Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פיצויים וזכויות לנפגעי תאונות ספורט (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

Pazit Oz

עורכי דין מקצועיים ואנושיים. נותנים מענה גם במצבי חירום.ממליצה בחום!

מהן הזכאויות המשפטיות האפשריות עבור נפגעי תאונות ספורט? רוב הספורטאים מבוטחים על ידי הארגון המקצועי בו הם חברים, אבל רק במינימום הקבוע בחוק. מומלץ לרכוש ביטוח פרטי בנוסף לביטוח מטעם הארגון. כמו כן, ניתן להגיש תביעת תאונת עבודה או בקשה להכרה בנכות בביטוח לאומי.

בישראל יש ספורטאים מקצועיים רבים, לא מעט מהם עתירי הישגים. תאונות ספורט עשויות לפגוע משמעותית או אף לעצור קריירה מקצועית של ספורטאים. בהתאם, הפיצויים בגין תאונות ספורט עשויים להגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. בהתאם, חשוב כי ספורטאים יהיו מודעים לזכויות שהחוק מעניק להם, כמו גם לדרכים לתבוע את זכויותיהם. על כך יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, מומחה לדיני נזיקין וביטוח ממשרדנו.

עורכי הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין. למשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין שלנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים להם מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות התיק בעניינם.

פיצויים וזכויות לנפגעי תאונות ספורט (מידע משפטי)

ספורטאים מקצועיים בישראל – דעו את זכויותיכם

מדינת ישראל התברכה בספורטאים מקצועיים רבים אשר מביאים גאווה גדולה למדינה בתחרויות בינלאומיות. בנוסף לכדורגל וכדורסל, המהווים ענפי הספורט הפופולאריים ביותר, ניתן למצוא בישראל ספורטאים במגוון ענפים, וביניהם: ג׳ודו, ספורט ימי, אתלטיקה, שחיה וטניס. לצד זאת, ספורט הנכים בישראל מפותח למדי, וישראל מדורגת בין 20 המדינות המובילות בעולם בכמות המדליות שהושגו במשחקים הפראלימפיים.

חרף הקשיים התקציביים במרבית ענפי הספורט, לא מעט ספורטאים מצליחים להפוך את פעילותם הספורטיבית למקצוע, והיא מהווה עבורם קריירה ומקור פרנסה. מסיבה זו בדיוק, חשוב שספורטאים בישראל, גם הצעירים שבהם, יכירו היטב את זכויותיהם המשפטיות במקרים של תאונות ספורט. חשוב לדעת כי לא פעם ייתכן כי יהיו מספר מקורות ביטוחיים במקביל אשר יתאפשר לתבוע פיצויים מהם. לצד זאת, חשוב גם להכיר את הקשיים המשפטיים הייחודיים לתאונות ספורט. להלן נסביר על כך ועוד בהרחבה.

מאילו מקורות ביטוחיים עשויה להתאפשר תביעת פיצויים במקרים של תאונות ספורט?

ככלל, ספורטאים מקצועיים משתייכים לארגונים מקצועיים (אגודות ספורט, התאחדויות, איגודים וארגוני ספורט). חוק הספורט מחייב את הארגונים הנ״ל לבטח ספורטאים בפוליסת ביטוח מטעמם. הדבר נועד למנוע מספורטאים לעמוד בפני שוקת שבורה, ללא יכולת לקבל פיצוי כלשהו בגין פציעה בתחרויות ומשחקי ספורט בהם הם משתתפים, מתוך הבנה כי ייתכן כי ספורטאים לא יוכלו לעמוד בתשלומי הביטוח באופן עצמאי. החוק אף אוסר על ארגונים מקצועיים לחייב ספורטאים לרכוש ביטוח בעצמם, כתנאי להשתתפות בתחרויות ומשחקים.

