Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונה במהלך עבודה מהבית – האם ניתן להכיר בה כתאונת עבודה?

יהודה אלחרר

סיגל וקס

ממליצה בחום על שירותי המשרד. פנינו לעזרה בתרגום מסמכים רשמיים וחתימה נוטריונית וקיבלנו מענה מהיר, אדיב ומקצועי משפחה קישור. תודה!!

חרף העובדה כי מודל עבודה מהבית הפך למודל המתקיים ברוב מקומות העבודה בישראל, עדיין לא נעשתה הסדרה מספקת של הנושא מבחינה משפטית. כך למשל, החוק אינו מתייחס באופן ספציפי למקרים של תאונה במהלך עבודה מהבית. הנושא מוכרע על פי נסיבות כל מקרה ומקרה על-ידי בית הדין לעבודה, המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח, באופן שאינו מעניק מספיק ודאות משפטית. מה ניתן לעשות על מנת לקבל פיצויים בגין נזקים שהתרחשו במהלך עבודה מהבית? על כך תסביר במאמר זה עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי, וביניהם דיני נזיקין ודיני עבודה. עורכי הדין ממשרדנו מייצגים עובדים בהליכי מימוש זכויות בגין נזקים במקום העבודה, לרבות במקרים של תאונות עבודה, התעמרות בעבודה, סכסוכים בנוגע לפיצויי פיטורין וכן בהליכים בגין אובדן כושר עבודה מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח.

תאונה במהלך עבודה מהבית – האם ניתן להכיר בה כתאונת עבודה?

המעבר לעבודה מהבית טרם זכה להסדרה משפטית ראויה – וזה בא על חשבון מי שעובדים מהבית

בעת האחרונה, בעקבות מגפת הקורונה, עבודה מהבית הפכה לנפוצה ביותר. בשנת 2021 דווח כי מעל 50% מהחברות במשק עברו למודל של עבודה היברידית, המשלבת בצורה כזו או אחרת הגעה למשרד עם עבודה מהבית. הנושא של עבודה מרחוק אינו מוסדר במלואו בחוק, וקיימים היבטים רבים אשר עדיין דורשים מענה והתייחסות. עם זאת, חשוב לדעת כי ניתן לדרוש פיצויים במקרים של עבודה מהבית, ובתי המשפט פוסקים בלא מעט מקרים פיצויים בתביעות מעין אלה. להלן נסביר על המצב המשפט המורכב בנושא.

כיצד ניתן להגיש תביעת פיצויים בגין תאונת עבודה מהבית?

באופן כללי, ניתן לומר כי הכללים החלים על תאונות שהתרחשו במהלך עבודה מהבית אינם שונים מאלה החלים במקרים של תאונות במקום העבודה. תאונות אלה מוגדרות בצורה רחבה, והן אינן חלות רק כאשר התאונה אירעה במפעל או במקום העבודה. החוק מרחיב את ההגדרה של תאונות עבודה לכאלה החלות במהלך העבודה ועקב העבודה. משמעות הדבר היא כי גם תאונות אשר התרחשו בדרך לעבודה, או במהלך ביצוע עבודה מחוץ למקום העבודה, יכולות להיכנס תחת ההגדרה. קיימים מספר מסלולים אשר באמצעותם ניתן לתבוע פיצויים בגין תאונות עבודה, הכוללים הגשת תביעות ביטוחיות ותביעות נגד מעסיקים. להסבר מקיף בנושא, ראו מאמר נוסף אשר התפרסם באתר משרדנו.

בעיות העלולות להיגרם במקרים של תאונה במהלך עבודה מהבית

חרף העובדה כי אין כללים ייחודיים לגבי תאונות שהתרחשו במהלך עבודה מהבית, הביטוח הלאומי ובתי הדין לעבודה אינם תמיד מתייחסים לתאונות שאירעו בעת עבודה מהבית באופן זהה לתאונות שקורות במקום העבודה. נכון למועד כתיבת שורות אלה טרם ניתנו פסקי דין אשר מתייחסים לעובדים שהחלו לעבוד מהבית בעת משבר הקורונה. עם זאת, ניתן למצוא דוגמאות מפסקי דין אשר ניתנו בעבר, המעידות על כך שבתי הדין לעבודה נכונים לפסוק פיצויים גבוהים גם במקרים של תאונות אשר התרחשו בעת עבודה מהבית.

פסק דין המהווה הלכה מנחה בנושא ניתן בבית הדין הארצי לעבודה בשנת 2002 (עב״ל 104/99). פסק הדין עסק בעובד עצמאי אשר במהלך עבודה במשרד הביתי נפל ונפגע בעת שעסק בתיקון תריסים בחלון ביתו. בית הדין קבע כי ככלל, על העובד להראות כי נפגע עקב ביצוע פעולה הנלווית לעבודתו. כל עוד התאונה קרתה במהלך העבודה, ניתן לפסוק פיצויים בגין תאונת עבודה. בפסק דין נוסף אשר ניתן בשנת 2013, נפסקו פיצויים לטובת עיתונאית אשר עבדה עם עיתון הארץ, בשל פיצוץ בלון גז בבניין בו היא מתגוררת, במהלך עבודתה. פסקי הדין הנ״ל ואחרים ממחישים כי קבלת פיצויים בגין עבודה מהבית אפשריים, אך תלויים מאוד בנסיבות המקרה.

תאונה במהלך עבודה מהבית – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

לעיל הסברנו על המורכבות הכרוכה בתביעות פיצויים בגין תאונה שאירעה במהלך עבודה מהבית. על מנת להבין האם באפשרותכם לתבוע הכרה בתאונת עבודה בגינה, ומה אפשרויותיכם מבחינה משפטית, ראוי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בנושא. לכל שאלה או צורך בסיוע בנושא תאונות עבודה, ניתן לפנות למשרדנו ונשמח לסייע. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו מתמחים בדיני נזיקין ומעניקים מענה משפטי מקיף במגוון סוגיות משפטיות בנושא. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top