Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בעלי שם המשפחה הורוביץ זכאים לדרכון פורטוגלי

Michael Decker

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

שם המשפחה הורוביץ הוא אחד משמות המשפחה היהודים הנודעים. השם נקשר עם יהודי חבל הארץ בוֹהֶמְיָה, כיום צ'כיה ובעל עבר של מאות שנים. בנוסף, לא רבים יודעים אולם שם המשפחה הורוביץ מוכר כשם בעל מקור ספרדי. מאמר זה יציג את שורשיו העתיקים של השם הורוביץ המגיעים מצפון ספרד מהעיר ג'ירונה, היכן שהתגוררו חכמים ספרדיים וקהילות משגשגות לרוב.

אנו במשרד מגלים את ייחוסם הספרדי העתיק של קהילות אשכנז במרכז ובמזרח אירופה לפי מקור שם משפחתם. לידיעתכם, שמות משפחה אשכנזים רבים נמנים בין הזכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. צרו עמנו קשר במידה ואתם לא בטוחים אם שם משפחתכם אכן ממקור ספרדי.

שורשים ספרדיים לשם המשפחה הורוביץ – מגורשי ספרד אזרחות

שורשים ספרדיים לשם המשפחה הורוביץ

שם המשפחה הורוביץ כאמור, מגיע במקורו מצ'כיה מהעיירה הורוביץ. עד לפריצתה של מלחמת העולם השנייה היו שתי משפחות מפורסמות באירופה שנשאו את השם והציגו שושלות עבר מפוארות של רבנים. אולם המשפחה המפורסמת והגדולה יותר, הייתה משפחה של לוויים, אשר הוכיחה באילן-יוחסין כי מגיעה עד החכם הספרדי הידוע רבי זרחיה הלוי (1186-1125), שהיה פוסק, פרשן, משורר ואיש אשכולות בספרד.

מסופר כי עקב מאורעות קנ"א שפרצו בעיר סביליה בשנת 1391, והתגלגלו לכל רחבי ספרד, החליט אחד מצאצאיו של רבי זרחיה הלוי, הנקרא רבי יוסף הלוי מג'ירונה, להגר אל צ'כיה יחד עם בנו רבי משה הלוי לאחר הזוועות שחוו.

רבי ישעיהו הלוי הורוביץ (1514-1450) אחד מצאצאי הקודמים, היה ידוע בצ'כיה כעשיר מופלג וצאצא למשפחה הספרדית רבת המוניטין. על פי קורות ההיסטוריה של יהודי צ'כיה וכרוניקה של הרשויות בפראג, קנה האחרון את העיירה הורוביץ ומאז שינה את שמו לאיש-הורוויץ. (השם הקודם היה הורוז'בסקי). בעקבות כך, השם הורוביץ כפי שאנו מכירים אותו היום, נרשם לראשונה על-ידי רבי ישעיהו הלוי הורוביץ (איש-הורוויץ).

במשך הזמן נעו חלק מצאצאיו שהיו בפראג, בעיקר מזרחה, והשם קיבל שינויים קלים כגון – יורוביץ, גורוביץ, יורוביצקי, גורביץ' ועוד. כמקובל כיום, רוב נושאי השם הינם צאצאים של אותה משפחה בעלת עבר ספרדי המגיעה עד רבי זרחיה הלוי.

במקרים לא מעטים מצליחים לתעד אילן יוחסין מימינו ועד רבי ישעיהו הלוי דור אחרי דור. מלבד זאת, בתל אביב נוסדה עמותה לחקר משפחת הורוביץ. העמותה עוסקת בגינאולוגיה ומציאת אילנות יוחסין רבים בקרב יהודים נושאי שם המשפחה.

להלן צורות השם השונות:

.Horowicz, Hurwitz, Horowitz, Horwits, Gurwitz, Gurvich, Gurvitz Gorowitz, Horovics, Gurevich, Horovic, Horovitz

בישראל ישנם כ- 3,557 אזרחים הנושאים את השם הורוביץ. עם זאת, קיימים עוד וריאציות שונות לשם, הנה הן לפניכם:

 • הורביץ – 2,680 נושאי שם בישראל.
 • גורביץ' – 1,925
 • גורביץ – 1,889
 • יורוביץ – 356
 • גורוביץ – 178
 • גורוביץ' – 70
 • יורוביצקי – 50

כמו כן, ישנן וריאציות שונות עם הטעמות וניואנסים נוספים בעלי דמיון דומה לשם המקורי.

בארצות הברית קיימים למעלה מ- 10,000 יהודים או צאצאי יהודים הנושאים את השם, כשרובם יושבים במדינות ניו-יורק, פנסילבניה, ניו-ג'רזי, פלורידה וקליפורניה. נוסף אליהן, כ- 1,500 בעלי שם נוספים יושבים בקנדה וכ- 1,200 באנגליה.

בארגנטינה, ברזיל, דרום-אפריקה וצרפת נעים המספרים בקרב מחזיקי השם בין כ- 300-1,000. יש לציין שישנם מדינות נוספות בהן אנו פוגשים את השם, אמנם במספרים נמוכים יותר, אלה הן – רומניה, שבדיה, דנמרק, איטליה, אוסטריה, בלגיה, גרמניה, צ'ילה, ועוד.

מאמרים נוספים לגבי שמות משפחה זכאים לדרכון פורטוגלי

 1. מקור שם המשפחה שפרינצק
 2. שורשי שם המשפחה גביזון
 3. אלטשולר – שם משפחה ספרדי
 4. מקור השמות פרטוש, ספורטה וסספורטס 
 5. מספר שמות בעת הגשת בקשה לאזרחות פורטוגזית יהודית

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר.

צרו קשר עם עורך דין לקבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים

אזרחות פורטוגלית ליהודים בעלי שיוך ספרדי, אפשרית כיום לכל יהודי אשר יוכל להוכיח קשר או ייחוס למגורשי ספרד. באתר האינטרנט שלנו עשרות מאמרים על שמות המשפחה השונים החוזרים עד גירוש ספרד. בין השמות ברדוגו, אפשטיין, מויאל, בן שושן, פונברג, שקולניק, אברמוביץ', אוחנה ועוד.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top