בתקנות משלימות נקבעו סכומי מינימום בהם על הארגונים לבטח ספורטאים. בהתאם, הכיסוי הביטוחי הניתן לספורטאים מטעם ארגונים מקצועיים הוא לרוב בסיסי, ואינו כולל זכויות רבות המוענקות למבוטחים בפוליסות פרטיות. בהתאם, מומלץ כי ספורטאים מקצועיים ירכשו בעצמם ביטוח המכסה תאונות אישיות ואובדן כושר עבודה. זאת על מנת להבטיח כיסוי נרחב ככל הניתן. במקרים רבים של תאונות ספורט ניתן יהיה להפעיל את שתי הפוליסות במקביל (הפוליסה מטעם ארגוני הספורט והפוליסה הפרטית). לצד זאת, תיתכן לא פעם אפשרות להגיש תביעה בגין תאונת עבודה או תביעת הכרה בנכות במוסד לביטוח לאומי.

קשיים משפטיים בתביעות בגין תאונות ספורט

תאונת ספורט מתרחשת בלא מעט מקרים באופן עצמאי על-ידי הספורטאים עצמם. ככזו, היא שונה מאירועי ביטוח אחרים, כגון תאונת דרכים הנגרמת על-ידי נהג פוגע, או רשלנות רפואית. אמנם ייתכן כי התאונה תהווה תוצאה של רשלנות של צד שלישי (כגון תקלה במתחם שבו נערכו התחרות או האימונים בהם השתתפו הספורטאים שנפגעו). במקרים אלה, ייתכן כי ניתן יהיה לתבוע את הגורמים האחראים לתקלה בגין רשלנות.

ואולם, במרבית המקרים זה אינו המצב, ויהיה צורך להגיש תביעות ביטוחיות בגין הנזקים הגופניים שנגרמו. כאן יתקיים קושי הנובע מכך שההתיישנות של תביעות ביטוח תאונות אישיות קצרה יותר מהתיישנות בתביעות אחרות – 3 שנים בלבד. חשוב לקחת זאת בחשבון ולפעול להגשת תביעה להפעלת הפוליסה בהקדם האפשרי. רצוי להיוועץ עם עורך דין בעל מומחיות בדיני נזיקין, לצורך הבנת הדרכים המשפטיות הנכונות לטיפול בנושא, בהתאם לנסיבות המקרה.

בנוסף, ייתכן כי על אף החובה לבטח ספורטאים מכוח החוק, הארגונים לא ימלאו את חובתם. במקרים אלה עלולים לעלות קשיים משפטיים, הנובעים מהעובדה שתקנוני ההצטרפות של רבים מהארגונים המקצועיים קובעים חובה לנהל סכסוכים משפטיים בין ספורטאים לארגונים במסגרת הליכי בוררות, ולא בבית המשפט. בפסק דין שניתן על-ידי בית המשפט העליון, שחקן כדורסל בקבוצת הפועל ירושלים נפצע ואיבד את יכולתו לשחק.

התברר בדיעבד כי איגוד הכדורסל לא ביטח את השחקן כמתחייב בחוק. על אף זאת, לאור כך שתקנון האיגוד מחייב ניהול ההליך במסגרת בוררות, בית המשפט עיכב תביעה שהגיש השחקן וסירב לדון בה. מכאן שלא פעם יהיה צורך לנהל הליכי בוררות מורכבים מול הארגונים המקצועיים, והדבר מצריך מומחיות מיוחדת של עורך דין מומחה לדיני נזיקין, בעל ניסיון בייצוג בבוררויות ספורט.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו על תאונות ספורט, היכולת לתבוע לעיתים מספר ביטוחים במקביל והקשיים המשפטיים העשויים לעלות בתביעות אלה. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו ישמח לסייע. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בליווי משפטי מקיף של נפגעי תאונות שונות, לרבות תאונות ספורט, לצורך קבלת הפיצויים המגיעים להם. צרו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, על מנת לקבוע שיחת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו, בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top