דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכויות וחובות של תושב ישראל השוהה בחו"ל

Joshua Pex

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יש הרבה ישראלים שמחליטים לעבור לחו"ל לתקופה, בין אם זה לצרכי עבודה, לימודים, משפחה, עסקים או סיבה אחרת. עבור האוכלוסייה הזו, חשוב לדעת מה הזכויות שעומדים לזכותם ומה ההשלכות של השהייה בחו"ל, למשל על מעמדם בביטוח לאומי, קופת חולים ומס הכנסה. משרד עורכי הדין שלנו בעל ניסיון רב בטיפול בהגירה ועלייה לישראל ובהגירה מישראל לחו"ל, ומאמר זה עונה על כמה שאלות נפוצות של לקוחותינו לגבי זכויות תושב ישראל השוהה בחו"ל.

זכויות של תושב ישראל השוהה בחו"ל

תושב ישראל בחו"ל

תושב ישראל הוא בעל אשרת שהייה מעמד שמקנה תושבות בישראל ושמרכז חייו בישראל. עם זאת, ניתן להיחשב כתושב ישראלי גם אם נמצאים בחו"ל למשך תקופה, כל עוד לא מדובר במעבר של מרכז החיים. יש להגדרת התושבות השלכות משמעותיות על הזכויות והחובות השונות של התושב הישראלי ששוהה בחו"ל.

רלוונטי עבור אזרחי ישראל וגם תושבי קבע

בדרך כלל תושבי ישראל שאינם אזרחי ישראל ששוהים בחו"ל לתקופה ממושכת, יאבדו את אשרת השהייה בישראל ובכך גם את התושבות הישראלית. לכן, מאמר זה נכתב בעיקר עבור אזרחי ישראל בחו"ל. עם זאת, מאמר זה עשוי להיות רלוונטי לתושבי ישראל שאינם אזרחי ישראל ובייחוד למחזיקי רישיון לישיבת קבע בישראל. בהקשר זה, ההבדל בין תושבי קבע לאזרחים, הינו משך הזמן שניתן לשהות בחו"ל ללא אבדן הסטטוס. לאזרחים אין מגבלת זמן על השהייה בחו"ל אך תושבי קבע יאבדו את המעמד לאחר שבע שנים או בתנאים אחרים שנקבעו בחוק.

עבור אזרחי ישראל ותושבי קבע ישראלים השוהים בחו"ל (להלן: תושבי ישראל השוהים בחו"ל), ישנן זכויות וחובות שלא נגמרות בעת המעבר לחו"ל.

חובות:

 • תשלום מס הכנסה
 • , תשלום דמי ביטוח לאומי
 • תשלום דמי ביטוח בריאות
 • הסדרת שירות מילואים

 זכויות:

 • זכויות סוציאליות מביטוח לאומי
 •  ביטוח בריאות ממלכתי
 • שירותים קונסולרים

מס הכנסה

כל מי שמוגדר כתושב ישראל צרכי מס הכנסה חייב לשלם מס הכנסה. הגדרת התושבות הזו חלה על כל מי ש"מרכז חייו" בישראל, דבר שייבחן לפי מכלול הקשרים המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים. כדי להקל על החישוב של מי נחשב כתושב לצורכי מס הכנסה, נקבעו 2 חזקות כמותיות שלפיהן מרכז החיים של אדם מחושב בישראל בשנת מס ספציפית:

 1. אם באותה שנה שהה האדם בישראל 183 ימים או יותר, כאשר גם חלק מיום נחשב כיום.
 2. אם באותה שנה שהה בישראל 30 ימים או יותר, וסך הימים בארץ במהלך השנה והשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר, כאשר גם חלק מיום נחשב כיום.

ראוי להדגיש שמדובר רק בחזקה וכי ייתכנו מצבים בהם מרכז החיים נשאר בישראל למרות שהייה ממושכת בחו"ל. במצבים אלו, על הנישום להמשיך לשלם מס הכנסה בישראל.

