דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין לתביעות עירייה

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

נפילה ברחוב בשל מהמורה במדרכה או התקלות במכשול בשל העדר תאורה מספקת ברחוב בשעת ערב – מקרים אלו ואחרים מעלים את שאלת האחריות. האם חלה על העירייה אחריות כלפי הנפגע שנפל וניזוק בשטחה? האם יש לחייב אותה ברשלנות?

שאלות אלו לעתים מורכבות, וכדי לענות עליהן מומלץ לפנות לעורך דין לתביעות עירייה. במאמר זה מאת משרד עורכי הדין שלנו נסביר אודות תביעת נזיקין נגד העירייה, מתי כדאי לפנות לעורך דין לענייני עירייה, אילו מסמכים יש לצרף לתביעה ומה כדאי לדעת לגבי הפיצוי.

עורך דין לתביעות עירייה

אחריות רשות מקומית

לרשות המקומית יש אחריות לתחזוקה שוטפת של מדרכות, כבישים, תעלות ניקוז ועוד. פקודת העיריות מטילה על העירייה חובה זו וקובעת שעליה לדאוג לתיקון הרחוב, ניקויו, תאורתו וניקוזו. במקביל, חלה חובה על הרשות למנוע ולהסיר מכשולים בתחומה.

אם נפצעתם או נפגעתם, יש לברר תחילה מי הגוף שאחראי על כך. ייתכן שזו העירייה, הרשות המקומית או שאולי מדובר בחברת תשתיות. לעתים הגורם האחראי ירצה להגיע אתכם להסדר פשרה, אך במקרה שתחליטו להגיש תביעה נזיקית, הפיצוי יכול להיות גבוה מאוד, כמובן בהתאם לנזק שנגרם לכם ולהוכחתו.

הגשת תביעה באמצעות עורך דין נגד רשות מקומית תתבסס על עוולת הרשלנות ו/או על הפרת חובה חקוקה – ע"פ התנאים שמפורטים בפקודת הנזיקין. תביעה נגד העירייה בהחלט אפשרית, אם יש לכם ראיות והוכחות למפגע ולנזק שנגרם ואם עורך הדין שאתם מתייעצים איתו סבור שזו הדרך המתאימה לפעול בה.

איך אפשר להוכיח את התביעה?

תביעה נגד עירייה טעונה הוכחה. תצטרכו להגיש חוות דעת רפואית, שתציין את אחוזי הנכות שנגרמו לכם עקב הפגיעה. בתביעתכם, תצטרכו להוכיח כי העירייה התרשלה בתחזוקת המדרכה, הכביש וכד' או באי מניעת המפגע.

חשוב לציין, כי תביעות נזיקין נגד עיריות אינן תביעות פשוטות. הוכחת הרשלנות היא מורכבת – לא בגין כל מפגע ניתן יהיה לחייב את העירייה ולהטיל עליה אחריות, שכן על אף החובה הקבועה בפקודת העיריות, לא ניתן לצפות מהעירייה שתתקן בכל יום ובכל שעה מפגעים שמצויים בשטחה ושתהיה מודעת לכל מפגע בכל רגע נתון.

בעניין זה נקבע בע"א (ירושלים) 4344/97 כהן ג'ני נ' עירית רמת גן, כי רחובות ומדרכות עיר הם לא "משטח סטרילי" ואין להתייחס אליהם כאל מקום שאסור שיהיו בו סדקים, בליטות ו"גלים" של שיפועים כאלו או אחרים. ציבור המשתמשים ער ויודע שהוא נדרש למינימום ההכרחי של זהירות, כדי שלא יינזק.

רשלנות תורמת מצד התובע

מעבר לכך, ייתכן כי העירייה תטען לרשלנות תורמת מצידכם. עורך הדין יעזור לכם להתמודד עם טענה זו.

טענה של אשם תורם הועלתה בברע (י-ם) 212/04‏ ‏ מר אברהם יהודיוף נ' עיריית ירושלים. העירייה טענה לאשם תורם של התובע, אשר לרכבו נגרם נזק לאחר שעלה על בור בכביש. לגישת העירייה, היה עליו לצפות לתקלות כי הכבישים הם לא משטח חלק. אילו נהג ביתר תשומת לב, התאונה לא הייתה נגרמת.

