Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה ייצוגית מינהלית נגד רשות (עירייה או משרד ממשלתי)

Michael Decker

Omri Levin

תודה רבה לענת ולריבה,
על הטיפול המסור והמקצועי.
100/100

כיצד ניתן להגיש תביעה ייצוגית מינהלית נגד רשות? תביעה ייצוגית מינהלית, המוגשת נגד עיריות או משרדי ממשלה, יש להגיש בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. ניתן להגיש תביעה ייצוגית מינהלית, בין היתר בגין מקרים כגון גביית יתר של מיסים, אגרות או קנסות ובסוגיות מסוימות בענייני ארנונה, חניה ונגישות ברשויות המקומיות. על מנת שבית המשפט יאשר תביעה ייצוגית מינהלית, יש לעמוד בתנאי החוק לצורך כך. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה למשפט מינהלי ותביעות ייצוגיות ממשרדנו.

תביעה ייצוגית מינהלית נגד רשות (עירייה או משרד ממשלתי)

תביעה ייצוגית מינהלית – כלי משפטי רב עוצמה מול התנהלות לא תקינה של הרשויות

לא פעם אנו עדים למקרים של התנהלות לקויה של הרשויות בישראל (עיריות ומשרדי ממשלה)  בנושאים מסוימים. דוגמאות לכך הן מקרים בהם רשויות מקומיות גובות מתושביהם חיובי ארנונה או קנסות חניה בכמות העולה על זו שהחוק מאפשר להן לגבות. כך גם מתרחשים לעיתים ליקויים בהנגשת מבנים ומקומות ציבוריים עבור בעלי מוגבלויות. לא פעם אנשים תוהים מה הם יכולים לעשות בתור יחידים על מנת לשנות את פעולת הרשות. פתרון העשוי להיות רלוונטי בלא מעט מאותם מקרים הוא הגשת תביעה ייצוגית מינהלית, על-ידי כלל חברי הקבוצה שנפגעו מפעולת הרשות. תביעה ייצוגית עשויה להוות פתרון משפטי רב עוצמה, אשר יאפשר למי שנפגעו מפעולת הרשות לקבל את הפיצוי המגיע להם. להלן נסביר כיצד ניתן לתבוע פיצוי במקרים אלה באמצעות תביעה ייצוגית מינהלית.

מהן תביעות ייצוגיות ומתי ניתן להגישן נגד רשויות ממשלתיות?

תביעה ייצוגית היא סוג חדש יחסית של תביעות, אשר התפתח בעיקר בשני העשורים האחרונים, מאז חקיקת חוק תובענות ייצוגיות בשנת 2006. מדובר בתביעה המוגשת באמצעות תובעים מייצגים, בשם כמות גדולה של תובעים.  חוק תובענות ייצוגיות קובע באילו מקרים ניתן להגיש תביעה ייצוגית, וכן את התנאים אשר יש לעמוד בהם לצורך הגשת תביעה ייצוגית. החוק קובע כי ניתן להגיש תביעה ייצוגית מינהלית נגד החלטות הרשויות. החוק רלוונטי בעיקר במקרים של גביית יתר של מיסים, אגרות או קנסות.

ניתן להגיש תביעה ייצוגית בעניינים כגון גביית יתר של חיובי ארנונה, קנסות חניה ועוד. בנוסף לכך, עשויים להיות מקרים נוספים בהם התנהלות הרשות עשויה להקים עילה להגשת תביעה ייצוגית. למשל, בשנת 2017 אישר בית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה הגשת תביעה ייצוגית נגד עיריית טמרה (בתיק שמספרו ת"צ (חיפה) 41899-11-17), עקב אי הנגשת בניין העירייה לבעלי מוגבלויות. מקרה זה ממחיש כי תביעות ייצוגיות נגד הרשויות בישראל עשויות להתאפשר במגוון רחב של מקרים.

מה נדרש לצורך הגשת תביעה ייצוגית מינהלית?

תביעה ייצוגית היא באופן כללי הליך מורכב יותר ביחס לתביעה רגילה. האמור נכון בעיקר כאשר מדובר בתביעות המוגשות נגד רשויות. ככלל, יש להגיש תביעה ייצוגית מינהלית בבית המשפט לעניינים מינהליים, בהתאם למחוז השיפוט הרלוונטי (צפון, דרום, חיפה, מרכז או תל אביב). במסגרת הגשת התביעה נדרש לבקש מבית המשפט את אישור ניהול התביעה כמינהלית. במסגרת זאת, יש לנמק ולהוכיח מדוע על בית המשפט לנהל את התביעה כייצוגית. ראשית, נדרש להוכיח כי למגיש התביעה העיקרית יש עילת תביעה אישית נגד הרשות. בנוסף, יש להוכיח כי התביעה מעוררת שאלות עובדתיות ומשפטיות מהותיות, המשותפות לכל החברים בקבוצה. כמו כן, יש להוכיח כי קיימת אפשרות סבירה שהשאלות הנ״ל יוכרעו לטובת הקבוצה במסגרת תובענה ייצוגית מינהלית, וכי זו תהיה הדרך היעילה וההוגנת להכריע במחלוקת. לבסוף, יש להוכיח כי עניין חברי הקבוצה ינוהל בדרך הולמת ובתום לב, וכי לא ייגרם נזק חמור לציבור התובעים או לציבור בכללותו בעקבות התובענה, ביחס לתועלת שתצמח מניהולה.

האם ניתן להגיע להסכם פשרה במסגרת תביעה ייצוגית מינהלית נגד רשות?

הסכם פשרה בתביעות ייצוגיות הוא בהחלט אפשרי, ואף מדובר בדרך העיקרית שבה מסתיימות תביעות מעין אלה. דוגמה לתביעה ייצוגית מינהלית שהסתיימה בפשרה בין הצדדים ניתן למצוא בפסק דין של בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב משנת 2018. מקרה זה עסק בתופעה של תשלום עבור אגרת חניה בשטח העירייה (באמצעות אפליקציה) במקרים של חניה בשטח אסור. מי שקיבלו קנסות מהעירייה תבעו בגין התשלום הכפול שנאלצו לשלם – הן עבור אגרת החניה והן עבור הקנס. בית המשפט אישר הסכם אליו הגיעו הצדדים במהלך הדיון בתביעה הייצוגית, לפיו העיריה תשיב את תשלומי אגרת החניה במהלך התקופה שבגינה הוגשה התביעה, בסכום בסך 15 אלף ש״ח, בתוספת גמול לתובע המייצג בסך 4,000 ש״ח ושכר טרחת עו״ד בסך של 41 אלף ש״ח. כמו כן, הוסכם על תיקון נוסח דוחות החניה, באופן שיבהיר כי קיימת זכאות לקבלת החזר עבור אגרת החניה בקרב מקבלי הדוחות. מקרה זה ממחיש את החשיבות של הסכמי פשרה במסגרת הליך תביעה ייצוגית מינהלית, ויכולתם לאפשר לא רק קבלת פיצוי בגין הליקויים בעבר – אלא גם התחייבות לתיקון הליקויים בעתיד.

תביעה ייצוגית מינהלית נגד רשות – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט מינהלי

במאמר זה פירטנו כיצד ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד רשות, מה המקרים בהם תביעה כזו עשויה להיות מאושרת ומה התנאים שיש לעמוד בהם במסגרת זאת. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בייעוץ משפטי פרטני, ניתן לפנות אל משרדנו ונשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים במשפט מינהלי ומייצגים את לקוחות המשרד בהליכים שונים כגון תביעות ייצוגיות, תביעות נזיקין ועתירות מינהליות נגד הרשויות, במקרה של ליקויים בהתנהלותן. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top