דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה ייצוגית נגד בנק (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד בנק? החוק מאפשר הגשת תביעות ייצוגיות נגד בנקים בעניינים הנוגעים לקשר שבין הבנק ללקוח. כאשר בנק מנהיג מדיניות רוחבית החלה לגבי כלל לקוחותיו, או קבוצת לקוחות משמעותית, באפשרות הלקוחות להתאגד ולתבוע את הבנק כקבוצה. לרוב מדובר על מקרים של עמלות מופרזות, חיובים שגויים וכדומה. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות, כיצד תביעות אלה מוגשות ומטופלות בפועל.

תביעה ייצוגית נגד בנק (מידע משפטי)

תביעה ייצוגית נגד בנק – אימתי?

נניח שאתם מקבלים תדפיס חודשי מטעם הבנק שלכם, ובו אתם מגלים על עמלה חדשה בה חויבתם. התגובה הראשונית תהיה בדרך כלל תמיהה מה פשר עמלה זו ומדוע חויבתם בה. לאחר מכן התמיהה תתחלף בכעס, בשל החיוב הלא מוצדק. ואולם, רובנו לא נעשה דבר נגד החיוב בסופו של דבר. הסיבה לכך ברורה – פעולה נגד חיובים מעין אלה מצריכים השקעה של זמן ומשאבים, אשר רובנו לא נשקיע עבור כמה שקלים נוספים שנלקחו מאיתנו בכל חודש. אך אם חושבים על כך לעומק – מדובר בסכומים של מאות עד אלפי שקלים נוספים, שכל אחד מאיתנו נאלץ לשלם מדי שנה. אם מביאים בחשבון את כלל לקוחות הבנק שנאלצו לשלם את הסכומים הללו, מדובר על מאות אלפי ואף מיליוני שקלים מדי שנה.

אף שקיימים חוקים ופיקוח משמעותיים על הבנקים בישראל, עדיין מתרחשים מקרים של חיובים לא מוצדקים של לקוחות הבנקים. בהרבה מקרים מדובר בחיובים שנמצאים בתחום האפור, כלומר הם עומדים בהוראות החוק והפיקוח על הבנקים באופן גבולי לכל היותר. קיימות מספר דרכים לפעול נגד תופעות של גביית יתר, עמלות או טעויות חיובים אשר רבים סבלו מהן. אחת הדרכים המרכזיות, אשר חשוב להכיר, היא הגשת תביעה ייצוגית נגד בנק. תביעה ייצוגית היא כלי משפטי עוצמתי, התורם לאיזון פערי הכוחות המובנים בין לקוחות וצרכנים פרטיים ובין תאגידים גדולים, כגון בנקים. תביעה ייצוגית מאפשרת ללקוחות להתאגד, להשמיע את קולם ולתבוע את מה שמגיע להם. זו הסיבה שבשנים האחרונות הוגשו תביעות ייצוגיות רבות נגד בנקים, אשר הסתיימו לא פעם בפסיקת פיצויים משמעותיים ללקוחות הבנק. להלן נפרט על כך.

תביעה ייצוגית נגד בנק עשויה להיות עסק מורכב

קיימים מספר קשיים סביב הגשת תביעה ייצוגית נגד בנק. ראשית, ברמת הפרוצדורה, תביעה ייצוגית היא סוג ייחודי של תביעות אשר אינן נדונות באופן מיידי. בכדי שבית המשפט ידון בתביעה ייצוגית, יש צורך לאשר את ניהול התביעה כייצוגית בהליך מקדמי. מדובר בהליך מורכב, אשר מחייב עמידה בתנאים וקריטריונים בסיסיים אשר אינם קיימים בתביעות אחרות. נדרשת עילת תביעה אישית בקרב התובעים שמייצגים את חברי הקבוצה, וכך גם בקרב יתר חברי הקבוצה. מעבר לכך, יש לשכנע את בית המשפט בכך שהתביעה מתאימה לניהול כתביעה ייצוגית על-ידי התובעים המייצגים, לפי חוק תובענות ייצוגיות. ללא עמידה בתנאים והקריטריונים הנ״ל, לא יאושר ניהול התביעה כתביעה ייצוגית נגד הבנק.

אתגר נוסף אשר יוצב בדרך כלל בפני התובעים הייצוגיים הוא העובדה כי בנקים עשויים להפעיל את כל הכוח והאמצעים המשפטיים העומדים לרשותם על מנת שהתביעה תידחה. לצורך כך, הם ידאגו לשכור ייצוג משפטי משמעותי בניסיון להדוף את התביעה הייצוגית. בהתאם, קיימת חשיבות רבה לקבלת ייצוג על-ידי עורך דין בעל הניסיון הנדרש בתביעות ייצוגיות העוסקות בעניינים מסחריים ודיני בנקאות, לצורך ניהול התביעה באופן מיטבי.

דוגמאות למקרי הצלחה במסגרת הליכי תביעה ייצוגית נגד בנק

מקרה שממחיש את האפקטיביות של תביעות ייצוגיות נגד בנקים הוא פסק דין שניתן בתביעה ייצוגית נגד בנק הפועלים בשנת 2018 בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בפסק דין זה הבנק נתבע בגין חיוב לקוחות בעמלה גבוהה מהמותר, אשר נבעה מכך שהעמלה נגבתה בסכום מצטבר של שתי פעולות נפרדות הנעשות על-ידי פקידי הבנק. אף שהבנק שינה את אופן הגבייה לאחר מכן, מתוך הכרה בכך שהעמלה נגבתה שלא כדין, התיקון היה רק כלפי העתיד. כלומר, הבנק לא פעל להחזיר ללקוחות את עודפי הגבייה מעבר למה שהיה רשאי לגבות.

בית המשפט קיבל את הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נגד הבנק. לאחר מכן, הצדדים הגיעו להסדר פשרה ביניהם, אשר אושר על-ידי בית המשפט. במסגרת ההסדר, הבנק התחייב לזכות את הלקוחות בתוך 45 יום בסכום של 60% מתוך הפרשי החיוב (בתוספת ריבית והצמדה). ההסדר כלל פתרון גם עבור לקוחות שעזבו את הבנק מאז, בדמות משלוח צ׳ק ללקוחות, ככל שסכום הפיצוי האישי עבורם גבוה מ-20 ש״ח. סכום ההטבה הכולל עמד על סך של כ-6 מיליון ש״ח. בנוסף לכך, נפסק לתובע המייצג גמול בסך 275 אלף ש״ח, בתוספת שכר טרחת עורך דין בסך של 825 אלף ש״ח. מקרה זה הוא רק אחד מתוך מספר רב של פסקי דין שניתנו בשנים האחרונות לטובת תובעים ייצוגיים במסגרת תביעות ייצוגיות נגד בנקים בישראל.

תביעה ייצוגית נגד בנק – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות

לסיכום, על אף האתגרים המשפטיים הכרוכים בכך, ניתן בהחלט להגיש תביעה ייצוגית נגד בנק. תביעות אלה אפשריות, בין היתר, בגין עמלות הנגבות שלא כדין או מדיניות המשפיעה על לקוחות הבנק באופן רוחבי וגורמת להם נזקים. אם יש לכם שאלות או בירורים פרטניים בנושא, נשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני בנקאות וייצוג לקוחות בתביעות אישיות וייצוגיות במגוון סוגיות משפטיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו, בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה