Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת הולכי רגל – כיצד ניתן לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

Nir Plesser

לאחר שבחנתי מספר משרדים לייצוג, בחרתי במשרד דקר, פקס, ושות' ולא התחרטתי. זכיתי ליחס אישי בטיפול המשפטי בתיק שלי, ומורן אשר ליוותה אותי בייצוג גילתה בקיאות וחריצות בתיק ותמיד הייתה זמינה לשאלותיי. לאור שביעות רצוני המלצתי גם למכרים נוספים לפנות למשרד

הולכי רגל שנפגעו עקב תאונת דרכים יהיו זכאים ככלל לתבוע פיצויים מחברת הביטוח של נהג הרכב הפוגע. במידה ולא ניתן לאתר את פרטי הנהג, עשויה להיות אפשרות להגיש תביעת פיצויים נגד קרן פיצויים לנפגעי תאונת דרכים שהוקמה על-ידי המדינה. במקרים בהם הולכי רגל נפגעו מאופניים חשמליים או קורקינט, לא יתאפשר להם להגיש תביעת פיצוי עקב תאונת דרכים, אך הם יוכלו במקרים רבים לתבוע את רוכב האופניים או הקורקינט.

א׳ הלך לתומו בדרכו הביתה, לאחר ערב מהנה שבו בילה עם חברים. אלא שכאשר חצה את הכביש במעבר חציה, ממש בסמוך לרחוב שבו הוא גר, נפגע א׳ מרכבו של ב׳. א׳ סבל מחבלות גוף קשות ביותר בעקבות התאונה, ונותר מרותק לכיסא גלגלים. למרבה הצער, לא מדובר רק בתרחיש בדיוני. מקרים כמו זה של א׳ קורים לאלפי הולכי רגל מדי שנה. על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, כשליש מתוך הולכי הרגל שנפגעים בתאונות דרכים מדי שנה, נפגעים במעבר החציה. בנוסף, הולכי רגל מהווים שליש מההרוגים בתאונות דרכים מדי שנה, כאשר רבים מתוכם הם ילדים, נערים וקשישים. עד כמה שלא נעים לחשוב על נתונים קשים אלה, חשוב להבין כי מקרים מצערים של תאונת הולכי רגל עלולים לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו. בהתאם, חשוב לנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים, וכן לדעת מה ניתן לעשות מבחינה משפטית במקרים שבהם תאונה מתרחשת בפועל – כלומר, את מי ניתן לתבוע וכיצד התהליך מתבצע.

כיצד מתנהלת תביעה בגין תאונת דרכים שבה מעורבים הולכי רגל?

פגיעה של הולכי רגל שנגרמה מרכב, כגון מכונית, משאית או אופנוע, ואשר גרמה לנזקי גוף או לנזק נפשי, תהווה ככלל עילה להגשת תביעת פיצויים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. היתרון בתביעות אלה הוא בכך שאין צורך להוכיח במסגרתן את אחריות הנהגים הפוגעים לעצם גרימת נזקי התאונה. זאת לאור הכלל של אחריות מוחלטת בתאונות דרכים. התביעה תוגש בדרך כלל נגד פוליסת הביטוח של הנהגים הפוגעים. ככל שזהות הנהגים לא ידועה (לרוב, במקרים של תאונת פגע וברח) או כאשר הרכב שגרם לתאונה אינו מבוטח בביטוח חובה, ניתן יהיה לתבוע קרן שהוקמה על-ידי המדינה לפיצויי נפגעי תאונות דרכים, בשם קרנית.

יש לציין כי לא פעם, נהגים עשויים להיחשב בעצמם כהולכי רגל, כאשר הם עומדים מחוץ לרכבם, ונפגעים מרכב חולף. אם, לדוגמה, אדם עומד בסמוך לתא המטען של רכבו בחניון ומעמיס שקיות מוצרים שקנה בסופרמרקט, ורכב אשר נוסע בהילוך אחורי בחניון פוגע בו, הנטייה כיום תהיה לראות בנפגע כהולך רגל, באופן שיאפשר לו לתבוע את פוליסת הביטוח של הרכב הפוגע, ולא את פוליסת הביטוח שלו.תאונת הולכי רגל – כיצד ניתן לתבוע פיצויים? (מידע משפטי)

מדוע לא חלים כללים זהים על פגיעת הולכי רגל מאופניים או קורקינט?

כל האמור לעיל רלוונטי לגבי מקרים של פגיעה מרכב, כפי שהוא מוגדר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. ככל שהולכי הרגל ניזוקו מאופניים, אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי שפגעו בהם, הדבר יהווה עילה לתביעת פיצויים גם כן, אך לא מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. זאת משום שבית המשפט קבע בשורת פסקי דין כי כלים דו גלגליים אלה אינם עונים על ההגדרה של רכב מנועי, לפי חוק הפיצויים. החוק אינו מחיל על כלים דו גלגליים אלה חובת ביטוח. בהתאם, התביעה במקרים של תאונת קורקינט או אופניים תוגש לפי פקודת הנזיקין. תביעות מעין אלה עלולות להיות מורכבות יותר, ממספר סיבות. ראשית, נפגעי התאונה לא תמיד יידעו את זהות הנהג שפגע בהם. שנית, יהיה צורך להוכיח כי הנזקים שנגרמו להולכי הרגל בתאונה הם באחריות הנהגים הפוגעים, והדבר לא תמיד יהיה פשוט להוכחה. בהתאם, מומלץ במקרים מעין אלה לפנות לייעוץ של עורך דין נזיקין בסמוך ככל הניתן לאירוע התאונה.

מה גובה הפיצויים שניתן לקבל בגין תאונת הולכי רגל?

התשובה לשאלה זו תלויה מאוד בנסיבות התאונה, בסוגי הנזקים שנגרמו להולכי הרגל ובחומרת נזקים אלה. הסבר מורחב בנושא סוגי הנזקים אשר ניתן לתבוע בגינם פיצויים בתאונות הולכי רגל תוכלו למצוא במדריך מקיף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא חישוב פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מניסיוננו בטיפול בייצוג נפגעי תאונות דרכים אנו יודעים לומר כי במקרים של נזקים משמעותיים, בתי המשפט עשויים לפסוק פיצויים בסכומים של מאות אלפי שקלים, ולעיתים אף למעלה מכך. לדוגמה, בפסק דין משנת 2021 (בתיק שמספרו ת"א 33020-10-15) פסק בית משפט השלום בחיפה פיצויים בסך כולל של כ-186,500 ש״ח להולך רגל שנדרס על-ידי רכב במעבר חצייה, וסבל מחבלות גוף קשות, נכות לצמיתות וכן ממצוקה נפשית קשה ומהפרעת פוסט טראומה.

גם בתאונות אופניים וקורקינט, אשר הפכו למכת מדינה של ממש בשנים האחרונות, נוטים בתי המשפט לפסוק פיצויים בסכומים דומים. לדוגמה, בשנת 2022 פסק בית משפט השלום בבת ים (בתיק שמספרו ת״א 30256-02-20) פיצויים בסך של 120 אלף ש״ח להולך רגל אשר נפגע מאופניים חשמליים במעבר חצייה ברמת גן, וסבל משבר בכתף ומחבלות קשות נוספות.

תאונת הולכי רגל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ותאונות דרכים

לכל שאלה נוספת בנושא תאונת הולכי רגל או פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ותעבורה. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון מקצועי רב ומוכח בייצוג בתביעות פיצויים בגין נזקי גוף, נזק נפשי ונזקי רכוש עקב תאונות דרכים, בפני כל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top