בית המשפט קבל את טענת העירייה, וקבע כי לאור היכרותו הטובה של המערער עם הכביש, ידיעתו על כך שקיימים בו לעיתים בורות ומפגעים ולאור מזג האוויר הגשום ששרר בעת התאונה, היה עליו לנהוג ביתר זהירות ובמיוחד לנהוג במהירות נמוכה בקטעים הרלוונטיים. נראה כי אילו היה נוהג כך, לא היו נפגעים, באופן שנפגעו, שני הגלגלים, הן הקדמי והן האחורי. לאור האמור, הוחלט להכיר באשם תורם מצד המערער בשיעור של 50%.

אם כן, פניה לעו"ד ופעולה על-פי הנחיותיו תעזור לכם להגיש את התביעה בצורה הנכונה, להתמודד מול טענות הרשות ולמקסם את הפיצוי שתוכלו לקבל.

אם הנפילה התרחשה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה, ייתכן כי מדובר בתאונת עבודה, ואז תהיו זכאים להגיש במקביל תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי. עו"ד נזיקין יידע לומר לכם האם התאונה ניתנת לסיווג כתאונת עבודה.

מה עושים אחרי הפגיעה?

יש מספר פעולות שחשוב לנקוט כדי שהתביעה שתגישו תהיה מבוססת ומוצקה עד כמה שניתן, ואלו הן:

  1. יש לצלם את המפגע שבגללו נפלתם או נפגעתם: מדרכה שבורה, בור בכביש וכדומה. מומלץ לצלם מכמה זוויות ואף לחזור למקום התאונה לאחר מספר ימים או שבועות, לראות אם המפגע תוקן ולצלם שוב.
  2. חשוב לפנות בהקדם לקבלת טיפול רפואי. יש לוודא כי מועד האירוע ונסיבותיו מתועדים במסמכים הרפואיים. מסמכים אלו יתמכו בטענתכם לקשר בין הנפילה לנזק שנגרם לכם.
  3. אם יש עדים שראו את הנפילה או הפגיעה, יש לקחת את פרטיהם: שמותיהם, מספרי תעודות הזהות שלהם ומספרי הטלפון שלהם. העדות שלהם תהיה חשובה מאוד כדי להוכיח שהאירוע קרה כפי שאתם טוענים.
  4. מומלץ לפנות בהקדם לעו"ד לענייני רשויות מקומיות, אשר יש לו ניסיון בהגשת תביעות נזקיות נגד הרשות, כדי שינחה אתכם כיצד לפעול כדי למקסם את הפיצוי המגיע לכם.

עורך דין תביעות נזיקין נגד העירייה

לא אחת, אנשים שנפגעים בשל נפילה ברחוב או במקום אחר שבשטח הרשות מנסים להסדיר את הדברים בעצמם מול הרשות המקומית. לרוב הדבר יתברר כטעות, שכן פניה לעורך דין נזיקין שמתמחה בתחום, יכולה להניב פיצוי גבוה פי כמה מזה שיקבלו, על אחת כמה וכמה כשהרשות תסרב לפצותם כלל.

כדי לבדוק האם יש לכם עילת תביעה וכדי לקבל פיצוי הולם ביחס לפגיעה ולנזקים שנגרמו לכם, יש לפנות לעו"ד נזיקין שיברר את זכויותיכם, ינחה אתכם כיצד לפעול ממועד האירוע, יגיש את התביעה בשמכם וייצג אתכם בבית המשפט.

תביעה נגד רשות מקומית היא תביעה שאין להקל בה ראש, ולכן פניה לעו"ד, אשר יבחן את הדברים בעין מקצועית, היא חשובה מאוד ותשפר את סיכויי הצלחתכם בהתמודדות מול הרשות.

במשרד עורכי הדין שלנו ישנם עורכי דין המתמחים בנזיקין, ואשר יש להם נסיון רב בהגשת תביעות נזיקין נגד העירייה. עורכי הדין במשרדנו ישמחו לעמוד לרשותכם, לבחון את המקרה שלכם ולייעץ לכם לגבי סיכויי התביעה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה