דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תשלום על עזיבת הארץ לאחר סירוב כניסה או גירוש מישראל

Joshua Pex

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

מסורבי כניסה ומורחקים מישראל: האם חברת התעופה יכולה לחייבם בתשלום על הטיסה לעזיבת הארץ?

משרדנו מסייע למסורבי כניסה בעלי משפחה או בני זוג בישראל לבטל את הסירוב ולהיכנס ארצה. במאמר זה נדון במימון טיסות של מגורשים מישראל, ושל מסורבי כניסה. מדובר בשני סוגים שונים של מקרים, אולם בשניהם מחויב הזר לטוס למדינת המוצא שלו (או למדינה אחרת). האם לחברת התעופה יש זכות לחייב את הנוסע תשלום על עזיבת הארץ, למרות שאיננו טס מרצונו החופשי?

מגורשים מישראל

חוק הכניסה לישראל קובע כי ניתן להרחיק מהמדינה אדם ששוהה בה ללא היתר מתאים. מדובר, למשל, במקרים בהם אדם נכנס לישראל עם אשרת תייר, ונשאר במדינה לאחר פקיעת האשרה. דוגמא למקרה אחר היא עובד זר השוהה בישראל לאחר שאשרת העבודה שלו פגה, או שהוא חורג מהתנאים שנקבעו באישור.

תשלום על עזיבת הארץ

במצבים מסוימים, למשל בהליכי 'פינוי בהסכמה' של מבקשי מקלט מאפריקה, המדינה נוהגת לרכוש ולממן עבור המורחקים כרטיסי טיסה. מבקשי מקלט שעוזבים מרצונם ובזמן יהיו זכאים עם עזיבתם גם למענק ולכספי פיקדון שהופקדו לזכותם בתקופת העסקתם בישראל.

אולם, בהליכי גירוש אחרים, הסוגיה הכספית עלולה להיות מורכבת יותר. בעבר אף הוגשו לבג"ץ עתירות בעניינם של נתינים זרים, אשר הוצא נגדם צו הרחקה מישראל אך בפועל לא נמצא מימון להטסתם. מורחקים אלה נכלאו לאורך חודשים ארוכים במתקני משמורת, מבלי שהתנהל נגדם הליך פלילי כלשהו, רק בשל היעדר כרטיסי טיסה. הנושא העסיק ארגונים לזכויות אדם ונדון בוועדות הכנסת ובבתי המשפט.

כיום קובע החוק שניתן לחייב את האדם המורחק מישראל בעלויות ההרחקה שלו, אולם אין לעכב את גירושו רק בשל היעדר מימון לטיסה.

חלק מהזרים שנעצרים ומוצא נגדם צו הרחקה, משוחררים בערבות עד למועד טיסתם, ומשכך אינם מוחזקים במתקן משמורת. החוק קובע כי מסכומי הערבות שהופקדו, ניתן לממן את הוצאות ההרחקה. במקרה שבו מדובר בעובד זר ששהה בישראל שלא כחוק, ניתן לחייב את המעסיק בעלויות ההרחקה של העובד מישראל.

אם לא נמצאו ברשות הזר אמצעי מימון, ובהיעדר מעסיק רלוונטי, על המדינה לממן את הטיסה ולא להשהות אותה מסיבה כספית. אולם, החוק קובע כי גם למי שהוצא נגדו צו הרחקה, עומדת הזכות ליעוץ משפטי. לצורך כל ניתן להשהות את הגירוש.

על כל פנים, לחברות תעופה אין אחריות למימון הטיסה, במקרים אלה של מי שכבר שוהים בישראל ומגורשים.

מסורבי כניסה לישראל ותשלום על כרטיס טיסה לארץ המוצא

החלטה על סירוב כניסה לישראל יכולה להתקבל מסיבות שונות. לעתים, יחשדו בביקורת הגבולות שהנוסע מתכוון להשתקע ולהישאר בישראל בניגוד לחוק. חשד אחר שעלול להביא לסירוב כניסה הוא שהנוסע מתכוון לעבוד ללא אשרת עבודה. כל מדינה רשאית לקבוע את תנאי הכניסה אליה, ולסרב להכניס זרים מסוימים על פי שיקול דעתה.

בעיקרון, זרים שנחתו בישראל ואינם מורשים להיכנס למדינה, נשארים באחריות חברת התעופה. בדרך כלל, למסורבי כניסה תתואם טיסה בחזרה למדינת מוצאם, והם ימתינו לה במקום ייעודי בטרמינל. במקרים שבהם מסיבות שונות לא תואמה טיסה קרובה, הנוסע עלול להיות מוחזק במתקן משמורת של מורחקים ומסורבי כניסה. לרוב, מדובר במתקן יהלו"ם בנתב"ג. חשוב לדעת שגם לשוהים במתקן, עומדת הזכות לביקור עורך דין ולייעוץ משפטי.

סוגיית המימון של כרטיס הטיסה במקרה של סירוב כניסה, לרוב מוסדרת בתקנון המשפטי של חברת התעופה. רכישת כרטיס טיסה היא למעשה הסכם בין הנוסע לבין חברת התעופה, שבמסגרתו מקבל על עצמו הנוסע את תנאי החברה. בדרך כלל, התקנון של חברת התעופה קובע כי במקרה של סירוב כניסה במדינת היעד, יוטלו על הנוסע עלויות הנסיעה בחזרה. חברת התעופה אמנם תטיס את הנוסע בחזרה למדינת המוצא, אולם בדרך כלל על פי התקנון, החברה תחייב את הנוסע בעלויות.

במסגרת התקנון, לעתים חברות תעופה שומרות לעצמן את הזכות לעשות שימוש בפרטי כרטיס האשראי של הנוסע כדי לחייבו בגין הטיסה ושאר ההוצאות שנבעו מסירוב הכניסה שלו למדינת היעד.

בשורה התחתונה: במקרה של סירוב כניסה, ברוב המקרים חברת התעופה תוכל לחייב את הנוסע בעלויות הטיסה בחזרה. זאת, מתוקף התנאים המשפטיים של החברה, בהם נרכש כרטיס הטיסה מלכתחילה.

צרו קשר לקבלת עזרת עו"ד בנושא תשלום על עזיבת הארץ

משרד עורכי הדין שלנו עוסק זה שנים רבות בענייני הגירה, אשרות שהייה, מעמד ואזרחות. בכל שאלה בנושא סירוב כניסה או הרחקה מישראל, פנו אלינו ונשמח לסייע.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה