מדריך מקיף - איך יוצאים מחובות?

איך יוצאים מחובות אם אין ביכולתם לעמוד בתשלומים? קצב החיים והמירוץ לפרנסה מביאים לא אחת אנשים להתחייבות כספיות גבוהות שבסופו של יום הם אינם יכולים לעמוד בהן. בהתאם לחוק הישראלי, אדם שנקלע למצב זה יכול לפתוח בהליך חדלות פירעון ולקבל הפטר מחובותיו בסיום ההליך. הליך זה מגשים מספר מטרות חשובות וביניהם המטרה המרכזית שהינה שיקום החייב ומתן הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו הכלכליים (המשפיעים לרוב גם על חייו האישיים).

הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי:

איך יוצאים מחובות?דיני פשיטת רגל עוסקים במצב בו אדם אינו יכול לשלם את חובותיו. דיני פקודת פשיטת רגל מוסדרים בפקודת פשיטת רגל (נוסח חדש), תש"ם-1980, ובתקנות פשיטת הרגל התשמ"ה- 1985.
בחודש מרץ 2018 אישרה הכנסת את חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018, בתום הליך חקיקה ממושך. ביום 15.03.18 פורסם החוק החדש ברשומות והוא צפוי להיכנס לתוקף החל מחודש ספטמבר 2019.
החוק החדש מבקש להציב את ערך השיקום כתכלית המרכזית של דיני חדלות הפירעון, בין היתר, באמצעות שינוי ההנחה לפיה אי תשלום חוב הוא פגם מוסרי בהתנהגות החייב ועל דיני חדלות הפירעון להעניש או לחנך את החייב. זאת, מתוך הבנה כי הנחה זו אינה יכולה לעמוד בעידן המודרני שבו שימוש באשראי צרכני מהווה חלק נכבד מהשימוש באשראי במשק.

האם כל אחד יכול לפתוח בהליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי:

מי שמבקש לפתוח בהליך זה, צריך שימלאו לו 18 שנה ובמהלך חייו התגורר בישראל. הליך חדלות פירעון יכול להיות ביוזמת בעל החוב או הנושה. במידה והחייב מיוזמתו מבקש לפתוח בהליך, בהתאם לתנאי סעיף 17 לפקודה בין היתר, חובותיו צריכים לעמוד על סך של 17,307 ש"ח לפחות.
הגשת הבקשה למתן צו כינוס ופשיטת רגל כרוכה בתשלום אגרה לכונס הרשמי. הבקשה ושובר תשלום האגרה מוגשים לכונס הרשמי שבוחן את הבקשה ומגבש את עמדתו אשר מוגשת לבית משפט של פשיטת רגל. בהתאם להמלצת הכונס הרשמי, חותם בית המשפט על צו הכינוס, קובע תשלום חודשי שעל החייב לשלם לטובת נושיו ומועד לדיון בתום 18 חודשים.

המפקח על ההליך הוא הכונס הרשמי המשמש כנאמן על נכסי החייב במידה ולא מונה נאמן אחר. תפקידו לוודא שההליך מתנהל בצורה תקינה וניטרלית. בית המשפט המוסמך לדון בענייני פשיטת רגל, הוא בית המשפט המחוזי.

איך יוצאים מחובות - מהם יתרונות הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי?

היתרון המרכזי בהליך זה הוא שכל הליכי הגביה כנגד החייב "מוקפאים" ומצב זה מאפשר לחייב להינות מ"שקט" מנושיו. בין היתר, העיקולים שהוטלו על משכורתו ועל חשבון העו"ש יבוטלו, ההגבלה מלהחזיק רישיון נהיגה תבוטל, הוא יקבל אישור לפתוח ולנהל חשבון בנק, ובסופו של ההליך ניתן לו צו הפטר וכך הוא זוכה לשקם את חייו הכלכליים ולצאת לדרך חדשה.

למה חשוב להיוועץ עם עו"ד?

לכל תחום בחיים ישנו מערכת משפטית והוראות חוק ספציפיות שונות, על כן יש חשיבות רבה להתייעץ עם עו"ד המומחה בתחום. אם אתם בעלי חובות ואינכם מצליחים לעמוד בהם ואתם שוקלים לפתוח בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, אתם צריכים לפנות לעורך דין מומחה בתחום שיוכל לתת למקרה הספציפי שלכם, מענה מקצועי ברמה הגבוהה ביותר ולנהל את ההליך בצורה הטובה ביותר תוך שמירה על האינטרסים שלכם והתמודדות עם מכשולים שיכולים לצוץ בדרך אל ההפטר המיוחל, איך יוצאים מחובות.

איך יוצאים מחובות

עורכת הדין נחמה עובדיה ממשרד עו"ד כהן, דקר, פקס וברוש, מתמחה בהסדרת חובות, מחיקת חובות, בביטול עיקולים והגבלות, הקפאת הליכים מהירה, טיפול בתיקי הוצאה לפועל, החזרת רישיון נהיגה , תספורת חובות והפטר בהוצל"פ.
עו"ד עובדיה, תשמח לסייע לכם לפתוח דף חדש, השאירו פרטים ונחזור אליכם!

 

אנא הזן את השם שלך.
אנא הזן מספר טלפון תקין.
אנא הזן הודעה.