רק מרכז חיים אחד

לפי ההגדרה בפקודת מס הכנסה ולפי פסיקת בית המשפט, ניתן שיהיה רק מרכז חיים אחד בכל רגע נתון. לפיכך, לא ניתן להיחשב הן כתושב ישראל והן כתושב חוץ. מצב זה בא, בין היתר, כדי להגן על נישומים מפני חבות כפולה ומקבל ביטוי בפקודה. ניתן לראות שההגדרה של תושב חוץ היא בבסיסה הגדרה שיורית, ובעצם מדובר ב'מי שאינו תושב ישראל'. לפיכך, מבחן מרכז החיים יקבע את  המדינה שאליה יש חבות במס. מי ששוהה בחו"ל אך עדיין תושב ישראל לפי הפקודה, חייב לשלם מס הכנסה למדינת ישראל.

ביטוח לאומי

חובות בביטוח לאומי

יש לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות למוסד לביטוח לאומי עבור כל התקופה ששומרים בה את התושבות הישראלית. מי שיעשה זאת, יהיה זכאי לקבל את מלוא הזכויות הסוציאליות בביטוח לאומי.

כדי לקבוע זכאות של מי שהיה תושב ישראל ושוהה בחו"ל, גם במוסד לביטוח לאומי בוחנים את התושבות לפי 'מבחן מרכז החיים'. המוסד לביטוח לאומי עושים מבחן כפול כדי לקבוע מרכז חיים:

 • מבחן אובייקטיבי: מגורים, משפחה, עבודה, נכסים בישראל.
 • מבחן סובייקטיבי: איפה האדם בעצמו תופס את מרכז החיים שלו.

ביטול תושבות בביטוח לאומי

ביטול אוטומטי

אם מידע אחר לא יגיע לידי המוסד לביטוח לאומי למשך 5 השנים הראשונות שתושב ישראל שוהה בחו"ל, הוא ממשיך להיות רשום בביטוח לאומי. לפיכך, הזכאות לקצבאות שונות ולביטוח בריאות ממלכתי עומדת. עם זאת, כעבור 5 שנים מהמעבר לחו"ל, התושבות הישראלית מתבטלת בביטוח לאומי.

ביטול יזום

ניתן לבקש להפסיק את התושבות הישראלית באמצעות הגשת טופס 627 "לקביעת תושבות לשוהה בחו"ל" וצירוף מסמכים נוספים לביטוח לאומי. בהליך יידרש להביא הוכחות כי מרכז החיים עברו לחו"ל וכבר אינם בישראל.

הארכת תושבות בביטוח לאומי

ניתן להאריך את התושבות לצרכי ביטוח לאומי באמצעות הוכחה שעל אף השהייה בחו"ל, מרכז החיים עדיין בישראל וכי השהייה בחו"ל היא ארעית ולא קבועה. הליך זה הוא דרך הגשת טופס 627 הנ"ל ומסמכים נוספים למוסד לביטוח לאומי.

שהייה במדינה עם אמנת ביטוח סוציאלי

יש לישראל אמנות ביטוח סוציאלי עם מספר מדינות נוספות. לפיכך, אם תושב ישראל השוהה בחו"ל באחת ממדינות האמנה, משלם ביטוח סוציאלי כדין באותה מדינה, אין צורך לשלם גם כן ביטוח לאומי בישראל, וזכויותיו בביטוח לאומי נשמרות. במקרה שבו שולם ביטוח סוציאלי בישראל ובמדינת אמנה, ניתן יהיה לקבל החזר על התשלום הכפול. רשימת המדינות המעודכנת של המדינות שאיתן יש לישראל אמנת ביטוח סוציאלי נמצא באתר המוסד לביטוח לאומי ומתאר את הביטוחים עליהם יש כיסוי הדדי בכל אמנה ספציפית.

קופת חולים

הזכות לקבל שירותי בריאות

לפי החוק ביטוח בריאות ממלכתי, כל תושב זכאי לשירות בריאות. לפי חוק זה, כל תושב מחויב לשלם דמי ביטוח בריאות ולהיות רשום בקופת חולים. קופת החולים מקבלת תקציבים מהמדינה ואחראית על מתן שירותי הבריאות הכלולים בסל הבריאות. הזכות הזו חלה גם על מי שמוגדר כתושב אך שוהה בחו"ל.

