דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זכויות תושבים חוזרים מאוקראינה

Michael Decker

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

אילו זכויות ניתנות עבור תושבים חוזרים מאוקראינה? המוסד לביטוח לאומי מעניק מגוון זכאויות ייחודיות לתושבים חוזרים מאוקראינה, אשר שבו או מתכננים לשוב לארץ על רקע מצב המלחמה במדינה. זכויות אלה כוללות, בין היתר, פטורים מתקופת המתנה לשירותים רפואיים, זכאות לחידוש תושבות וביטוח בריאות בהליך מהיר. הן עשויות לכלול גם קצבאות ילדים, קצבאות הבטחת הכנסה וזכאויות נוספות השמורות לתושבים חוזרים. במאמר זה יפרט על זכאויות אלה עורך הדין מיכאל דקר, מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו.

תושבים חוזרים מאוקראינה

המוסד לביטוח לאומי מציע שורת הטבות

בחודש פברואר 2022 פרצה מלחמה עקובה מדם בין רוסיה לאוקראינה, אשר גבתה קורבנות רבים. אוקראינה, שבשנים האחרונות שקדמו למלחמה עברה תהליכי פיתוח משמעותיים, הפכה בין לילה לשטח אש אשר רבים נמלטו ממנו. גל ההגירה של פליטים מאוקראינה הוביל עד כה לעזיבה של למעלה מ-7.5 מיליון אזרחי המדינה אל מדינות אחרות. אזרחים ישראלים רבים שעברו לחיות באוקראינה בשנים האחרונות למטרות עסקים, הגירה או לימודים, שבו ארצה בעקבות המלחמה. רבים אחרים מתלבטים האם לשוב לישראל, להישאר באוקראינה או לעבור למדינה אחרת עד יעבור זעם.

על רקע המצב הייחודי, נעשתה חשיבה משמעותית בישראל על דרכים להקל על המגיעים מאוקראינה לישראל. לצד פתרונות שיאפשרו העסקת פליטים מאוקראינה, הוחלט על שורת הקלות עבור תושבים חוזרים מאוקראינה. על הקלות אלה, שניתנות לצד ההטבות השמורות לתושבים חוזרים באופן כללי, אמון המוסד לביטוח לאומי. הן כוללות קיצור תקופת המתנה לקבלת שירותים רפואיים בישראל, וכן מסלול מהיר לחידוש תושבות וביטוח בריאות. להלן נסביר בהרחבה על הקלות אלה, וכן על ההטבות הייחודיות הניתנות לתושבים חוזרים באופן כללי (ואשר חלות, מטבע הדברים, על תושבים חוזרים מאוקראינה).

חידוש תושבות וביטוח בריאות עבור תושבים חוזרים מאוקראינה

המוסד לביטוח לאומי מסייע לתושבים חוזרים מאוקראינה לחדש את תושבותם וביטוח הבריאות שלהם בהליך מהיר. על מנת לקדם את הטיפול בנושא, תושבים חוזרים נדרשים להגיש טופס הצהרה להחזרת תושבות ורישום לקופת חולים, אשר ניתן למצוא באתר המוסד לביטוח לאומי. את הטופס יש למלא ולשלוח לכתובת הדואר האלקטרוני: [email protected]. המוסד לביטוח לאומי צפוי לטפל בבקשה לאחר שתישלח. ככל שהטיפול מתעכב מעבר לנדרש, וקיים קושי ביצירת קשר עם המוסד לביטוח לאומי, ניתן להיעזר בעורך דין מומחה לדיני ביטוח, אשר יוכל לסייע עם ההתקשרות עם המוסד.

פטור מתקופת המתנה לטיפולים רפואיים ושירותי בריאות

ככלל, קיימת תקופת המתנה של עד 6 חודשים לקבלת שירותים רפואיים עבור תושבים חוזרים שגילם מעל 18. המוסד לביטוח לאומי החליט לאפשר לכל תושב חוזר מאוקראינה לבקש במסגרת טופס ההצרה הנ״ל לבטל את תקופת ההמתנה, כך שתתאפשר להם זכאות לשירותים רפואיים באופן מיידי. יש לציין כי הפטור רלוונטי רק למי שגילם מעל 18, שכן קטינים חוזרים וילדים עד גיל 18 זכאים לקבלת שירותים רפואיים מייד עם הגעתם לארץ, ואינם נדרשים לאותה תקופת המתנה. כך גם מי שזקוקים לטיפול רפואי מציל חיים ונשים יולדות, זכאים אף הם לטיפולים רפואיים הרלוונטיים עבורם ללא תקופת המתנה.

הטבות נוספות הניתנות לתושבים חוזרים

מלבד ההטבות הייחודיות הנ״ל, אשר נקבעו לצורך מתן מענה נקודתי לתושבים החוזרים הרבים שהגיעו וצפויים להגיע מאוקראינה בעת הנוכחית, יש לציין כי קיימת שורת הטבות נוספות הניתנות לתושבים חוזרים. הטבות אלה חלות גם על המגיעים מאוקראינה תחת סטטוס של תושב חוזר. הטבות אלה כוללות, בין היתר, שובר לתוספת כבודה ללא עלות בטיסות עם חברת אל על (למי שמסדירים את סטטוס התושב החוזר מחו״ל). כך גם קיימת אפשרות לבקש קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות ילדים בתקופת ההסתגלות של החודשים הראשונים בעת ההגעה לארץ. מעבר לכך, תושבים חוזרים ותיקים (כלומר, מי ששבים לארץ לאחר ששהו בחו״ל במשך 10 שנים רצופות) עשויים להיות זכאים לסל הטבות והקלות מס שונות, המכונה ״שנת הסתגלות״. על מנת לברר את מלוא זכאויותיכם, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה להגירה לישראל.

זכויות תושבים חוזרים מאוקראינה – צרו קשר עם עורך דין הגירה לישראל

במאמר זה פירטנו על הזכאויות השונות הניתנות למי שמגיעים לישראל מאוקראינה תחת סטטוס ״תושב חוזר״. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה לישראל, ובסיוע וליווי משפטי לעולים חדשים ולתושבים חוזרים בהסדרת מעמדם וקבלת ההטבות המגיעות להם מול הרשויות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה