על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג (1973), כל זוג נשוי או במערכת יחסים בה מנהלים משק בית משותף, כפוף ל"הלכת השיתוף". ההלכה קובעת שבמידה ובני הזוג נפרדים, ישנה חלוקה "שוויונית" של נכסיהם המשותפים, ללא התחשבות בשאלה למי הנכסים היו שייכים לפני שהזוג התחיל בניהול החיים המשותפים. הדרך היחידה להימנע מחלוקת הרכוש על פי ההלכה היא במידה והזוג חתם על הסכם ממון או הסכם קדם נישואין אשר קובע חלוקה אחרת.

prenuptial agreement Israel

הסכמי ממון חשובים במיוחד עבור זוגות שמביאים לחיים המשותפים נכסים אישיים או עסקיים משמעותיים. הסכם ממון יכול לקבוע גם את חלוקתם של נכסים עתידיים שעדיין אינם בידי בני הזוג. בשנים האחרונות, הסכמי ממון הופכים נפוצים יותר, במיוחד בקרב בני הדור הצעיר. דור המילניום נוטה להינשא בגיל מאוחר יותר ולהביא למערכות היחסים נכסים משמעותיים יחסית לדורות הקודמים. רבים מהם חוו את גירושי ההורים ומכירים את חשיבות השמירה על האינטרסים שלהם במערכת יחסים.

הסכמי ממון יכולים להתעדכן ולהשתנות במהלך החיים המשותפים, כשהמסמך מותאם לרצון בני הזוג ומצב הנכסים האקטואלי. חשוב לציין כי ההסכם חל רק על נכסים מוחשיים. על פי דין, לא ניתן לקבוע בהסכם ממון את חלוקת העבודה במשק הבית או פרטים דומים.

מניסיוננו, ישנן שלוש סיבות עיקריות להכנת הסכם קדם נישואין או הסכם ממון

  1. ההסכם מאפשר לבטא בבירור את הציפיות מהיחסים ולהגן על נכסים קיימים. בהסכם ניתן לציין אילו נכסים שייכים לאחד מבני הזוג ואילו נכסים הם משותפים. הדבר מונע כל מיני סיבוכים ומאפשר תיחום ברור: אלו נכסים קיימים או עתידיים שייכים למי מבני הזוג.
  2. ההסכם מאפשר להכתיב את חלוקת הירושה. בדרך כלל זוגות צעירים ללא נכסים רבים אינם מתחשבים בנכסים עתידיים שהם עשויים לקבל, כגון ירושה מסבא או מהורה. במידה והזוג נפרד, ירושה כזאת יכולה להפוך לסלע מחלוקת. הסכם קדם-נישואין יכול לקבוע חלוקה זו מראש, בהתחשב באפשרויות העתידיות.
  3. ההסכם מאפשר להגן על נכסי הילדים. הדבר חשוב במיוחד כאשר לאחד או לשני בני הזוג כבר ישנם ילדים מנישואים קודמים. ילדים אלו יכולים לדרוש חלק שווה בנכסי בן הזוג השני במקרה פרידה או מוות אחד מבני הזוג. מי שרוצה שרכושו יהיה שמור לטובת הילדים הביולוגיים יכול לציין זאת בהסכם הממון.

עורך דין המתמחה בתחום יכול להכין הסכם ממון בקלות ובמהירות. ניתן לאשר הסכם קדם-נישואין מול נוטריון, אבל הסכם כזה דורש מספר צעדים נוספים לצורך אישורו כחוק. לכן, אנו ממליצים כי הזוג יישב עם עו"ד אשר יכול לכתוב הסכם המותאם לאינטרסים הנוכחיים והעתידיים של בני הזוג. אותו עורך דין יכול לדאוג שההסכם יאושר מול בית המשפט. במידה ובני הזוג כבר נשואים בעת עריכת הסכם חלוקת רכוש \ כספים כזה או אחר, ההסכם חייב להיות מאושר על ידי בית משפט.

צרו קשר לקבלת סיוע משפטי בכתיבת, קבלת אישור נוטריוני, ואישור בית משפט להסכם ממון \ קדם-נישואין.