Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה ייצוגית בענייני סביבה (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

Maya Dan

אנשים מקסימים ומקצועיים!
ממליצה בחום!

מהי תביעה ייצוגית בענייני סביבה? תביעות ייצוגיות נועדו לסייע בקידום פתרונות בסכסוכים משפטיים המערבים קבוצות גדולות של תובעים. בהתאם, ניתן להגיש תביעות ייצוגיות במגוון נושאים העוסקים במפגעים סביבתיים כגון זיהום אוויר, פגיעה במשאבי טבע, הזרמת שפכים וזיהום מקורות מים וכיו״ב. הגשת תביעה ייצוגית בענייני סביבה עשויה להיות מורכבת, ובמקרים רבים היא מצריכה חוות דעת מומחה לצורך הוכחת קיומם של המפגעים הסביבתיים והנזקים שנגרמו בעקבותיהם. במאמר זה יסביר על הנושא בהרחבה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לתביעות ייצוגיות.

תביעה ייצוגית בענייני סביבה (מידע משפטי)

בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחויות מדאיגות בנושא איכות הסביבה. שינוי האקלים כבר אינו נתון לוויכוח וכולנו מרגישים אותו. זיהום אוויר משתולל באזורי מגורים רבים בארץ, ומחקרים מראים כי הוא עלול לקצר באופן משמעותי את תוחלת החיים. קיימים מפגעים סביבתיים רבים נוספים בישראל, כגון הזרמת שפכים תעשייתיים לחופי הים ומקורות מים, פגיעה במשאבי הטבע של מדינת ישראל וכן הלאה. למרבה הצער, על אף שקיימת חקיקה המאפשרת אכיפה פלילית ומינהלית נגד תאגידים ורשויות אשר נושאים באחריות למפגעים אלה, המפגעים הרבים שעדיין קיימים מעידים על כך שהתחום סובל מאכיפת חסר. כתוצאה מכך – כולנו סובלים ממפגעים סביבתיים בכל רחבי ישראל.

אחת הבעיות המשפטיות הבולטות ביותר בנושא זיהום ומפגעים סביבתיים היא הקושי של תובעים בודדים בהגשת תביעות אישיות בנושא. מדובר בהליכים מורכבים ביותר, המצריכים בדרך כלל הזמנת עדים מומחים בתחום הספציפי לצורך הוכחת התביעה. הדבר מהווה גורם המרתיע בדרך כלל את הפרט מלפעול לגביהם. מנגד, הרשויות אינן תמיד פועלות בצורה מיטבית לצורך מיגור התופעות המדאיגות הללו. אחד הפתרונות המרכזיים לבעיה זו, אשר הופך לנפוץ יותר ויותר לאורך השנים, הוא הגשת תביעה ייצוגית בענייני סביבה. תביעה ייצוגית מאפשרת לרבים שככל הנראה לא היו מגישים תביעה באופן עצמאי, להתאגד ולתבוע חברות תעשייתיות ורשויות בגין מפגעים סביבתיים כקבוצה.

מהי תביעה ייצוגית ובגין אילו סוגיות סביבתיות ניתן לתבוע?

תביעות ייצוגיות הן הליכים משפטי ייחודיים, במסגרתם מוגשת תביעה על-ידי קבוצת תובעים גדולה בגין סוגיה משפטית כלשהי, המשותפת לכלל חברי הקבוצה. תביעות ייצוגיות עשויות לעסוק בנושאים שונים, כגון דיני צרכנות, דיני עבודה, תביעה ייצוגית מינהלית נגד רשויות (עיריות ומשרדי ממשלה) ועוד. חוק תובענות ייצוגיות, המפרט רשימה סגורה של מקרים אשר מתאפשרת הגשת תביעה ייצוגית לגביהם, מאפשר להגיש תביעה בשל מפגעים סביבתיים. נושאים אלה עשויים לכלול זיהום מקורות מים ופגיעה במי התהום, פגיעה באוצרות הטבע ומקורות האנרגיה של מדינת ישראל (גז טבעי, אשלג, פוספטים ועוד), זיהום הים וחופי ישראל באמצעות הזרמת שפכים, מפגעי ריח (ממתקני טיהור, מקורות פסולת ומשקים חיים) וכן זיהום אוויר התורם לשינוי האקלים (דוגמת פליטת גזי חממה ושריפת חומרים מסוכנים). כך גם עישון במקומות ציבוריים עשוי להוות עילה להגשת תביעה ייצוגית, בהתאם לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים.

כיצד ניתן להוכיח תביעות בנושא מפגעים סביבתיים?

הגשת תביעה ייצוגית בנושאי סביבה עשויה להיות מורכבת משתי סיבות מרכזיות. סיבה אחת היא הצורך לאשר ניהול תביעה ייצוגית בטרם התביעה נדונה בפועל. מדובר בהליך מורכב, המצריך עמידה בתנאים בסיסיים אשר אינם קיימים בתביעות אחרות. מעבר לכך שהתובעים המייצגים נדרשים להוכיח כי קיימת להם עילת תביעה אישית, יש להוכיח כי התביעה עונה על הקריטריונים לצורך אישור תביעה ייצוגית. בכלל זה, נדרש כי התביעה תעורר שאלות מהותיות שהן משותפות לכלל חברי הקבוצה. בנוסף, יש להוכיח כי קיים סיכוי סביר כי שאלות אלה תוכרענה על-ידי בית המשפט לטובת הקבוצה. לבסוף, על בית המשפט להשתכנע כי קיימת סבירות שהתובעים המייצגים ובאי כוחם ינהלו את התביעה בדרך הולמת ובתום לב כלפי כלל חברי הקבוצה. ללא עמידה בתנאים והקריטריונים הנ״ל, לא יאושר ניהול התביעה כתביעה ייצוגית.

הסיבה השנייה אשר בגינה תביעה ייצוגית בנושאי סביבה היא כה מורכבת נוגעת לקושי להוכיח את עילת התביעה. הוכחת מפגעים סביבתיים כגון זיהום, מפגעי ריח או תרומה לשינוי האקלים, מצריכה הגשת ראיות שישכנעו את בית המשפט באחריות הנתבעים למפגעים אלה. בהתאם, נדרש בדרך כלל לאתר מומחים בתחומים אלה, אשר יכינו חוות דעת המאשרת כי אכן המפגעים מתקיימים בפועל והנתבעים אחראים להם. לצד חוות דעת מומחים, יהיה בדרך כלל צורך באיתור הוכחות נוספות, כגון מדדי זיהום, צילומים של המפגעים, הודאה של הגופים המעורבים בגרימת המפגעים בכך שהם קשורים למעשים המיוחסים להם וכיו״ב. מלאכה מורכבת זו מצריכה הסתייעות בעורך דין מומחה לדיני איכות הסביבה, בעל ניסיון בטיפול בתביעות ייצוגיות, לצורך איתור ההוכחות הנ״ל וניהול ההליך באופן מיטבי.

תביעה ייצוגית בענייני סביבה בבית המשפט

על אף הקושי הנ״ל בתביעות ייצוגיות בענייני מפגעים סביבתיים, בשנים האחרונות התחום צובר תאוצה באופן משמעותי. לדוגמה, בימים אלה מתנהלת בבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה ייצוגית בסדר גודל נרחב למדי בגין טענות לזיהום אוויר ממנו סובלים התושבים עקב פעילות המפעלים המזהמים. בתחילת שנת 2021 קבע בית המשפט כי מדובר בסוגיה משפטית אשר אף אם היא גורמת לנזקים שונים לכל אחד מהתובעים, ניתן לתבוע במשותף בגינה במסגרת הליך תביעה ייצוגית. מדובר בדוגמה להתפתחות המשפטית המשמעותית בתחום, הממחישה כי דלתות בתי המשפט פתוחות בפני הגשת תביעות בנושאים חשובים אלה.

תביעה ייצוגית בענייני סביבה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לתביעות ייצוגיות ודיני איכות הסביבה

לעיל הסברנו בהרחבה על מקרים בהם עשויה להתאפשר הגשת תביעה ייצוגית בענייני סביבה. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, עורכי הדין ממשרדנו, המתמחים בדיני איכות הסביבה וייצוג בתביעות ייצוגיות, ישמחו לעמוד לשירותכם. עורכי הדין שלנו יוכלו לסייע בידכם בבחינת המפגעים הסביבתיים והדרכים המשפטיות המתאימות לפעול בגינן, וזאת תוך שיתוף פעולה עם מומחים מובילים בתחומם בעניינים סביבתיים, עמם עובד משרדנו. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לנושא במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top