Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בחירת שמאי מקרקעין

Meir Shua
Meir Shua

יוסי שקולניק

גם אנחנו קיבלנו שרותי תרגום ונוטריון מחברת עורכי הדין. הטיפול היה עניני אדיב ומהיר וענה על כל הציפיות. מצפה להמשך שיתוף פעולה בעתיד

דליה חיפשה במשך זמן רב דירה קטנה לשימושה האישי. היא חיה בגפה, לא היה לה צורך בנכס גדול ובאחד הימים קיבלה הצעה משתלמת באחת משכונות הצפון של ראשון לציון. הייתה זו דירת סטודיו לא גדולה במחיר שיכלה לעמוד בו. המתווך לחץ לסגור את העסקה, אך דליה ביקשה לפנות לשמאי מקרקעין בכדי לדעת אם מחיר הדירה הוא סביר.

השמאי הנבחר ערך בדיקה תכנונית בנכס וגילה כי חדר השינה שנוסף לדירה אינו בנוי כחוק ולמעשה לא ניתן להוסיף בבניין יחידות דיור מבלי לשלם היטל השבחה גבוה ובכפוף להסכמת הדיירים. לעובדה שגילה השמאי היו 2 השלכות: האחת, היא שהדירה לא הייתה מקבלת משכנתא כי היא אינה חוקית. השנייה היא שבכל רגע נתון היו יכולים פקחי העירייה להגיע ולהוציא לחדר הנוסף צו הריסה שהיה מותיר את דליה עם דירה קטנה ונזק כספי עצום.

בחירת שמאי מקרקעין

איך עוזר לכם שמאי מקרקעין?

כיצד תדעו האם המחיר שמוכר הדירה נקב הוא מחיר המשקף נכונה את פרטי הנכס? ובכן, בדיוק לשם כך ישנם שמאי מקרקעין שכל תפקידם הוא לבדוק את מצב הנכס ומחירו ביחס למתרחש בשוק.

רבים חושבים כי שמאי מוסמך הוא תפקיד מיותר ושכר הטרחה המגיע לו הוא בזבוז של כסף. אך הניסיון מלמד שמלבד העובדה כי השמאי בודק אם המחיר המבוקש הוא מחיר הגיוני – כל פער במחיר עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים, הרבה יותר משכר הטרחה של השמאי – וכן אם הנכס הוא לא בעייתי מבחינה תכנונית.

כמו כן, עריכת שמאות היא אחד דרישות הבנקים למשכנתאות. לכל בנק יש רשימה סגורה של שמאים שבנק עובד איתם, חשוב לבדוק כי שמאי שבחרתם "מוכר" ע"י בנק שאתם עומדים לבקש בו משכנתא. לעיתים, אפשר לבקש מבנק אישור מיוחד ל"הכרת השמאי לעסקה ספיציפית", אישור כזה יש לבקש מהבנק מראש, טרם עריכת שמאות.

תפקיד נוסף שיש לשמאי הוא בדיקת זכויות בנייה. אם ברצונכם לרכוש דירה עם אופציות בנייה, אל תסתמכו על מה שאומר לכם בעל הנכס אלא תפנו לאיש מקצוע שפונה למחלקות התכנון בעירייה ומסכם לכם את זכויות הבנייה שניתן לממש בנכס הנמכר וכן את המיסים וההיטלים החלים עליהם.

ראוי להדגיש, שמאי מקרקעין הוא לא עורך דין ולא מתווך. תפקידו הוא בדרך כלל לפני עורך דין ובמקביל למתווך. כאשר אתם שומעים לראשונה על נכס ורוצים להיות בטוחים שכל מה שאמר בעל הנכס הוא נכון וחוקי. השמאי יבדוק בדרכים שונות את אמיתות הפרטים, ישקלל את המחיר המדויק על פי כל המדדים ויחקור האם קיימות עבירות בנייה ומהן זכויות הבנייה העתידיות.

מה חשוב בבחירת שמאי מקרקעין?

  1. הסמכה:

הדבר הראשון הוא לוודא כי השמאי הוא מוסמך על ידי משרד המשפטים ואינו ׳מאכער׳ העוסק בין היתר בהערכת שווי לדירות. לרוב, כדאי שהוא יהיה גם חבר בלשכת השמאים מה שמצביע על יציבות ורצינות ומראה כי אתם בידיים טובות.

  1. ניסיון:

כמו בכל נותן שירות בתחום המקרקעין, רכיב הניסיון הוא חשוב מאין כמוהו. שמאי מוסמך מנוסה ינפק חוות דעת מקצועית יותר, מפורטת יותר והכי חשוב – מדויקת יותר, שהרי עבור זה שכרתם את שירותיו.

  1. לקוחות:

נסו לאתר שמאי עם לקוחות רבים ומגוונים. את זה תוכלו לראות לרוב באתר האינטרנט של השמאי או בפלטפורמות שונות באינטרנט המציגות המלצות על בעלי מקצוע. ברור כי שמאי העובד עם בנקים רבים, משרדי ממשלה, ועדות מקומיות ועוד, יהיה מקצועי יותר מאחרים.

  1. יחס אישי:

מאחר ועל פיו יישק דבר. כלומר, מחיר הדירה ייקבע על פי חוות דעתו, חשוב שיהיה לכם קשר אישי וישיר עם השמאי ולכן חשוב לבחור שמאי שיחס אישי הוא אחר הפרמטרים שהוא פועל לפיהם.

  1. גישת ההשוואה: על פי גישה זו שמאי המקרקעין עורך השוואת מחירים בין נכסים דומים. גישה זו של שמאות מקרקעין היא הנפוצה ביותר, ומשמשת בעיקר בשכונות מגורים.
  2. גישת העלות: על פי גישה זו שמאי המקרקעין מחשב את השווי של המבנה גם בהתאם לעלות הקרקע ועלות הבניה – בתוספת הרווח שגרפו היזמים והמע"מ ששולם על הפרויקט. מצב אחר עשוי להיות אם ערך הקרקע יורד. גישה זו מתאימה לנכסי מקרקעין שאין אמצעי השוואה עבורם או תזרים הכנסות כשלהו שימחיש את ערכם.
  3. גישת היוון הכנסות (המכונה גם השיטה הכלכלית): על פי גישה זו שמאי המקרקעין יחשב את שווי המקרקעין על סמך ההיוון של הערך הנוכחי של דמי השכירות לאורך העתיד כולו ועל פי הריבית בשוק. גישה זו רלוונטית בעיקר בבנייני משרדים.

אז אם מצאתם נכס ואתם בספק לגביו, או אפילו אם אתם בטוחים ורוצים לקבל אסמכתא מקצועית, אל תהססו לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין שיבדוק עבורכם בצורה מקצועית ומנוסה.

אם אתם עומדים בפני רכישת דירה, פנו עוד היום למשרדנו בתל אביב ובירושלים וקבלו ייעוץ משפטי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top