Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדר שעות עבודה גמישות (מידע משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני עבודה)

Joshua Pex

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס,ושות', זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

מהו הסדר שעות עבודה גמישות? הסדר שעות עבודה גמישות מהווה הסכם בין המעסיקים לעובדים, ולפיו עובדים יכולים להשלים מכסת שעות עבודה חודשית או שבועית בצורה גמישה הנחשבת נוחה עבורם. עם זאת, ההסדר חייב לענות על דרישות שנקבעו בחוק ובפסיקת בתי הדין לעבודה על מנת להיחשב כחוקי. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה.

הסדר שעות עבודה גמישות (מידע משפטי מפי עורך דין מומחה לדיני עבודה)

מהו הסדר שעות עבודה גמישות?

בשנים האחרונות, ובעיקר מאז התפרצות נגיף הקורונה, חלו שינויים רבים בעולם העבודה. לצד מודלים המאפשרים עבודה מהבית באופן מלא או ״היברידי״, ניתן לראות שינויים גם בנוגע להסדרי שעות העבודה. למה הכוונה? אם בעבר יום העבודה הסטנדרטי כלל מספר מסוים וקבוע של שעות עבודה רציפות (לרוב 8 שעות), הרי שכיום מעסיקים ועובדים יכולים לא פעם להגיע להסכמות ביניהם על הסדר ייחודי לעניין שעות העבודה. במסגרת זאת, קיימים לא מעט מקומות עבודה כיום אשר מציעים לעובדים הסדר שעות עבודה גמישות. באופן כללי, הסדרים אלה קובעים כי על העובדים להשלים מכסת שעות עבודה שבועית או חודשית, כאשר שעות העבודה היומיות שלהם יכולות להשתנות. כך למשל, עובדים יכולים לעבוד ביום מסוים 7 שעות וביום העבודה הבא לעבוד 9 שעות, ובכך ״לכסות״ את הפער שנוצר ביום העבודה הקודם.

דומה שאין צורך להכביר במילים על היתרונות שהסדר מעין זה מציע. שוק העבודה הפך לדינאמי מאוד, באופן זה שעובדים נוהגים לא פעם לעבור ממקום עבודה אחד למשנהו בתדירות גבוהה מבעבר. כך גם השילוב בין ניהול קריירה לניהול חיי משפחה מוביל לכך שעובדים מחפשים מקומות בהם יוכלו לעבוד בצורה גמישה יותר, באופן שיאפשר להם לצאת לסידורים קבועים כגון איסוף ילדיהם מהגן או מבית הספר וכד׳. על מנת לשמר עובדים במצב דברים זה, מעסיקים נדרשים להציע הטבות שונות (דוגמת בונוסים, אופציות וקרנות השתלמות) ולגלות יצירתיות בנוגע לשעות העבודה של העובדים. הסדר שעות עבודה גמישות הוא במובן זה רק חלק מ״חבילת ההטבות״ שמעסיקים מציעים כיום על מנת לשמר עובדים. ואולם, חשוב כי הן מעסיקים והן עובדים יהיו מודעים לכך שעל מנת שלהסדרים אלה יהיה תוקף חוקי, הדבר דורש עמידה בתנאים משפטיים שנקבעו בחוק ועל-ידי בית הדין לעבודה. למרבה הצער, לא מעט עובדים ומעסיקים אינם מודעים לכך, והדבר גורר לא מעט בעיות משפטיות ואף סכסוכים משפטיים לאחר מכן. להלן נסביר מה חשוב לדעת על מנת להימנע, ככל הניתן, מתוצאות מעין אלה.

מה קובע החוק בנוגע לשעות עבודה?

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע מתכונת שעות עבודה התואמת יותר את עולם העבודה שהיה קיים בשנות ה-50, עת החוק נחקק. החוק קובע הסדר לעניין שעות עבודה יומיות ושעות נוספות. אף שמדובר בחוק הנחשב כחלק מחוקי המגן, הקובעים זכויות יסוד של עובדים בישראל, הוא אינו שולל באופן גורף את האפשרות להסדרי שעות עבודה גמישות, זאת ככל שהדבר אינו פוגע באותן זכויות יסוד. קביעה זו ניתנה עוד בשנות ה-90 על-ידי בית הדין הארצי לעבודה, בפסק דין שמספרו דב"ע (ארצי) 91-3-נו.

מה קבעו בתי הדין לעבודה בנוגע להסדר שעות עבודה גמישות?

כאמור, בתי הדין לעבודה מודעים לשינויים הדינמיים שחלים בתחום דיני העבודה בשנים האחרונות. עם זאת, לאור הצורך להגן על זכויות העובדים בישראל, קבעו בתי הדין הסדר אשר נועד לאזן בין צורכי המעסיקים והעובדים מצד אחד, ובין החובה להגן על זכויות היסוד של עובדים בישראל מצד שני. לפיכך, נקבע בפסיקת בתי הדין לעבודה כי על הסדר שעות עבודה גמישות להיות מסוכם במסגרת חוזה בכתב, בו יובהר במפורש כי העובד והמעסיק מסכימים לכך. הדבר עשוי להישמע מובן מאליו, אך לא פעם מעסיקים מקיימים הסדרים מעין אלה בפועל ואינם מציינים זאת בכתב. הדבר עלול לחשוף מעסיקים לתביעות משפטיות.

על החוזה בכתב בין המעסיקים לעובדים לפרט מכסת שעות שבועית או חודשית שבה יעבדו העובדים. ככלל, על ההסכם לאפשר לעובדים לדרוש תשלום עבור שעות עבודה שהן מעבר למכסת השעות. ואולם, כחלופה לכך (אשר נחשבת פופולארית למדי במקומות עבודה רבים כיום) מעסיקים כוללים בחוזי העבודה עם עובדיהם הסדר של שעות עבודה גלובאליות. חשוב לציין כי בית הדין לעבודה קבע כי ככלל, גם על הסכמים אלה לאפשר לעובדים לדרוש תשלום עבור שעות עבודה נוספות שהן מעבר להסדר הגלובאלי שנקבע. נקודה חשובה נוספת שהובהרה בפסיקת בית הדין לעבודה היא כי על חוזה העבודה להיות כזה שנחתם בהסכמתם החופשית של שני הצדדים. כלומר, מעסיקים אינם רשאים לכפות על עובדים הסדר שעות עבודה גמישות, ועליהם לאפשר לעובדים המעוניינים בכך הסדר של יום עבודה ״רגיל״ עם שעות קבועות.

הסדר שעות עבודה גמישות – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני עבודה

לסיכום, הסדר שעות עבודה גמישות אפשרי בהחלט, אך עליו להתבצע כדין ובכפוף לדרישות הנ״ל שנקבעו בפסיקת בית הדין לעבודה. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא או צורך בייעוץ וסיוע משפטי, עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרדנו ישמח לתת לכם מענה משפטי מקיף ומקצועי. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה, ומייצג עובדים ומעסיקים רבים בנושאים כגון הסכמי עבודה, מימוש זכויות עובדים, פיצויי פיטורים, ייצוג בהליכים בפני בית הדין לעבודה וכן פתרונות אלטרנטיביים לסכסוכי עבודה, כגון גישור בין עובדים ומעסיקים. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ונשמח לתאם עבורכם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה במשרדנו.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top