אבדן הזכות לקבל שירותי בריאות

מי שמפסיק להיות תושב ישראל, אינו מחויב בתשלום דמי ביטוח בריאות ומאבד את הזכות לקבל שירותי בריאות בישראל. בנוסף, אם לא ישולמו דמי ביטוח בריאות, התושב הישראלי שנמצא בחו"ל עלול לאבד את הזכות לקבל שירותי בריאות בישראל. הזכות לא תעמוד לתושבים ששהו בחו"ל לפחות 18 חודשים רצופים ולא שילמו דמי ביטוח בריאות עבור תקופה של לפחות 12 חודשים.

חידוש הזכות לקבל שירותי בריאות

תושבי ישראל בחו"ל אשר איבדו את הזכות לקבל שירותי בריאות בישראל ורוצים לחדש את הזכאות, יצטרכו לחזור לארץ, להתחיל לשלם דמי ביטוח בריאות, ולעבור תקופת המתנה. משך תקופת המתנה זו תיחשב לפי משך הזמן ששהו בחו"ל, כאשר עבור כל שנה בחו"ל, תידרש חודש המתנה. עם זאת, עומדת לתושבי ישראל הזכות לפדות את תקופת ההמתנה בתשלום חד-פעמי של 12,210 ₪, כאשר עם סיום התשלום יחודש הזכות לקבל שירותי בריאות בישראל.

הזכות לחדש את הזכאות לביטוח בריאות בישראל, דורש גם שיעמדו בתנאים הנדרשים של תושבות, כלומר שמרכז חייהם יחזור להיות בישראל. מדובר במקרה של תושב חוזר וניתן לקרוא עוד על ההטבות הניתנות לתושבים חוזרים במאמר נוסף שכתבנו.

שירות מילואים

השהייה בחו"ל אינה נותנת פטור אוטומטי מחובת השירות במילואים. עם זאת, לא ניתן לחייב אתכם לשרת במילואים בזמן שהייתכם בחו"ל. כדי לוודא שאין תקלות בעניין זה, על משרת המילואים לדווח ליחידת המילואים בה משרת על הרילוקיישן ולהגיש בקשה לשחרור, קיצור או דחייה של שירות המילואים. אם לפני קניית כרטיס הטיסה לחו"ל, משרת המילואים קיבל צו קריאה, עליו להתייצב לשירות המילואים.

ראוי לציין, כי בעת חזרה לארץ, אם משרת המילואים יוגדר כתושב חוזר ויציג את האישורים הנדרשים לכך, יהיה פטור משירות מילואים למשך 6 החודשים הראשונים לאחר החזרה לארץ.

זכויות קונסולריות

האגף לעניינים קונסולרים במשרד החוץ הישראלי מתעסקת בישראלים ששוהים בחו"ל וביישום חוקי המדינה בחו"ל. השירות אינו אחיד לגמרי בין כל מדינה שיש בה קונסוליה ולפיכך רצוי לבדוק מה הקונסוליה הרלוונטית לאותה מדינה ואיזה שירותים היא מספקת. השירותים הקונסולרים הרלוונטים לישראלים בחו"ל כוללים בדרך כלל: טיפול בדרכונים, ניפוק תעודות של משרד הפנים, אימות מסמכים ציבוריים, אישור והעברת תעודות יושר, אזהרות נסיעה למקומות מסוכנים וסיוע לישראלים במצוקה.

סוף מעשה במחשבה תחילה

כמובן שבעת מעבר של תושב ישראל לשהות בחו"ל, רצוי להימנע מהפתעות. רצוי לוודא שאתם ממלאים את החובות שלכם וממשים באופן מיטבי את הזכויות שלכם בתור תושבי ישראל השוהים בחו"ל. רצוי לדעת מה הסטטוס שלכם במס הכנסה, בביטוח לאומי, בקופת חולים. חשוב לדווח למילואים אם הדבר רלוונטי. כמוכן, רצוי גם לבדוק מה השירותים הקונסולרים שעומדים לשירותכם במקום אליו אתם עוברים.

צרו קשר עם עורך דין לדיני הגירה

אם אתם תושבי ישראל ששוהים בחו"ל או שאתם שוקלים לעבור לחו"ל תרגישו לפנות אלינו. עורכי הדין שלנו מומחים לדיני הגירה וישמחו לייעץ לכם או לעזור לכם בייצוג מול הרשויות הרלוונטיות.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה