ללא הדרכה מיוחדת, יש לא מעט מתאמנים העושים שימוש שגוי בהם. הדבר עלול לגרום לפציעות גוף שונות, שברים בגפיים, פריצת דיסק דלקות שרירים קשות וכיו״ב.

מעבר לכך, לאור בעיות רפואיות של חלק מהמתאמנים, עלולים להיגרם להם בעקבות האימונים סיבוכים כגון התקפי לב, עלייה בלחץ הדם ועוד. ובנוסף לכל אלה, הצפיפות של מאות מתאמנים בו זמנית בחלק ממכוני הכושר עלולה להוביל לתאונות של התנגשות בין מתאמנים, נפילה על רצפת המכון או פציעה כתוצאה מהיתקלות במתקני המכון. כל המקרים הנ״ל מהווים דוגמאות למקרים אמיתיים של נזקים הנגרמים לא פעם במכוני כושר בישראל ואשר משרדנו מטפל בהם באופן שוטף.

כיצד מצופה ממכוני כושר לפעול למניעת מקרים אלה?

לצורך יצירת סטנדרט בטיחות ראוי ושמירה על שלום המתאמנים, נחקק חוק מכוני כושר (רישוי ופיקוח). חוק זה קובע חובות שונות אשר על מכוני כושר לעמוד בהם. בכלל זה, דרישה למילוי הצהרת בריאות והצגת אישור רפואי על-ידי כל מתאמן, בלי יוצא מן הכלל. כך גם קיימת חובה לבטח את המתאמנים בביטוח תאונות אישיות, אשר מבוססת על חובת הביטוח בחוק הספורט. זאת על מנת לוודא כי כל מי שחווה פגיעה במכון כושר יוכל לקבל פיצויים בשל כך. אחת החובות החשובות ביותר בעניין זה היא החובה להצבת מדריך בחדר הכושר לכל אורך פעילותו ובכל מכון כושר, למעט מספר קטן של חריגים שנקבעו בתקנות בנושא.

פסיקת פיצויים בגין פציעה במכון כושר

בית המשפט מוסמך לפסוק פיצויים בגין פציעה או פגיעה של מתאמנים במכון כושר. הפיצויים שיקבעו תלויים לא רק במידת החומרה של הפציעה, אלא גם בגורמים חיצוניים לפציעה עצמה. תיתכן פסיקת פיצויים נוספים במידה והפציעה גרמה לימי היעדרות מהעבודה, או אף לנכות קבועה ולאובדן חלקי או מלא של הכושר לעבוד לאחר מכן. הפסדי רווחים או הזדמנויות בעתיד לאור הנכות שהפציעה גרמה לה נלקחים בדרך כלל בחשבון.

אם לא תקוים החובה לביטוח המתאמנים בהתאם לחוק, הדבר עשוי להוות בפני עצמו עילה לתביעה נזיקית. כך, לדוגמה, בשנת 2014 פסק בית משפט השלום בנצרת פיצויים בסך כ-43,500 ש״ח לטובת מתאמנת שנפצעה במכון כושר בעפולה, אשר בעליו לא מילאו את חובת הביטוח לגביו כראוי. במקרים מסוימים היעדר ביטוח במכון כושר עשוי להוות עילה לתביעה ייצוגית של ציבור המתאמנים בו (כפי שהוחלט בבית המשפט המחוזי בתל-אביב בשנת 2019).

חשוב לציין כי לא פעם בית המשפט מכריע במקרים מעין אלה כי על אף שמכון הכושר אחראי במידה רבה לפציעה שנגרמה, אחריות המתאמנים שנפגעו תרמה לתוצאה. הדבר נקרא ״אשם תורם״. לדוגמה, בפסק דין שניתן בבית משפט השלום בקריות בשנת 2017, בית המשפט פסק פיצויים בגין נזקים שנגרמו לתובעת שהתאמנה במכון כושר ונפלה מהליכון שהיה בתנועה בשל אי הפסקת פעולתו על-ידי המתאמן שהשתמש בהליכון לפניה. עם זאת, בית המשפט זקף לחובת התובעת אשם תורם, וקבע כי היה עליה לוודא שההליכון אינו בתנועה לפני שהחלה את השימוש בו.

פציעה או תאונה במכון כושר – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין

לסיכום, לאור כך שחוויית האימון במכוני כושר עלולה להסתיים בתאונות ופציעות קשות, חשוב להכיר את החוק בנושא. בכל מקרה של פגיעה, ראוי להיעזר בעורך דין מומחה לדיני נזיקין על מנת להחליט על הדרכים המשפטיות הנכונות בהן יש לפעול ולבצע את הפעולות הנדרשות לשם קבלת פיצויים. אם יש לכם שאלות או צורך בייעוץ בנושא, עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ישמח לסייע. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה