Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה בגין נפילה בחניון

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Gal Magal

ממליץ בחום שירות מקצועי ואוזן קשבת ללקוחות

תביעה בגין נפילה בחניון

הלכתם לקניות ובדרך חזרה לרכבכם שבקניון החלקתם על שלולית ונחבלתם. סיימתם יום עבודה ובדרך לרכבכם מעדתם על שרשרת ברזל, פוניתם לטיפול רפואי ולאחר התאונה נקבעו לכם אחוזי נכות. מי אחראי על התאונה וכנגד מי ניתן לתבוע פיצויי נזקי גוף בגין הרשלנות שבהנחת המפגע? מה עלי לעשות לאחר התאונה? על כל אלה יעסוק מאמר זה.

 

נפילה בחניון

ראשית יש להבדיל בין תאונה שנגרמה בדרך לרכב או ממנו עקב מפגע לבין תאונה שהתרחשה בעת שימוש ברכב בחניון שתוגדר על פי רוב כתאונת דרכים. סעיף 1 בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה 1975 קובע כי "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרת תחבורה" יוגדר כתאונת דרכים.

לאחר מכן יש להבדיל, בשאלת האחריות, בין חניון עירוני או חנייה עירונית לה אחראית הרשות המקומית לבין חניונים פרטיים.

על מנת להגיש תביעה על נפילה שגרמה נזקי גוף בגין רשלנות יש להוכיח את יסודות הרשלנות – שלא התקיימה חובת הזהירות הקונקרטית ולאחר מכן המעשית.

פקודת הנזיקין (נוסח חדש), תשכ"ח 1968 מאפשרת הגשת תביעות לפיצויים בגין נזקי גוף, באותם מקרים בהם ניתן להוכיח עילת רשלנות, זאת אומרת שאותו גורם ויהיה זה הרשות המקומית, המעסיק או וועד הבית, הפר את חובת הזהירות כלפי הנפגע.

חניון מוגדר כמקום ציבורי וככזה הוא חייב בחובת זהירות סבירה כלפי העוברים בו. לא מדובר בכך שעל הבעלים להציב איש ניקיון על כל כמה מטרים רבועים, אך חובת זהירות צריכה להיות סבירה בהקשר למקרה. שלולית שהותרה במקום או מרצפת רופפת שגרמה להחלקה, עשויים בהחלט לחסות תחת רשלנות הגוררת פיצויים. עוולת הרשלנות אותה יש להוכיח כתנאי לתביעת נזיקין קשורה בהתקיים שלושה תנאים במצטבר: קיומה של חובת זהירות והפרתה, נזק פיזי ממשי לנפגע והוכחת קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק.

חובת זהירות: על בעל המקום לדאוג לשלום אורחיו, המקום נקי וללא מפגעים העלולים לגרום לתאונה, דוגמת החלקה על פריט מזון או שלולית, ודאגה למדרגות ושבילים מסומנים, עם מעקה ופסים למניעת החלקה, תאורה מתאימה וכדומה.

נזק פיזי ממשי: על הנזק שגרם לנפגע להיות מוכח על ידי מומחה, ביטוח לאומי, וועדה רפואית על שיעור אחוזי נכות מסוים אותו ניתן למדוד. גם כאב וסבל ואובדן הכנסות משוכללים במרכיבי הפיצוי עם כי בהיקפים נמוכים בהרבה. נכות, בעיקר אם צמיתה, מזכה בסכומים גבוהים יותר.

הוכחת קשר סיבתי:  חוות הדעת של הרופא המומחה קושרת גם בין הנזק הממשי לתאונה עצמה. לצד שכנגד שמורה הזכות להביא רופא מומחה מטעמו שיעריך אחרת את אחוזי הנכות או הפגיעה וינסה לנתק את הקשר הסיבתי בין הנזקים לבין התאונה (למשל לטעון שמדובר בנכויות מהם סובל הנפגע עוד בטרם התאונה ואלו לא קשורים למה שעבר באותו אירע רלוונטי). במקרים רבים בהם הצדדים חלוקים על אחוזי הפגיעה ו/או הקשר הסיבתי ממנה בית המשפט מומחה מטעמו.

כך למשל פסק בית משפט השלום בתל אביב-יפו באוגוסט 2021 כאשר קיבל תביעה של עובדת סופר פארם שהחליקה בחניון של קניון רמת אביב בתל אביב על שלולית, שהוגדרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה (ת"א 16587-04-19). כתוצאה מההחלקה שברה האישה את הירך, אושפזה ועברה ניתוח ותקופת שיקום ממושכת. כלפי התובעת נפסקו 15% נכות לאחר שהגישה תביעה לביטוח לאומי וקיבלה חוות דעת רפואית מתאימה מהד"ר שטיפל בה.

בית המשפט פסק לה פיצויים בסך 88,368 שקלים ושכר טרחת עורכי דין בסך 23.4% מן סכום זה וכן חייב את החברה המפעילה את החניון וחברת הביטוח שלה להחזיר לביטוח לאומי תגמולים שקיבלה בגין תאונת העבודה בסך 29,577 שקלים.

