הגירה להולנד – נדרלנד \ ארצות השפלה

רשימת מאמרי הגירה להולנד של המשרד

רוצים לקבל דרכון הולנדי? ייתכן ששמעתם על הצבעונים המפורסמים בעולם, נעלי העץ והאופניים, אותם ניתן למצוא בכל רחבי הולנד. לפני מעבר קבע או אף רילוקיישן זמני, אולי תרצו לדעת יותר אודות הולנד ותושביה. מאמר זה כולל מידע אודות הולנד באופן כללי וכן חוקי הגירה להולנד באופן ספציפי.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בהגירה, רילוקיישן, וויזות.  פנה אלינו לקבלת מידע נוסף אודות פתיחת תהליך הגירה להולנד. עורך דין יהושע פקס הוא אזרח הולנד, שותף במשרד, וראש מחלקת הגירה להולנד.

ההיסטוריה של הולנד

במסמכים היסטוריים, שימש המונח "הולנדים" לראשונה כמתייחס לאנשים החיים בארצות השפלה שבדלתת הנהר בים הצפוני. במהלך המאות הראשונות, ארצות שפלה אלו שימשו את הרומאים כאזור גבול עבור הקצה המערבי של האימפריה הרומית.

הגירה להולנד

במהלך ימי הביניים, היו תושבי ארצות השפלה עניים, ופרנסתם הייתה תלויה בעיקר בחקלאות ודיג. אך המאה השביעית לספירה סימנה את תור הזהב עבור ארצות השפלה, עת הפכו לאימפריית סחר עשירה, השולטת על המסחר במערב אירופה ובמים הבינלאומיים. אמסטרדם התרחבה במהירות, והתפתחה לכדי מרכז סחר ובירת הולנד. באופן פרדוקסאלי, 'תור זהב' זה מסמן גם את הקמת הקולוניות ההולנדיות בסורינאם, אינדונזיה ובקבוצת איים בדרום אמריקה, המוכרים כאיים הקריביים ההולנדים.

במהלך ההיסטוריה, שאפו ארצות השפלה לעצמאות, ממשל עצמי וחרות, והתאחדו רק על מנת להילחם בספרד, שאיימה על עצמאותן בימים אלו. לפיכך, רק במרץ 1814 התאחדו ארצות השפלה לכדי הממלכה המאוחדת של הולנד, כאשר המלך ויליאם מאורנג' שימש כראש המדינה הראשון. נכתבה החוקה ההולנדית, אם כי היא תוקנה במחצית המאה התשע עשרה על מנת להגביל את כוחו וסמכותו של המלך, ולהפוך את הולנד לדמוקרטיה פרלמנטארית, כמונרכיה חוקתית.

במהלך המאה העשרים, נשבה רוח חדשה של עצמאות ברחבי חצי כדור הארץ הדרומי, והקולוניות ההולנדיות קיבלו עצמאות, כאשר רק האיים בונייר, סנט אוסטטיוס וסאבא נותרו חלק מממלכת הולנד, כרשויות מוניציפליות מיוחדות. במקביל להתרופפות הקשרים עם הקולוניות לשעבר, התחזקו הקשרים עם מדינות המערב, דבר שהוביל לבסוף להקמת האיחוד האירופי, אשר הולנד חברה בו מיום הקמתו ועד ימינו.

הולנד כיום – גאוגרפיה, דמוגרפיה, פוליטיקה

כיום, עומדת אוכלוסיית הולנד על 17.4 מיליון איש, והיא מדורגת כמקום ה-12 בעולם בצפיפות אוכלוסיה, עם 513 נפש לקילומטר מרובע. אמסטרדם היא הבירה – ידועה בהרבה מאשר הולנד עצמה – בעוד האג משמשת כמרכז הממשלה.

הממשלה מורכבת מקבינט (קואליציה של מפלגות שונות שבראשה עומד ראש הממשלה), הפרלמנט (הבית העליון והתחתון, המאשרים חוקים ומבקרים את הממשלה). נכון לשנת 2020, ישנן שלוש עשרה מפלגות פוליטיות המייצגות היטב את החברה ההולנדית המגוונת, וכוללות מפלגות ליברליות, קפיטליסטיות, פופוליסטיות ואורתודוכסיות, המנהלות משא ומתן זו עם זו על מנת להגיע לקונצנזוס. העם ההולנדי גאה בפוליטיקה קונצנזואלית זו, שהגיעה לכדי שיא חדש בעת הרכבת הקבינט בשנת 2017: הקבינט הוקם 225 ימים לאחר הבחירות.  

הולנד מדורגת במקומות הגבוהים ביותר במדדים הבינלאומיים של חופש כלכלי, חופש העיתונות, פיתוח אנושי, איכות החיים ואושר (של ילדים). ערכים פרוגרסיביים כגון חופש דת, שוויון וסובלנות מורמים על נס, כאשר אמסטרדם מהווה דוגמה בולטת לחופש. לכן, ייתכן שתופתע לשמוע שהולנד עודנה מונרכיה, בעלת מלוכה העוברת בירושה. כוחו הפוליטי של המלך מוגבל, אולם הוא בעל תפקיד לאומי חשוב, בייצגו ערכים של איחוד, יציבות ומחויבות חברתית, ותפקיד בינלאומי חשוב, בייצגו את המדינה ואת התושבים אותם הוא משרת.

לאחר שאמו ויתרה על כס המלכות בשנת 2013, הפך וילם-אלכסנדר למלך הנוכחי של הולנד. הוא נישא למקסימה סורגייטה סרוטי הארגנטינית, הידועה גם כמלכת הולנד, אשר הנה מבני משפחת המלוכה הפופולאריים ביותר, עם חיוכה היפה ואישיותה הצוהלת והעליזה. למלך וילם אלכסנדר ולמלכה מקסימה שלוש בנות, אשר הבכורה בהן, הנסיכה אמליה, הנה יורשת העצר. יום הולדתו של המלך, בעשרים ושבעה באפריל, נחגג כחג לאומי, המכונה "יום המלך". סקרים עדכניים מצביעים על עליית התמיכה במשפחת המלוכה, כאשר למעלה משישים אחוז מתושבי הולנד מעדיפים דמוקרטיה מלוכנית.

הכר את העם ההולנדי

אם הנך שוקל להגר להולנד, ייתכן שתרצה לדעת יותר אודות ה-'עשה ואל תעשה' בכל הנוגע לעם ההולנדי. בצד החיובי, אינך צריך לחשוש מלהעליב את ההולנדים. הולנדים פתוחים לרעיונות חדשים, קלילים ואינם נעלבים בקלות. עם זאת, בצד השלילי, ייתכן שתיעלב בעצמך בשל גישתם הבוטה והישירה, עת הם – בעמדם זקופים ואיתנים – יאמרו לך מה דעתם על הופעתך החיצונית, בין אם היא חיובית ובין אם שלילית. בעוד שבעיני חלק מהאנשים תהיה זו התנהגות גסה מאוד, הרי שחלק מעריכים את הכנות.

ההולנדים מחבבים את המלה 'gezellig', שבה הם משתמשים בעיקר על מנת לתאר בילוי משותף, מלא שמחה, צחוק ושיחות נעימות. הפופולריות של 'gezellig', אין משמעה שניתן להגיע לביקור ללא התראה, בייחוד בשעות מסוימות. משפחות הולנדיות סבות סביב שולחן האוכל בשעה 18:00, ולאחר מכן לקפה של ערב, בשעה 20:00 לערך. הצטרפות באחד הזמנים הללו ללא התראה מוקדמת, תהיה מטרד עבור מארחים הולנדים, ותגרום בדיוק ההפך מ-'gezellig'. בהיותם ידועים כאנשים מחושבים, הולנדים שמחים מאוד כשיש להם אוכל במידה המספיקה בדיוק, כלומר, לא תהיה קציצה מיותרת או חתיכת עוגה עבור אורח בלתי צפוי. אף אם יהיה די אוכל, אל תצפה לסיבוב שני. תבין היטב מהו חישוב הולנדי, כאשר המארח יחטוף את קופסת העוגיות ויחזיר אותה לארון לאחר שתבחר עוגיה אחת בלבד. אל תצפה לראות שוב את קופסת העוגיות באותו הערב: היא תופיע שוב ביום שלאחר מכן, בשעה 20:00 בדיוק.

באשר למטבח ההולנדי, אין ספק שהם אוהבים חלב וגבינות. עד ימינו, מכריחים רוב ההורים את ילדיהם לשתות כוס חלב בארוחת הבוקר וארוחת הצהרים, ועבור הולנדים רבים, ארוחת צהרים משמעה כריך עם גבינה. ישנם גם ממתקים הולנדים מפורסמים מאוד, כגון stroopwafels (אפיפיות בסירופ מייפל), drop (הסוכרייה המלוחה בעולם) ופאי תפוחים (המוגש בליווי קצפת). מאכלים הולנדים הנם פשוטים מאוד, וכוללים בעיקר תפוחי אדמה וירקות מאודים, עם כפית מלח לתיבול. ישנם סטריאוטיפים רבים בנוגע להולנדים, לדוגמה, נעלי עץ וסמים. לא תמצא שורות של אנשים המטיילים בנעלי עץ, תוך כדי עישון מריחואנה, אדרבא, נעלי העץ הפכו למחזה נדיר, ומשמשות רק חקלאים בחלקיה הכפריים של הולנד, וסמים נצרכים בעיקר על ידי תיירים. אולם הצבעונים ממשיכים לפרוח, האופניים ממשיכים לנסוע, והדגלים בצבע לבן, אדום וכחול, המעוטרים בדגלונים כתומים, ממשיכים להתנופף בעליצות בשמיים.

הגירה להולנד

לשכת ההגירה הלאומית של הולנד נקראת ה-IND, שירות ההגירה וההתאזרחות. ה-IND בוחן בקשות מזרים המעוניינים להתגורר בהולנד או מעוניינים להפוך לאזרחים הולנדים. בין אם אתה מגיע לשהות קצרה, לתכנית חילופי סטודנטים, כעובד, כמבקש מקלט או כבן זוג; כל הבקשות מטופלות על ידי ה-IND, הנמצא תחת אחריות משרד המשפטים והביטחון.

הגירה להולנד

הולנד מתוארת פעמים רבות כמרכז רב תרבותי, כאשר רבע (25%) מאוכלוסייתה הנם הם מהגרים או צאצאים של מהגרים. לפי מגמות ההגירה הנוכחיות, כרבע מהמהגרים הם בעלי אזרחות הולנדית שהתגוררו קודם לכן בחו"ל, רבע נוסף הנם זרים המתאחדים עם בני משפחותיהם המתגוררים בהולנד, עובדים זרים מהווים כ-15%, סטודנטים כ-10% ומבקשי מקלט כ-7%.

אזרחי מדינות האיחוד האירופי והאזור הכלכלי האירופי או שוויץ, אינם זקוקים להיתר על מנת להתגורר ו/או לעבוד בהולנד. אם ברצונם לעבור להולנד לתמיד, הם רשאים לבקש תושבות קבע. בני משפחה שאינם מתגוררים באחת ממדינות אלו זקוקים להיתר רשמי על מנת להתגורר ו/או לעבוד בהולנד. ראו את המאמר שלנו בנושא על בעלי דרכונים של מדינות האיחוד האירופי והאזור הכלכלי האירופי או שוויץ המעוניינים להגר להולנד.

אם יש לך משפחה בהולנד, וברצונך להתאחד עמם, חלות פרוצדורות שונות עבור בני זוג (או ידועים בציבור), ילדים מתחת לגיל 18, ילדים שנולדו בהולנד, בני משפחה של פליטים, ילדים מאומצים או באומנה, או הורים של קטין הולנדי. ראו את המאמר שלנו בנושא לפרטים נוספים בנוגע לפרוצדורות השונות עבור בני משפחה של תושבי הולנד המעוניינים להגר להולנד.

אם ברצונך ללמוד בהולנד, ישנן מגוון אפשרויות העומדות בפניך במוסדות השכלה מוכרים, אוניברסיטות לבחירתך, הכשרה על יסודית או מקצועית, אולם ייתכן כי תרצה לשקול התמחות כאפשרות להשכלה. לפרטים נוספים אודות האפשרויות, קרא את המאמר הבא.

אם הנך שוקל לעבוד בהולנד, תזדקק להיתר תושבות. במקרים מסוימים, תצטרך בנוסף היתר עבודה ספציפי. סוג ההיתר הדרוש לך, תלוי במצבך האישי. הנך מופנה למאמר הבא לפרטים נוספים עבור עובדים זרים.

הולנד מציעה הזדמנויות חילופים שונות, בין היתר, במסגרת עבודה כמטפל/ת לילדים, עבודה בחופשה או במשלחת תרבות. מאמר זה מפרט אודות כל אחת מהאפשרויות הללו. מעדיף שהות קצרת טווח ואינך ממדינה החברה באיחוד האירופי, באזור הכלכלי האירופי או שוויץ? תזדקק לוויזה לתקופה קצרה, שתאפשר לך להישאר בהולנד 90 ימים במהלך תקופה של 180 ימים. מאמר זה מפרט אודות ויזה קצרת מועד.

ברצונך לבקש מקלט בהולנד? כל אדם רשאי להגיש בקשה למקלט בהולנד, אך ה-IND בודק האם אדם אכן זכאי להגנה. הנך מופנה למאמר הבא להסבר נוסף אודות הפרוצדורה לבקשת מקלט.

האם ברצונך להפוך לאזרח הולנדי ותרצה לדעת כיצד לעשות זאת? המאמר הבא שופך אור על הפרוצדורות השונות, בין אם הנך הולנדי מלידתך או מכוח הצהרה, או אם תרצה להפוך לאזרח הולנדי באמצעות התאזרחות או באמצעות בחירה.

צור קשר – הגירה להולנד

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני הגירה בינלאומיים. בכל שאלה בנוגע לתהליך ההגירה בהולנד, או אם ברצונך לקבל מידע בנוגע לויזות ורילוקיישן להולנד, או בנוגע לאזרחות הולנדית, נא צור קשר.