Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעת פיצויים של משפחות שכולות נגד הרשות הפלסטינית – כעת זה אפשרי (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Hagit Orr Giltal

נעזרתי בעו"ד עודד גרמנוב בעניין דיני עבודה. לאורך כל התהליך עו"ד גרמנוב היה קשוב, זמין, אדיב, מקצועי וענייני, הוגן ואף הגון.
דיברתי עם שלל עורכי דין לפני שבחרתי ייצוג במקרה שלי, ובחרתי בעו"ד גרמנוב מהסיבות שציינתי. הוא עזר לי מאוד ואני ממליצה בחום.

כיצד משפחות שכולות יכולות להגיש תביעת פיצויים נגד הרשות הפלסטינית? בעקבות פסק דין תקדימי של בית המשפט העליון משנת 2022, משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן בפיגועים ומתקפות טרור יוכלו מעתה להגיש תביעת פיצויים נגד הרשות הפלסטינית. זאת בגין מדיניות הרשות הפלסטינית, לפיה מוענקים תשלומים למשפחות מחבלים ומעורבים בפעולות טרור. פסק הדין מהווה תקדים משפטי חשוב אשר משפחות שכולות יוכלו לעשות בו שימוש בעתיד. על פסיקה דרמטית זו והשלכותיה תסביר במאמר זה עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין וייצוג נפגעי עבירות ופעולות טרור ממשרדנו.

תביעת פיצויים של משפחות שכולות נגד הרשות הפלסטינית

מדוע משפחות שכולות מתקשות לתבוע פיצויים בגין הנזקים שאירעו בעקבות אובדן יקיריהן?

פיגועים רצחניים ופעולות טרור מהווים פצע פתוח בלב החברה הישראלית. גלי הטרור התכופים מרחיבים את מעגל המשפחות השכולות מדי שנה. מדינת ישראל פועלת בכל כוחה למיצוי הדין עם האחראים לפגיעה באזרחיה בדרכים שונות, אך נתקלת בלא מעט מכשולים. אחד מאותם מכשולים הוא המדיניות הרשמית של הרשות הפלסטינית, אשר אף מעוגנת בחוקת הרשות, אשר בהתאם לה מוענקות משכורות וקצבאות למחבלים המרצים מאסר בכלא הישראלי. לחלופין, משולמת קצבה חודשית למשפחות מחבלים, במקרים בהם המחבלים עצמם נהרגו. סכומי התשלומים הללו מגיעים לסכומים אדירים (בסך כולל של מיליארדי שקלים) המועברים למחבלים ומשפחותיהם מתקציב הרשות. במקרים רבים מדובר בתשלומים חודשיים הגבוהים פי כמה מהמשכורת הממוצעת בשטחי הרשות הפלסטינית. הדבר מהווה תמריץ משמעותי להמשך פעולות הטרור נגד ישראל.

כתוצאה מהמצב האבסורדי המתואר לעיל נוצרת בעיה משפטית, בעלת השפעה ישירה על בני ובנות המשפחות השכולות שאיבדו את יקיריהם: על אף שמדיניות הרשות הפלסטינית מעודדת טרור, הרשות עד כה לא נשאה באחריות משפטית לנזקים שנגרמו למשפחות הקורבנות. נזקים אלה לא כוללים רק נזקים נפשיים, אשר נובעים מהאובדן והחורבן שנוצר במשפחה. במקרים רבים המשפחות מאבדות מקור מפרנס בבית. במקרים אחרים חובות אשר נטלו הקורבנות לפני מותם עוברים לבני המשפחה האחרים. אלה הן רק דוגמאות בודדות לנזקים הרבים שנגרמים לבני משפחות שכולות. ואולם, המשפחות נתקלו עד כה בקושי לתבוע פיצויים מהמחבלים עצמם, שעה שרבים מהם מתו ואחרים יושבים בכלא הישראלי, ללא תמריץ לשלם פיצויים למשפחות. פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון מחודש אפריל 2022 משנה לחלוטין את התמונה, וחשוב כי משפחות שכולות יהיו מודעות לכך. להלן נפרט אודות פסיקה חשובה זו.

מה נקבע בפסק הדין של בית המשפט העליון בנוגע לאפשרות של תביעת פיצויים על-ידי משפחות שכולות?

פסק הדין של בית המשפט העליון (בתיק שמספרו ע״א 2362/19) עסק בתביעה של משפחות נפגעי טרור שאיבדו את יקיריהן במהלך האינתיפאדה השנייה. לפי קביעתו התקדימית של פסק הדין, משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן בפיגועים ובמתקפות טרור, או ישראלים שנפגעו בטרור, יוכלו לתבוע מעתה פיצויים מהרשות הפלסטינית בגין נזקים שנגרמו מאירועי טרור, בעקבות שותפותה של הרשות בגרימת הנזקים הללו. פקודת הנזיקין, המהווה המקור החוקי העיקרי בתביעות פיצויים בישראל, קובעת כי ניתן לתבוע לא רק את הגורם הישיר לנזק, אלא גם את מי ששותפים לו בעקיפין. בית המשפט קבע באופן תקדימי כי ניתן לראות במשכורות ובקצבאות שהרשות מעבירה למחבלים ומשפחותיהם כתגמול על מעשי טרור, המהווה מעין ״אשרור״ של מעשי המחבלים. בהתאם, ניתן להפנות תביעות נזיקיות ישירות כלפי הרשות הפלסטינית והארגון לשחרור פלסטין (אש״ף), מלבד תביעות כלפי מי שביצעו את פעולות הטרור באופן ישיר.

כיצד משפחות שכולות יכולות להגיש תביעת פיצויים נגד הרשות הפלסטינית?

עולה השאלה כיצד ניתן ליישם את ההחלטה ולתבוע את הרשות הפלסטינית. האם משמעות ההחלטה היא כי על משפחות להגיש תביעה בבתי המשפט של הרשות? גם במובן זה פסק הדין הנ״ל של בית המשפט העליון חשוב, משום כך שהוא מאפשר מעתה ברמה הפרקטית למשפחות שכולות ונפגעי טרור לתבוע פיצויים מהרשות הפלסטינית בבתי המשפט בישראל. ככל שניתן להוכיח כי הרשות הפלסטינית מעבירה כספים למבצעי פעולות טרור או בני משפחותיהם, מי שנפגעו מפעולות אלה יכולים כעת להגיש תביעה, בעצמם או באמצעות בני משפחתם, ולדרוש מהרשות הפלסטינית פיצויים בשל כך. אף שבמקרה הספציפי בית המשפט העליון לא הכריע בעצמו בשאלת גובה הפיצויים, והחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי לצורך הכרעה בשאלה, ניתן להעריך כי הפיצויים עשויים להגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. זאת בהתאם לחומרת הנזק ולגובהם האדיר של התשלומים המועברים למחבלים ומשפחותיהם על-ידי הרשות.

תביעת פיצויים של משפחות שכולות נגד הרשות הפלסטינית – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו על האפשרות להגיש תביעת פיצויים של משפחות שכולות נגד הרשות הפלסטינית, בעקבות פסיקתו המהפכנית של בית המשפט העליון בנושא. נושא זה מעלה, מטבע הדברים שאלות רבות. אם יש לכם כל שאלה פרטנית או צורך בכל סיוע בנושא, דלתנו פתוחה עבורכם. עורכת דין ממשרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ובתביעות פיצויים, תשמח לספק עבורכם מענה מקיף. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות כתובת הדוא״ל או מספרי הטלפון המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ במשרדינו, בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top