Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שם המשפחה צרפתי – זכאות אזרחות פורטוגלית או ספרדית

Jordan Levy-Bograd

Dan Kash

טיפול מהיר ויעיל בבקשות שהגשתי כל זאת תוך סבר פנים יפות ואוירה נעימה.

שם המשפחה צרפתי הוא מוכר ונפוץ בישראל. מקור השם הוא, באופן הגיוני, מצרפת, עם מספר רבנים שיצאו מהמדינה לפני בערך שמונה מאות שנים במטרה לשמש כרבנים, דיינים, ראשי ישיבות ופוסקים ברחבי העולם היהודי באירופה. המדינות אליהן היגרו בכדי לקדם קהילות יהודיות ולעמוד בראשן היו ספרד, פורטוגל, איטליה וגרמניה.

חלק נרחב מבני הקהילה הגיעו לספרד של תקופת "תור הזהב", והצליחו לקבל בישיבותיה המכובדות מעמד מרכזי. הדבר היה בייחוד בעיר היהודים הגדולה טולדו. משפחת "צרפתי" או "הצרפתי" כפי שנקראה בימי הביניים, משייכת עצמה לרש"י והלל הזקן לשרשרת רבנים ותנאים מכובדת אשר עומדת בתווך.

ב-1492 – שנת גירוש יהודי ספרד, התפצלה המשפחה והדרימה לרחבי הים התיכון ופורטוגל. תחילה הגיעו למרוקו, אלג'יריה וטוניסיה, שם עזרו לקדם את האינטרסים הספרדיים ולהרים את קרנן של המסורות הספרדיות היוקרתיות. כך בנו קהילות מכובדות ואמידות אשר היו מעורבות בחיים התורניים המקומיים כמו גם בחיי הכלכלה.

המאמר נכתב על מנת לספק את המידע המשפטי בנוגע לנושאי שם המשפחה צרפתי וזכאותם לדרכון פורטוגלי ו/או ספרדי. מחזיקי השם ברובם, במיוחד אלו המגיעים מאזור הים התיכון, מדינות כדוגמת מרוקו, אלג'יריה, טוניסיה, לוב, מצרים, לבנון, סוריה, בולגריה, יוון וכו', זכאים לקבלת הדרכונים כפי שיוכח במאמר.

שם המשפחה צרפתי – זכאות אזרחות פורטוגלית או ספרדית

שם המשפחה צרפתי

המוני משפחות מכובדות ישבו בספרד של תקופת תור הזהב והנהיגו את הפזורה היהודית ממנה. עד היום ארבעת הפוסקים הבכירים של עולם ההלכה מוכרים כמי שהתפרסמו בספרד – אלו היו רבי יצחק אלפסי, רבי אשר בן יחיאל, רבי משה בן מימון ורבי יוסף קארו. חלקם לא היו ספרדים, אולם שמם נודע כאשר הגיעו ללמד בישיבות הנכבדות שבטולדו ולוּסֵנָה.

חלק ממשפחות מכובדות אלה זרמו לאורך השנים ממספר מקומות אשר מהם גורשו. למשל צרפת, אנגליה, גרמניה, מרוקו, אלג'יריה וכו'. לא אחת העדיפו המגורשים להגיע לספרד בגלל עליונותה התרבותית, חשיבותה הכלכלית וייחוסה יוצא הדופן. מאפיינים אלו הרימו את יהודי ספרד אף עוד יותר.

כפי שהיה נהוג בימים אלו, כאשר הגיעו רבנים מצרפת כונו על ידי התושבים היהודים על שם ארצם – "צרפתי". מנהג זה של קריאת מקומות לתושבים חדשים על שם ארץ מוצאם היה נפוץ בימי הביניים. בדומה, כאשר הגיעו מרוקאים לפולין ניתן להם שם המשפחה "מרוקו", כאשר הגיעו אשכנזים לארצות צפון אפריקה נקראו בכינוי "אשכנזי". דוגמא נוספת היא ליהודי ספרד, שכאשר הגיעו למזרח אירופה נקראו "ספנירמן".

אלו בעלי שם המשפחה הם בעלי זכאות אזרחות פורטוגלית או ספרדית?

למעשה, היו שלוש משפחות גדולות בעלות שם המשפחה צרפתי בשלוש מדינות שונות – איטליה, גרמניה וספרד (הגיעו בהמוניהם לאחר שגורשו מצרפת בשנת 1306). אולם, יהודי ארצות האסלאם והים התיכון הנזכרות למעלה הם כמעט באופן מוחלט צאצאים של הפזורה הספרדית הענקית, שגורשה והתיישבה בצפון אפריקה בסוף המאה ה-15. כיוון והתיישבו בני המשפחה במשך מאות רבות של שנים באזור הים התיכון, נישאו נישואי תערובת והתערבבו עם היהודים המקומיים לאורך הזמן.

משום כך, כיום אין ספק שבמידה ואתם נושאים את שם המשפחה צרפתי או שאבותיכם נשאו אותו, ואתם או הם מגיעים ממדינות הים התיכון, אתם זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי ו/או ספרדי. ההתמזגות שחלה במשך השנים וקרבת הדם שנוצרה עם הקהל העצום שהגיע מספרד לאחר הגירוש ששטף את מדינות הים התיכון, מהווים כיום הוכחה לזכאותם של נושאי השם. שבנוסף, אימצו את המסורות הספרדיות.

אחת הדוגמאות לייחוס המשפחה המובהק במשך השנים היה במרוקו, כאשר במשך דורות כיהנה משפחת צרפתי בעיר החכמים פאס ויצרה חכמים, נגידים, דרשנים ומחברים פורים כדוגמת רבי וידאל הצרפתי, רבי יצחק, רבי אליהו, רבי אבנר ישראל, רבי רפאל ועוד.

יצירת קשר

אם גם אתם נושאים את שם המשפחה צרפתי ובמשפחתכם שומרים על מנהגים ספרדיים במשך דורות, משמעו כי אתם זכאים לדרכון ספרדי ו/או פורטוגלי אירופי לפי החוק החדש. צרו עמנו קשר כדי לדעת אם גם אתם זכאים ולקבל עזרה בהליך הוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top