בפסק הדין כתבה השופטת אורלי מור-אל כי לא די בהפעלת חברת הניקיון בלילה כפי שקבעו בעלי המקום וכתבה: "אשר לחובת הזהירות הקונקרטית, מעדות העד מטעם הנתבעות, ניתן להסיק בעליל, שבידי הנתבעות היכולת לצפות שביום שישי עמוס, בחודשי קיץ, כאשר נהגי מכוניות משתמשים במיזוג האוויר, עלולים להיווצר מפגעי מים בחניון. שעה שהחניון נעדר שבילים להליכת הולכי רגל, ניתן גם לצפות, שמבקרי ועובדי הקניון שיבקשו להגיע לרכבם עלולים למעוד על שלוליות המים. בעלת קניון סבירה, יכולה לצפות את הסיכון הכרוך בכך שעה שמדובר בחניון אליו נכנסים אלפי כלי רכב ביום ועליה לנקוט את הפעולות המתחייבות על מנת למנוע מפגעים ולשמור על מבקרי הקניון".

נפלתי בחניון ונפגעתי. מה עלי לעשות?

במידה והתרחשה תאונה עקב מגע שגרם לכם נזקי גוף מומלץ לנקוט את הצעדים הבאים ולאחר מכן לפנות לעורך דין המומחה בנזקי גוף:

  • צלמו את המפגע וסביבתו בזמן בו אירעה התאונה. יש לעשות זאת בסמיכות ככל הניתן למועד התאונה שכן מקצת הנפגעים, כגון שמן על המדרגות או עבודות שיפוץ, הינם זמניים
  • שימרו את פרטיהם של עדי התאונה
  • פרטי חברת הביטוח של בעל הנכס
  • יש לפנות לטיפול רפואי ולוודא שפירוט נסיבות התאונה נרשמים בטפסים הרלוונטיים
  • תיעוד כל הוצאה כספית, אף נסיעות, בשל התאונה
  • פניה לעורך דין מומחה בדיני נזיקים בטרם פניה לבעלי המקום או לחברת הביטוח לאחר התאונה.

את מי תובעים?

בפגיעות שנגרמו עקב רשלנות בחניון או חניה עירונית יש לתבוע את הרשות המקומית. בחניון פרטי ניתן לתבוע את בעלי החניון, בעלי החברה האחראית למקום שהחניון נמצא בתוכה למשל בעלי קניון שהחניון נמצא בתחומו, את חברת הביטוח המבטחת אותו או את שלושתם, בהתאם לנסיבות המקרה.

 

אשם תורם

אחת מטענות ההגנות הנפוצות ביותר היא כי הנפגע היה מודע לסיכון לא סביר שהוא לוקח על עצמו ולכן למרות נזקי גוף שנגרמו, הוא אחראי גם כן במידה מסוימת לתאונה שהתרחשה. אלו יסודות האשם התורם.

באותם מצבים רלוונטיים לנסיבות התאונה, אם בית המשפט יקבל טענה זו, האשם התורם ינוקה מהפיצוי המגיע לו לפי האחוז בו יקבע האשם התורם. לדוגמה אם מגיע לתובע מסוים פיצוי של 250 אלף שקלים ונקבע כי האשם התורם שלו הוא 20%, הפיצוי שיגיעו לו בסופו של דבר הוא 200 אלף שקלים.

בתביעה שהוזכרה במאמר זה נמצא אשם תורם לאחר שהנתבעות טענו שהעובדת, שהכירה את המקום, הייתה אמורה לשים לב היכן היא הולכת. השופטת מור אל פסקה לה אשם תורם בשיעור 20% שנוקה מהסכום שנפסק לטובתה: "האירוע ארע במקום המוכר היטב לתובעת, בחניון, בקיץ, תוך שהתובעת עוברת במקום חניית הרכבים ומשכך היה עליה להלך בזהירות יתירה. בנסיבות העניין, בשים לב להיכרות עם המקום, בשים לב לתמונות שצולמו בזמן אמרת, מהן ניתן להתרשם שככל הנראה ניתן היה להבחין במפגע הוגן להשית עליה אשם תורם".

 

אם עברתם תאונה בעקבות נפילה בחניון וברצונכם לברר אפשרות לתביעה נזיקין, אם ברצונכם לקבל חוות דעת מקצועית ולברר באם בעלי החניון הפרו את חובת הזהירות שחלה עליהם או אם קיים לגביכם אשם תורם, אתם זקוקים לליווי משפטי של עו"ד מומחה לדיני נזיקין / רשלנות רפואית בעל ניסיון מתאים.

משרדנו מתמחה בנזקי גוף מכל סוג ובו תוכלו למצוא עורך דין המתאים לכם, מומחה לתחום ובעל ניסיון של שנים שישמח להיפגש איתכם, לייעץ לכם ולענות לכם על כל שאלה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top