דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הפחתת ארנונה לעסקים – מידע משפטי

Joshua Pex
Joshua Pex

הפחתת ארנונה לעסקים – באילו מקרים היא ניתנת? עסקים רבים מעוניינים בהפחתה של תשלומי הארנונה שלהם. בייחוד הדבר חשוב בימים אלה, בהם נטל המס גובר על ההכנסות של לא מעט עסקים, בשל השפעות משבר הקורונה. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה לענייני ארנונה ודיני נדל״ן ממשרדנו מה נדרש לצורך הוזלת ארנונה לעסק שלכם וחיסכון בארנונה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בארנונה ובדיני נדל״ן. המשרד מסייע ללקוחותיו בטיפול מול הרשויות השונות בבקשות לקבלת הנחה בארנונה לעסקים, הוזלת ארנונה או פטורים מארנונה, וכן בייצוגם בפני הערכאות השונות בהליכי השגה ועררים בענייני ארנונה.

הפחתת ארנונה לעסקים

תעריף ארנונה לעסקים

תקופה זו הינה מורכבת עבור כולם, אך בייחוד עבור בעלי העסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. המשבר גרם לפגיעה אנושה במשק הישראלי, ועסקים רבים מצאו עצמם מתקשים להתמודד עם תשלומיהם הקבועים. חלקם אף נאלצו לפתוח בהליכי חדלות פירעון בעקבות המשבר. אחד הנושאים הבעייתיים ביותר בתקופה זו הוא נושא המיסוי העירוני, ובעיקר תשלומי הארנונה. זאת מאחר שהתשלומים נקבעים לפי עצם ההחזקה בנכס למטרות עסקים.

רווחי העסק או היעדרם אינם משפיעים ככלל על הגובה של תעריף ארנונה לעסקים. כך מוצאים עצמם עסקים רבים מתמודדים עם תשלומי ארנונה באותם סכומים ששולמו לפני המשבר, אך עם הכנסות נמוכות בהרבה ואף התמודדות עם הפסדים. מצב זה אינו מאפשר להם לעמוד בתשלומי הארנונה.

הוזלת ארנונה – מה חשוב לדעת?

הקריטריונים לקביעת תשלומי ארנונה, כפי שנקבעו בחוק ההסדרים משנת 1993, הם אחידים יותר כיום ביחס לעבר. אך למרות זאת, עדיין קיימים פערים משמעותיים בין תשלומי הארנונה עבור אותם סוגי עסקים ברשויות השונות, ולעתים אף בתוך אותה רשות. הקריטריונים לקביעת תעריף ארנונה לעסקים הם סוג הנכס, השימוש שנעשה בנכס, שטח הנכס ומיקומו. כאמור, רמת ההכנסה של העסק אינה נמנית על הקריטריונים הקבועים בחוק.

קיימות סיבות שונות לפערים בגובה הארנונה עבור אותם עסקים, ובראשן שיטות חישוב שונות בין כל רשות ורשות לצורך קביעת התעריף. כך גם גביה של תעריפים שונים לגבי אותו שימוש בנכס, עקב סיווגים שונים שקובעת כל רשות. גורמים אלה ואחרים מביאים לכך שנוצרים פערים בין חיובי ארנונה לעסקים ותשלומים גבוהים יותר שעליהם לשלם. וכל זאת, מבלי שעסקים רבים מודעים לכך.

משרדנו עוסק בנושא החיובים השונים של ארנונה לעסקים תוך ביצוע השוואות בין התשלומים עבור רשויות שונות ובחינה מדוקדקת של הליך חישוב השטח של נכסיהם. לא פעם היינו עדים למקרים של עסקים שגילו כי תשלומיהם גבוהים יותר מהנדרש והצליחו להשיג חיסכון משמעותי בארנונה. המלצתנו הינה כי כל עסק יבדוק היטב ומדי תקופה האם תשלומי הארנונה השוטפים בהם הוא מחויב תואמים את מה שעליו לשלם בפועל, או שיש להפחיתם. במידה והדבר נדרש, ניתן להגיש השגה או ערר על גובה החיוב. 

בקשה להפחתת ארנונה לעסקים

ככלל, קיים מספר מצומצם של מקרים בהם תינתן הפחתת ארנונה לעסקים. דוגמה לכך היא מקרים בהם הנכס המשמש לפעילות העסק או חלק ממנו עומד ריק או שאינו ראוי לשימוש. באתר משרדנו פורסם מדריך מקיף בנושא הנחות ופטורים במקרים אלה, אותו ניתן למצוא כאן

בנוסף, הממשלה קבעה תקנות אשר לפיהן עשויה להינתן הנחה בארנונה לעסקים בבעלות גבר שמלאו לו 65 או אישה שמלאו לה 60. הבקשה מטופלת מול ועדת הנחות לעסקים ברשות המקומית. הנחה דומה עשויה להינתן גם לעסקים המופעלים על-ידי נכי צה״ל.

הנחה לעסקים בעקבות משבר הקורונה

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה הכריזה לאחרונה על מענק ארנונה לעסקים שהכנסותיהם נפגעו עקב משבר הקורונה. המענק שווה ערך להנחה העשויה להגיע עד לגובה של 95% מגובה תשלומי הארנונה. הבקשה למענק מוגשת דרך רשות המסים, ודורשת מילוי טופס מקוון. תנאי מרכזי להגשת הבקשה הוא קבלת מענק הוצאות מרשות המסים קודם להגשת הבקשה, והגשת אישור על קבלת המענק.

צרו קשר עם המומחים שלנו לענייני הפחתת ארנונה לעסקים

לעיל פירטנו אודות מקרים מרכזיים בהם עשויה להתאפשר הוזלת ארנונה לעסקים. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. משרד עורכי הדין שלנו עוסק באופן שוטף ומקצועי בדיני נדל״ן ובענייני ארנונה לעסקים, ומסייע בהגשת בקשה להפחתת ארנונה לעסקים וטיפול בה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה