דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תקנות סדר הדין האזרחי החדשות

Michael Decker
Michael Decker

תקנות סדר הדין האזרחי החדשות נכנסו לתוקף בשנת 2021, וחוללו מהפכה של ממש בתחום המשפט האזרחי בישראל. התקנות נועדו, בין היתר, לפשט את ניהול ההליכים האזרחיים, ולקדם ודאות משפטית והליך הוגן. במאמר זה יסביר על התקנות החדשות עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה למשפט אזרחי ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

תקנות סדר הדין האזרחי החדשות

הרפורמה במשפט האזרחי בישראל

עד לפני זמן לא רב, תביעות אזרחיות התנהלו על פי כללים משפטיים שנקבעו בקובץ תקנות משנת 1984. קובץ זה הכיל מעל 550 תקנות, והיה מורכב ומסורבל לניהול. בשנת 2021, לאחר מספר שנים של דיונים, נכנס לתוקף קובץ תקנות חדש, המכיל 180 תקנות בלבד. רפורמה זו בדין האזרחי בישראל יצרה מהפכה של ממש בניהול של תביעות אזרחיות. היא נועדה ליצור ודאות משפטית, למנוע שרירותיות בהכרעה בתביעות ולקדם עקרונות בסיסיים כגון הליך הוגן ופתרון יעיל וצודק של סכסוכים בין הצדדים לתביעה. מטרה נוספת של התקנות היא למנוע עשיית שימוש לרעה בהליכים משפטיים. להלן נסביר על שינויים וחידושים שנוספו אל תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, וכן על הדרכים למנוע עשיית שימוש לרעה בהליכי משפט במסגרתן.

תוספות חדשות וחשובות לתביעות אזרחיות

התקנות קובעות הסדרים חדשים, אשר לא היו קבועים בעבר לעניין האורך והמבנה של כתבי טענות המוגשים במסגרת ההליך (כתב תביעה, כתב הגנה ולעיתים גם כתב תשובה). בעוד שבעבר לא הייתה מגבלת עמודים לגבי הגשת התביעה, כיום התקנות מגבילות את היקף העמודים, על פי חלקי כתב הטענות. למשל, כתב תביעה וכתב הגנה המוגשים בבית משפט השלום יכללו חלק של תמצית הטענות באורך של עד 2 עמודים. בבית המשפט המחוזי אורך חלק זה יהיה בין 3-5 עמודים, בהתאם לסוג התביעה. חלק פירוט הטענות יהיה באורך של 9 עמודים בכתבי הטענות הנ״ל המוגשים בבית משפט השלום, ובאורך של 12-25 עמודים בבית המשפט המחוזי, בהתאם לסוג התביעה.

התקנות קובעות גם הסדרים חדשים לחלוטין לגבי בקשות המוגשות בפני בית המשפט תוך כדי ההליך. קיימת הפרדה לעניין זה בין פנייה טכנית ובין בקשות מהותיות, כאשר את מרבית הבקשות המהותיות יש להגיש בפני בית המשפט במסגרת רשימת בקשות, אשר נדונה במסגרת שלב קדם המשפט. כמו כן, התקנות הוסיפו שלב חדש לחלוטין להליכים, הנקרא דיון מקדמי. שלב זה מתקיים מחוץ לכותלי בית המשפט, במסגרת פגישה בין הצדדים, במהלכה על הצדדים לנסות להגיע להסכמות בנוגע למחלוקות ביניהן, ולנסות לפעול לצמצומן. חידוש נוסף שניתן למצוא בתקנות החדשות נוגע למסירת כתבי טענות נגד נתבעים שנמצאים מחוץ לתחומי המדינה. בעוד שבעבר היה צורך להגיש בקשה לשם עצם אישור האפשרות להמצאת כתבי טענות לנתבעים אלה, כיום ברירת המחדל היא שבמקרים בהם הדבר אפשרי, אין צורך בקבלת אישור מבית המשפט לשם כך.

סנקציות בגין שימוש לרעה בהליכי משפט

לא פעם, נעשה שימוש בהגשת תביעות לשם מטרות החורגות ממטרתן המוצהרת. דוגמה בולטת לכך היא תביעות המכונות ״תביעות השתקה״, המוגשות כתביעות לפי חוק איסור לשון הרע, שעה שבפועל מטרתן למנוע הבעת ביקורת לגיטימית. כאמור, תקנות סדר הדין האזרחי החדשות שמו להן למטרה למנוע שימוש לרעה בהליכי משפט. הדבר בא לידי ביטוי באפשרות של בית המשפט להטיל הוצאות משפט על צדדים לתביעה, אם נמצא כי עשו שימוש לרעה בהליכים. כך גם מאפשרות התקנות למחוק כתבי טענות של צדדים בגין עשיית שימוש לרעה בהליכי משפט. על מנת להימנע מסנקציות אלה, חשוב להסתייע עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי המייצג את התובעים או הנתבעים בהליכים, ולפעול בתיאום מלא עמו.

תקנות סדר הדין האזרחי החדשות – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה פירטנו על החידושים והתוספות במסגרת תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, אשר נכנסו לתוקף בעקבות הרפורמה במשפט האזרחי בישראל בשנת 2021. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל ייעוץ או סיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון מקצועי רב במגוון ענפי המשפט האזרחי, ובכלל זה בדיני חוזים ומשפט מסחרי, דיני תאגידים וחברות, דיני נזיקין (רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות דרכים ועוד), דיני נדל״ן, קניין רוחני ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה