דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שחרור ממעצר בגין שהייה לא חוקית בישראל

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

ישנן מספר אוכלוסיות אשר נופלות תחת ההגדרה "שוהה בלתי חוקי", החל מסודנים ואריתראים, דרך פלסטינים שפוקדים את ישראל על בסיס יומי, ועד עובדים מן המזרח הרחוק, או מזרח אירופה, או מדינות ברה"מ לשעבר, אשר נשארים בישראל לאחר פג תוקף אשרת העבודה. מדובר באנשים שנכנסים לישראל ללא אשרה (או שפג תוקפה) וחיים (שוהים) כאן באופן לא חוקי. אם אלו נתפסו ונלקחו למשמורת, חשוב שתדעו שיש אפשרות לקבל שחרור ממעצר בגין שהייה בלתי חוקית.

המונח "שוהה בלתי חוקי" יכול להתייחס למספר קבוצות. לעיתים מדובר בפלסטינים אשר עובדים שלא כחוק בשטחי גבולות מדינת ישראל (או בקיצור המוכר והידוע "שב"חים"). במקרים אחרים מדובר בעיקר באזרחי מדינות אפריקה, רובם אזרחי אריתראה וסודן שחצו את הגבול של ישראל עם מצרים, טרם בניית גדר הגבול בין מצרים לישראל, על מנת להימלט ממולדתם ולהשתקע בארץ חדשה.

לעיתים מדובר בכלל בעובדים מהמזרח הרחוק שעובדים בבנייה או בסיעוד ולא דאגו לאישורים המתאימים בזמן. בשנים האחרונות רואים תופעה גדלה והולכת של כניסה לישראל של תיירים, אזרחי מדינות מזרח אירופה, בעיקר גיאורגיה, אוקראינה, מולדובה, רומניה, אשר לאחר כניסתם מגישים בקשות לקבלת מקלט מדיני בישראל, או פשוט שוהים ועובדים בישראל ללא אשרה מתאימה. בכל מקרה, אם אלו מתגוררים בישראל באופן לא חוקי, הם מסתכנים במעצר בגין שהייה לא חוקית בישראל, אשר יוביל ללקיחתם למשמורת, ומשם בוודאי לגירוש, אם אין בידם סיבה חוקית למנוע הרחקה מהארץ.

הבסיס החוקי למעצר שוהים בלתי חוקיים.

על פי חוק הכניסה לישראל, מי שאינו אזרח או תושב ישראל נדרש לקבל אשרת שהייה מטעם משרד הפנים כדי לבקר בארץ. במידה ואותו אזרח זר מעוניין גם להתפרנס במדינת ישראל, עליו להיות מצויד בהיתר עבודה. מי שאין בבעלותו אשרת שהייה עשוי להיעצר על ידי משטרת ההגירה (יחידת האכיפה של משרד הפנים). למרות החוקים הללו, ישנם כאלה שבכוונה או בטעות, מתוך אי ידיעת החוק או מכורח הנסיבות, מבקשים לעבוד במדינת ישראל למרות שאין באפשרותם או ברצונם לקבל אשרת עובד זר.

באשר לאשרת שהייה למי שאינו מוגדר כאזרח ישראלי עולה חדש נושא תעודת זהות כחולה, לרוב היא מוגבלת לפרק זמן מסוים. אם מדובר בכניסה לישראל לצורך עבודה ויש להצטייד בהיתר עבודה, מי שמגיש את הבקשה לאותו היתר העסקה הינו המעסיק הישראלי.

כאמור, לרוב מדובר בעובדים שמגיעים לישראל מן המזרח הרחוק – פיליפינים בעיקר, או אזרחי מדינות מזרח אירופה וברית המועצות לשעבר, או אזרחים זרים מאפריקה שנמלטו מארצם מסיבות שונות, ובפלסטינים שמגיעים לעבודה בישראל על בסיס יומי בענפים כמו בנייה – אם כי להבדיל מהשניים האחרים, בעבור פלסטינים אין צורך בדרכונים ואשרות, אלא בהיתרי כניסה, בהם נכתב בפירוש מהי מטרת הכניסה ומהם האזורים הספציפיים בהם הם יכולים לשהות או לעבוד.

בכל אופן, גם אם אותו שוהה בלתי חוקי נלקח למשמורת, אין זה סוף פסוק. שחרור ממעצר שוהה בלתי חוקי הינו בר ביצוע, במיוחד לאחר שנעזרים בשירותיו של עורך דין הגירה.

מעצר במתקן כליאה בגין שהייה לא חוקית בישראל

הביטוי הרשמי הינו משמורת, אולם מדובר למעשה במתקן כליאה. הפחד של שוהים בלתי חוקיים הוא שייאלצו לחזור למדינת המוצא שלהם, בפרט אם הכו שורש בישראל, מצאו מקור פרנסה, משפחה ואם המצב בארץ מוצאם אינו מאפשר את חזרתם.

למרות שזרים אשר מצויים במעצר בגין שהייה לא חוקית בישראל אינם אזרחי מדינת ישראל, עדיין ישנו הליך חוקי מסודר והגירוש אינו נעשה באופן אוטומטי. כבר היו דברים מעולם שעורך דין הגירה מצליח במלאכת שחרור ממעצר של שוהה בלתי חוקי.

הסמכות שאותה יש להכיר במצב כזה הינה בית הדין לביקורת משמורת. זהו המקום בו יתקיים דיון על מצבו של השוהה הבלתי חוקי. בדיוק כמו במערכת המשפט "הרגילה" של מדינת ישראל, ישנו פרק זמן קבוע בחוק מרגע המעצר ועד הבאה בפני שופט, 96 שעות, שהן ארבעה ימים. בדומה לכללי המשפט בעבור אזרח ישראל, גם כאן לעצור ישנן זכויות, אשר אחת מהן היא ייצוג על ידי עורך דין הגירה.

אפילו השם "בית הדין לביקורת משמורת" מרמז על טיבו של הגוף – הדמוקרטיה הישראלית ומוסדות המשפט מבקרים את עצמם, וההחלטה בדבר גירוש אינה ניתנת אוטומטית. ויתרה מכך, קיים גם בית הדין לעררים אליו מגיעים ערעורים בעניינים ספציפיים של שוהים בלתי חוקיים.

מכאן, אפשר להסיק כי גם אם שוהה בלתי חוקי נעצר על ידי משטרת ההגירה ומובא למשמורת בבית דין משמורת סהרונים או גבעון, אין זה סופו של הסיפור. שחרור שוהה בלתי חוקי ממעצר הינו תרחיש אפשרי, הכל על פי הנסיבות הספציפיות.

צרו קשר עם עורך דין לקבלת מידע וסיוע

עורך דין הגירה הבקיא ברזי החוק הישראלי, יוכל לעזור למצוא סיבות טובות ומשכנעות, אם ישנם כאלה, אשר יעזרו לשכנע את השופט לשחרר את האזרח הזר לחופשי. חשוב לזכור כי השחרור בדרך כלל מותנה בהפקדת ערבות, או עמידה בתנאים אחרים על פי החלטת בית הדין לביקורת משמורת. שחרור עצור ממשמורת מצריך מיומנות והתמחות ספציפית בנושא זה, אשר יהפוך את הטיפול לאפקטיבי במיוחד. עורך הדין יציג את המצב בפני השופט (בלשון החוק נקרא דיין) ימצא נסיבות מקלות שישכנעו את השופט שיש לשחררו, החל מטעות אנוש, סיבה רפאוית או הוניטארית מיוחדת, ועד המצב המדיני בארץ מוצאו, ופעמים רבות, אכן יוביל לתוצאה הרצויה.

שחרור ממעצר בגין שהייה בלתי חוקית: 03-3724722, 055-9781688 

: [email protected]

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה