דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כל מה שצריך לדעת על אזרחות הונגרית על בסיס מוצא

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

דרכון הונגרי הוא אחד המבוקשים בעולם, משום שהוא מאפשר לטייל ללא ויזה, בין היתר, ברחבי אירופה, קנדה וארצות הברית. בנוסף, הוא מעניק אזרחות אירופית שמאפשרת לחיות ולעבוד בחופשיות ברחבי האיחוד האירופי. עם זאת, השגת אזרחות הונגרית על בסיס מוצא מחייבת מגורים בהונגריה במשך שמונה שנים רצופות בטרם ניתן להגיש בקשה לאזרחות. ניתן להאיץ את התהליך משמעותית אם מוצאכם הונגרי או שבן/בת הזוג שלכם הונגרי/ת מלידה. אזרחות הונגרית על פי מוצא אפשרית עבור מי שיכול להוכיח שמוצאו הונגרי, אפילו אם מדובר בשורשים מהמאה ה-19!

קראו כאן על כל מה שחשוב לדעת כדי להשיג דרכון הונגרי על בסיס מוצא.

כיצד ניתן לקבל אזרחות על פי מוצא?

חוק האזרחות ההונגרי פועל על עיקרון של Jus Sanguinis, הביטוי הלטיני שמשמעו "דין הדם", לפיו ילדו של אזרח הונגרי זכאי מלידה לאזרחות הונגרית. עיקרון זה חל רק על ילדים שנולדו להורים שאחד מהם או שניהם אזרחים הונגרים. הוא לא חל על ילדים שנולדו בהונגריה להורים ממוצא אחר.

כך, אם אחד מהוריכם ממוצא הונגרי, תוכלו להשיג אזרחות הונגרית על בסיס מוצא באמצעות תהליך התאזרחות מקוצר.

היתרון הבסיסי של תהליך ההתאזרחות המקוצר הוא שהמבקש אינו צריך לחיות בהונגריה למשך זמן רב, ואינו חייב להוכיח כי פרנסתו מובטחת בהונגריה. אין אפילו חובה לעבוד או להחזיק בחשבון בנק כדי לקבל אזרחות הונגרית על בסיס מוצא. כל מה שיש לעשות זה להוכיח את המורשת ההונגרית באמצעות מסמכים.אזרחות הונגרית על בסיס מוצא

אזרחות על פי מוצא עבור יהודים

לקהילה היהודית וההונגרית יש היסטוריה ארוכה יחד. בודפשט, בירת הונגריה וביתו של בית הכנסת הגדול באירופה, הייתה בעבר מוקד האוכלוסייה היהודית באירופה. מסיבה זו, האזרחות ההונגרית על בסיס מוצא יהודי זמינה לכל יהודי ממוצא הונגרי, ללא קשר למקום מגוריו בעולם.

על פי הוראות שניתנו במסגרת החוק מיום 26.5.2010, יהודים בעלי מורשת הונגרית המתגוררים במדינות זרות על בסיס קבע רשאים להגיש בקשה לאזרחות הונגרית על בסיס מוצא במסגרת "התהליך המקוצר". התיקון לחוק הוא היבט חשוב באסטרטגיה הלאומית של הונגריה, הכוללת סיוע למיעוטים הונגרים החיים מחוץ למדינה ומניעת תהליך התבוללות לאומית.

סוגי הליכי התאזרחות

ישנם שלושה סוגים של הליכים לקבלת דרכון הונגרי על בסיס מוצא:

  • הליך התאזרחות מקוצר (Simplified Naturalization): התהליך המתואר לעיל. כל מה שיש לעשות הוא להגיש בקשה לאזרחות ולהוכיח שהינכם צאצאים ישירים הונגרים או משושלת הונגרית. יש גם להוכיח ידיעת הונגרית בסיסית.
  • התאזרחות (Naturalization): אפשרות זו זמינה למי שכבר מתגורר בהונגריה כמה שנים. יתכן ויהיה צורך לעבור בחינת אזרחות בכפוף למעמדכם כרווקים, נשואים ו/או עם ילדים.
  • אזרחות על פי הצהרה (Citizenship by Declaration): זוהי צורה פשוטה נוספת של התאזרחות, אך היא חלה רק על אנשים שאיבדו את אזרחותם ההונגרית כשעזבו את המדינה בין ספטמבר 1947 למאי 1990. היא חלה גם על אנשים חסרי אזרחות מתחת לגיל 19 שהינם תושבי הונגריה לפחות 5 שנים לפני הבקשה.

איזו הוכחה נדרשת?

יידרשו מסמכים מהארכיון ההונגרי כדי לאמת שאתם צאצאים למהגרים שעזבו את הונגריה או שאחד מהוריכם או שניהם ממוצא הונגרי. אפשר להתחיל בתהליך ההגירה ברגע שניתן לבסס ולהוכיח שושלת דורות. בנוסף, יש חובה לדעת הונגרית בסיסית.

ישנם מסמכים רבים המוכרים להוכחת שושלת הונגרית, למשל מסמכים הונגריים היסטוריים כגון תעודות לידה, נישואין ופטירה, פנקס/תעודת חייל, תעודת רישום ללימודים או סיום לימודים, רישום תעסוקה ורישומי בית כנסת וכדומה.

כמו כן, יש להצהיר כי אין לכם עבר פלילי לפי החוק ההונגרי וכי לא תלויים ועומדים כנגדכם הליכים פליליים בבית משפט הונגרי. הרשויות גם יוודאו שקבלת אזרחות הונגרית על בסיס מוצא אינה פוגעת בביטחון הלאומי.

האם ניתן להפוך להיות אזרחים ללא מוצא הונגרי?

כן, ניתן להפוך להיות אזרחים הונגרים ללא מוצא הונגרי או יהודי. אבל הדרך הזו ארוכה יותר וכוללת תושבות בהונגריה לפחות 8 שנים לפני הזכאות להגיש בקשה לאזרחות. הונגריה אינה מציעה אזרחות או תושבות בהשקעה, כך שללא מוצא הונגרי יש לעבור את תהליך ההתאזרחות ה"רגיל".

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה