דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תעודת זהות (מידע משפטי)

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

תעודת זהות מהווה המסמך המזהה המרכזי בו נעשה שימוש בקרב תושבים במדינת ישראל. תעודות זהות ישראליות מונפקות על-ידי רשות האוכלוסין של משרד הפנים, וככלל מי שאינם תושבים לא יהיו זכאים להנפקה או חידוש של תעודות זהות. החוק במדינת ישראל קובע חובה לשאת תעודת זהות בכל עת, ולהציגה בפני גורמים מסוימים, כגון שוטרים וחיילים, על פי הוראתם. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה להגירה לישראל ממשרדנו על מה שחשוב לדעת בנושא.

תעודת זהות (מידע משפטי)

דומה שכולנו יודעים מהי תעודת זהות, אך מסתבר שיש לא מעט סוגיות משפטיות לגביה שרק מעטים מודעים להן. במדינת ישראל, תושבים בני 16 ומעלה זכאים לקבל תעודות זהות. תעודות הזהות המופקות כיום בישראל הן תעודות זהות חכמות, הכוללות זיהוי ביומטרי. על גבי תעודת הזהות מופיעים פרטים שמקורם במרשם האוכלוסין הישראלי, וביניהם מספר הזהות של בעלי התעודה, שמם, תאריך לידתם, המדינה בה נולדו, מינם, שם הוריהם ותמונתם האישית. בניגוד לנהוג במדינות רבות, הלאום של בעלי התעודה אינו מופיע על גבי תעודות הזהות בישראל.

מבחינה משפטית, יש מספר עובדות חשוב להכיר לגבי תעודות זהות, אך למרבה הצער עובדות אלה אינן תמיד ידועות בקרב הציבור הרחב. לדוגמה, אינם יודעים מתי קיימת חובה להזדהות באמצעות תעודת זהות לצורך קבלת שירותים שונים, מה התנאים לצורך זכות להנפקת תעודות זהות, כיצד ומתי ניתן לחדש תעודות זהות ומה קובע החוק בדבר חובת נשיאת תעודת זהות. להלן נפרט על סוגיות אלה ואחרות בהרחבה.

למה תעודות זהות משמשות?

קיימות זכויות רבות השמורות לתושבי ואזרחי ישראל, אשר לצורך מימושן נדרשת הצגת תעודת הזהות שברשותכם. דוגמה בולטת היא הזדהות בפני נוטריון, במסגרת אימות חתימה נוטריוני. כך גם תעודות זהות משמשות לצורך הזדהות בפני רשויות ומשרדים ציבוריים כגון משרד הפנים, משרד התחבורה, משטרת ישראל, המוסד לביטוח לאומי וכיו״ב.

חשוב לציין כי בשנים האחרונות חלו שינויים והקלות לעניין ההזדהות באמצעות תעודות זהות, ובלא מעט מקרים מתאפשרת לפי החוק הזדהות עם תעודות מזהות אחרות, כגון רישיון נהיגה או דרכון ישראלי בתוקף. לדוגמה, הצבעה בבחירות לכנסת מתאפשרת כיום גם על בסיס הצגת רישיון נהיגה או דרכון. בדומה לכך, קיימת אפשרות להזדהות באמצעות דרכון לצורך פתיחת חשבון בנק. למעשה, ככל שהחוק אינו קובע חובת הזדהות באמצעות תעודות זהות, ניתן ככלל לעשות שימוש בתעודות מזהות אחרות לצורך כך.

מה קובע החוק לגבי נשיאה והחזקה בתעודות זהות?

לא רבים מודעים לכך, אך החובה לשאת תעודת זהות חלה באופן תמידי. כלומר, תושבי ישראל מחויבים להחזיק את תעודות הזהות שברשותם בכל עת, ולהציגה בפני גורמים כגון שוטרים וחיילים בתפקיד, ככל שיידרשו לכך. זאת בהתאם לחוק החזקת תעודת זהות והצגתה. מדובר בחוק ישן למדי, אשר אינו נאכף לעיתים קרובות. ואולם, החוק עדיין בתוקף ולכן אי נשיאת תעודה עלולה להוביל לסנקציות שונות, ובמקרים חמורים אף להעמדה לדין. עם זאת, חשוב לציין גם כי בתי המשפט הדגישו לאורך השנים כי על אף שהסמכות להצגת תעודת זהות קיימת בחוק, נדרש כי הגורמים המוסמכים לדרוש מאדם להציג את תעודת הזהות שלו יעשו זאת על פי עילה כלשהי, ולא סתם כך. מומלץ להתייעץ עם עורך דין בכל מקרה שבו נוצרים קשיים או סיבוכים משפטיים הנוגעים לאי הצגת תעודות זהות.

איך מוציאים תעודות זהות?

תעודות זהות בישראל מופקות על-ידי רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. מי שמעוניינים לקבל תעודת זהות, נדרשים לקבוע תור במשרד הפנים. חשוב לציין כי על פי המדיניות שמנהיג כיום משרד הפנים, לא מופקות תעודות זהות למי שאינם נחשבים כתושבי ישראל. מדיניות זו חלה גם על מי שמחזיקים באזרחות ישראלית, אך אינם נחשבים כתושבים, למשל עקב ניתוק תושבות. מכאן שמי שמעוניינים לקבל תעודת זהות נדרשים קודם כל להסדיר את מעמדם בישראל בתור תושבי קבע. מעמד של תושבות ארעית בישראל לא יספיק מבחינה זו. במקרים של קושי בקבלת תעודה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל, המנוסה בהסדרת מעמד חוקי בישראל מול הרשויות.

כיצד ובאילו מקרים ניתן לחדש תעודות זהות?

חידוש תעודות זהות, או החלפת תעודה שאבדה, מטופלים גם הם על-ידי רשות האוכלוסין. עם זאת, ובהמשך למה שציינו לעיל, חשוב לדעת כי חידוש תעודת זהות יתבצע על-ידי רשות האוכלוסין רק במקרים בהם מחזיקי התעודה הם עדיין תושבים במועד הגשת בקשת החידוש. בשנת 2019 קבע בית המשפט העליון (בפסק דין שמספרו בג״ץ 393/18) כי אזרחים ישראלים אשר מרכז חייהם אינו בישראל אינם זכאים לחידוש או החלפה של תעודות זהות, גם אם הייתה ברשותם תעודת זהות בעבר. מידע נוסף בנושא, וכן הסבר מה הפתרונות החלופיים במקרים מעין אלה, תוכלו למצוא במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו בנושא חידוש תעודות זהות עבור ישראלים שמרכז חייהם בחו״ל.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל

במאמר זה הסברנו בהרחבה על תעודות זהות, למה הן משמשת, חובת הנשיאה וההצגה של תעודת הזהות, כיצד מוציאים ומחדשים תעודות זהות ובאילו מקרים הדבר עלול להיות בעייתי. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ובייצוג בהליכי הסדרת מעמד חוקי מול הרשויות השונות וכל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה