דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שם המשפחה אלקלעי – אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד

Michael Decker

בתחילת שנת 2015 הכריזה ממשלת פורטוגל, כי תכיר בכל יהודי המסוגל להוכיח קשר למגורשי ספרד כזכאי עקרונית להיות אזרח פורטוגל. כמה חודשים מאוחר יותר פרסמה רשימה של כ- 5,000 שמות משפחה העומדים בקריטריונים לקבלת אזרחות פורטוגלית. שם המשפחה אלקלעי נמנה ביניהם ומאמר זה יציג את הסיבה.

משרדנו מתמחה בעזרה לישראלים בעניין אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד. קבלת אזרחות פורטוגלית היא לעיתים תהליך בירוקרטי, ארוך ומסובך. רצוי להתייעץ עם המומחים בתחום ההגירה, על מנת שלא לפספס את ההזדמנות ולקבל סירוב מהקהילה היהודית בפורטוגל רק משום חוסר מקצועיות.

שם המשפחה אלקלעי

מקור שם המשפחה אלקלעי – מגורשי ספרד אזרחות

שם המשפחה מגיע מהעיר אֲלְקָלָה שבמרכז ספרד (כיום אלקלה דֵה אֵנַארֵס). פירוש השם בערבית הוא מבצר. את אלקלה סבבו מספר ערים בזמן תור הזהב שהכילו אוכלוסיות יהודיות רבות כמו טולדו, קַלָטָיוּד, גוּאַדַלָחָארָה וסֵגוֹבְיָה. אנו נתקלים בשם לראשונה בקרב יהודים במאה ה- 14 בטולדו. ככל הנראה בשלב מוקדם יותר, לפני כתשע מאות שנים או יותר, חיו יהודים בעיר זו במספר יחסית קטן וחלקם עברו ממנה לשאר הישובים היהודים הנזכרים.

החל מהמאה ה- 16 ניתן להבחין בשם גם בקרב יהודי מרוקו אך גם בערים רבות אחרות כדוגמת אלג'יר, אלכסנדריה, סלוניקי, בלגרד, סרייבו, איזמיר, סופיה, וינה ועוד. כל הערים הנזכרות אירחו קהילות גדולות של מגורשים ספרדים, כך ששם המשפחה אלקלעי הוא ללא ספק במקור מקהילות ספרד.

להלן צורות השם השונות:

.Alkalai, Alkalay, Alkalaj, Alkallay, Alhalay, Alcalai

שם המשפחה ידוע כבעל מקור ספרדי. בישראל ישנם כ- 1,312 אזרחים הנושאים את שם המשפחה. נוסף אליהם ישנם כ- 83 ישראלים המחזיקים בשם אלקלאי. בהסתמך על השערות, ישנם בין מאתיים לארבע מאות יהודים נוספים המחזיקים בשם, במיוחד במדינות ארצות הברית, צרפת, קנדה, בריטניה, ברזיל וארגנטינה.

מאמרים נוספים על שמות משפחה בעלי מקור ספרדי וחייהם של מגורשי ספרד בארצות השונות:

  1. בן בסט – שם משפחה ספרדי
  2. בנבנישתי – היסטוריית השם והקשר אל ספרד
  3. מקור שם המשפחה פרדו
  4. חלפון והקשר אל יהודי ספרד
  5. יהודים בוכרים – זכאות לאזרחות פורטוגלית
  6. סיפורם של מגורשי ספרד בסוריה
  7. קהילות ספרד ברומניה

תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר, עריכה וכתיבת המאמר.

צרו עמנו קשר עבור אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד

משרדנו פועל רבות על מנת לסייע למגורשי ספרד להכיר את קשרם לאבותם הספרדים. אנו עוזרים בקבלת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד ונוכל לענות לכם אל שאלות בנושא. קבעו פגישה עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים עוד היום כדי לדעת את מלוא זכויותיכם עבור קבלת דרכון פורטוגלי.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה