Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעת אבהות במהלך הריון – מידע משפטי

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לבדוק את זהות האב כבר בשלב ההריון. הבדיקה עשויה לשמש לצורך הכרזה על זהות אב העובר, עוד טרם הלידה, וכך להקנות זכאות לדמי מזונות, מעמד חוקי בישראל, כמו אזרחות מכוח לידה ולזכויות נוספות. באילו מקרים יורה בית המשפט על עריכת הבדיקה? על כך ועל סוגיות משפטיות בנושא נפרט להלן.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני משפחה והסדרת מעמד מול משרד הפנים. במשרדנו פועלים עורכי דין בעל ניסיון רב ומוכח במתן ייעוץ וייצוג בנושאים כגון תביעת אבהות במהלך הריון, תביעת מזונות קטינים, הסדרי משמורת ועוד.

רקע משפטי לגבי הליך תביעת אבהות

מטרתה של תביעת אבהות, המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה, הינה לקבל פסק דין המצהיר על זהות האב. כאשר הגבר הוא הנתבע, לקביעה ישנן השלכות רבות, ובמרכזן האפשרות לתבוע ממנו מזונות קטין, או להסדיר מעמד חוקי בישראל ליילוד, בהתאם לסעיף 4 לחוק האזרחות, אשר קובע כי מי שנולד לאם או אב אזרחי ישראל, הנו אזרח ישראלי מכוח לידה. ואולם, גם האב רשאי לתבוע, למשל כשברצונו לדרוש להיות מעורב בחיי ילדיו (באמצעות זמני שהייה והחלטות על אופן חינוכם, מגוריהם וכיו״ב). אפשרי שהתביעה תוגש גם בהסכמה, למשל לצורך הסדרת מעמד קטין שנולד בישראל לאם שהינה אזרחית זרה ולאב ישראלי, זאת כאשר שני ההורים מעוניינים להסדיר את מעמד התינוק הנולד ומשתפים פעולה ביניהם מול משרד הפנים, רשות האוכלוסין וההגירה, לשם רישום הילד כאזרח ישראלי.

ההכרעה נעשית על בסיס ראיות, ובדיקת אבהות הינה בעלת משקל מכריע. בדיקה זו הינה בדיקה גנטית (המכונה בדיקת רקמות), הנלקחת מהגבר, האישה והקטינים המעורבים בתביעה. בתי המשפט נוהגים להורות על צו לעריכת בדיקה זו, על מנת לאשש או לשלול את זהות האב. הצו ניתן מכוח חוק מידע גנטי. יש לציין כי במקרים בהם עולה חשש מפני הכרזה על קטין כממזר לפי ההלכה היהודית, ככלל לא יינתן צו לעריכתה. לקריאה נוספת על תביעת אבהות ראו מאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו.

תביעת אבהות במהלך הריון

סיבות שכיחות לעריכת בדיקת אבהות כבר בשלב ההריון

כאמור, תביעת אבהות נועדה לאשש או לשלול זהות של אב כאשר קיים ספק לגביה. עריכת הבדיקה במסגרת תביעת אבהות תתבקש במקרים שונים. למשל, מקרים בהם אמא שהינה אזרחית זרה מנהלת קשר זוגי עם ישראלי, והזוג מעוניין כי יוכרז על העובר כאזרח/ית ישראל לאחר הלידה. כך גם בסיטואציות של קיום יחסים ללא קשר זוגי או מחוץ לקשר כזה, עשויה להתבקש עריכת הבדיקה לצורך הכרעות בגורל הקטינים לכשיוולדו.

אף שבעבר הבדיקה התאפשרה רק לאחר שהקטין נולד, כיום בתי המשפט לענייני משפחה עשויים להורות על עריכתה עוד בשלב ההריון. למשל, במקרה של אזרחית סינית ששהתה בישראל וניהלה זוגיות עם ישראלי, ביקש הזוג מבית המשפט לענייני משפחה את עריכת הבדיקה. היועץ המשפטי לממשלה סבר כי יש להמתין עד לאחר הלידה. בית המשפט דחה את עמדתו וקבע כי לאור התועלת הברורה בעריכתה כעת (שכן תוצאותיה יכריעו אם העובר יקבל הכרה כאזרח ישראלי כשייוולד) יש לאפשרה. מכאן שטובת הילד מהווה שיקול מרכזי בהחלטה.

סוגי בדיקת אבהות הזמינים כיום

ישנן מספר דרכים לערוך בדיקת אבהות בשלב הריון. דרך אחת היא באמצעות בדיקת מי שפיר (הניתנת לביצוע ככלל במהלך החודש החמישי להריון). בדיקה זו נועדה באופן מסורתי לשלול מומים גנטיים אצל העובר, אך ניתן לבדוק באמצעותה גם את זהות האב. דרך נוספת היא באמצעות בדיקה בשם ״סיסי שליה״, והיא ניתנת לביצוע בדרך כלל בשלב מוקדם יותר (במהלך החודש הרביעי להריון). נעשה שימוש בשתי השיטות הללו במעבדות רפואיות בישראל, אך הן נחשבות לפי החוק כפולשניות. לכן הן מצריכות צו בית משפט לעריכתן.

קיימת שיטה נוספת, על בסיס דגימות דם. ואולם, יש לציין כי לא נעשה בה שימוש בישראל, וניתן רק לשלוח דגימות דם שנלקחו בארץ למעבדות בחו״ל לצורך עריכתה. בית המשפט לא ייתן צו לעריכת הבדיקה, ותוצאותיה לא תהיינה קבילות כראיה בבית המשפט. אף שניתן לחשוב על תועלות אחרות בעריכתה באופן פרטי, חשוב להביא זאת בחשבון. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לענייני משפחה

במאמר זה הצגנו עבורכם מידע חשוב על תביעת אבהות במהלך הריון והאפשרויות לבצע בדיקת אבהות במהלכה. לאור הצורך במעורבות בית המשפט לשם בדיקה שתאפשר הקניית זכויות אזרחיות וכלכליות לעובר לאחר לידתו, חשוב לא לעבור את התהליך באופן עצמאי. במשרד עורכי הדין שלנו תוכלו למצוא עורכי דין בעלי ניסיון בתחום, אשר יעניקו לכם סיוע משפטי מקצועי והכוונה לצורך קבלת החלטות מושכלות בנושא מורכב זה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top