Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שורשים ספרדיים בקרב יהדות מרוקו – דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו

Jordan Levy-Bograd

שי לוי

התעורר צורך דחוף לקלוט מהנדס מחברת אחות שלנו בצ'כיה שיעזור לנו בשני פרוייקטים חשובים של קליטת מכונות חדשות. בתוך מספר שבועות ואין סוף טפסים ואישורים התקבל ההיתר המיוחל ובימים אלה העובד ומשפחתו כבר בארץ. במקרים בהם הרגולציה בארץ מכבידה על בעלי העסקים (אולי מטעמים מובנים אבל שלא קשורים לתעשייה) המשרד עשה הכל ביסודיות ומקצועיות ובהבנה מוחלטת של התהליכים כדי שנקבל את האישורים המתאימים. תודה רבה לבתיה, אירנה וענת מהמשרד בירושלים על העבודה המאומצת והיסודית.
בברכה,
שי לוי
מנכ"ל קיוסרה אי וי אקס רכיבים (ירושלים) בע"מ

לא רבים יודעים בישראל כי יהודי מרוקו הם בעצם שושלת עתיקה של מגורשי ספרד ופורטוגל. השושלת שימרה במשך מאות שנים את המסורות הספרדיות שהונהגו בספרד של ימי הביניים. משום כך, יהדות מרוקו נחשבה לפזורה הספרדית הגדולה ביותר עד לקום המדינה. המאמר נועד להבהיר את הקשר הספרדי הקיים בין יהודי מרוקו.

משרדנו – משרד עורכי דין לענייני הגירה בתל אביב וירושלים. משרדנו כבר יצג מאות בקשות של יהודים מרוקאים. במידה וגם אתם נמנים ביניהם, פירוש הדבר שיש לכם קשר ספרדי המזכה ככל הנראה בקבלת דרכון פורטוגלי.

שורשים ספרדיים בקרב יהדות מרוקו – דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו

שורשים ספרדיים בקרב יהדות מרוקו – דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו

לאורך מאות שנים נשאה יהדות מרוקו מסורות דתיות עתיקות שראשית נחלתן בספרד של תקופת "תור הזהב". מסורת אלה באות לידי ביטוי עד היום באספקטים דתיים, תרבותיים, היסטוריים ואפילו בקרבת דם.

כיום אנו יודעים באופן ברור שמרוקאים ממוצא יהודי הם צאצאים לעדה הספרדית שהגיעה לחופי מרוקו בסוף המאה ה- 15.

זאת גם הסיבה שרובם המוחלט של יהודי מרוקו עומדים בקטגוריות הזכאות לקבלת דרכון פורטוגלי. הקטגוריות נקבעו בחלקן על ידי הקהילה היהודית שיושבת בפורטוגל וממונה על הנפקת מכתב ההמלצה.

מהו מכתב ההמלצה? מדובר במסמך אשר קובע רשמית כי הקהילה מכירה בכם ספרדים בעלי זיקה לספרד. היה וקיבלתם את המכתב אתם בדרך הבטוחה להיכנס למסלול המתנה אשר בסופו תקבלו את הדרכון האירופי המבוקש.

הקהילה מכירה את עדות ישראל ויודעת לסווג אילו עדות זכאיות באופן ברור ואילו לא. יהדות מרוקו היא שם נרדף בעיני הקהילה ליהודי ספרד.

סיבת זכאותם הבלעדית של יהודי מרוקו

אז למה בעצם יהודי מרוקו נחשבים ספרדיים באופן מובהק?

מעט רקע היסטורי – בשנת 1492 התרחש גירוש ספרד. כ- 150 אלף יהודים נאלצו לעזוב את ספרד עקב היותם יהודים.

בערך שליש מכמות המגורשים החליטו להגר למרוקו, הודות לקרבה הגיאוגרפית לספרד. באותו הזמן התקיימה במרוקו אוכלוסייה יהודית משגשגת ומפוארת, בה התנהלה שרשרת רבנים מובילה עוד מהמאות ה-12 וה-13.

עם זאת, על-אף היותה של קהילת מרוקו בעלת מעמד גבוה ומשפיעה בעולם היהודי, לא הייתה מספיק מגובשת תחת הלכה, תפילה ומסורת אחת משותפת. למעשה, עד גירוש ספרד כל קהילה במרוקו התנהלה בנפרד מחברתה. זאת הסיבה שכאשר הגיעו יהודי ספרד למרוקו הצליחו להנחיל את המסורות הספרדיות במהירות. הדבר היה בזכות היותם מאוחדים כגוש ספרדי בעל מסורות זהות.

אמה מה, בשנת 1497 חמש שנים לאחר גירוש ספרד, התרחש גירוש נוסף מפורטוגל. הפעם היה זה גל של  כ- 120 אלף יהודים פורטוגליים שחויבו לעזוב את המדינה הקתולית. ושוב אלפים מהם היגרו ישירות למרוקו השכנה.

באילו ערים התיישבו מגורשי ספרד?

קהילות המגורשים העדיפו להתיישב בדרך כלל בערי החוף כדוגמת תטואן, טנג'יר, קזבלנקה, לרצ'ה ועוד. בערי החוף יכלו לעסוק במסחר עם מדינות המוצא שלהן – ספרד ופורטוגל; אולם, גם עם ארצות נוספות במיוחד באימפריה העות'מאנית.

יחד עם אחיהם הספרדים שישבו בארצות כדוגמת איטליה, טורקיה, מצרים, הודו ואפילו ונצואלה, מינפו רשת עולמית של סחורות כדוגמת סוכר, כלי ברזל, יין, בקר, צבעים ועוד.

בזכות ידע, עושר וכוח אינטלקטואלי רב שהיו ברשותם, הצליחו המגורשים להנחיל את המסורות, שמות המשפחה ומנהגיהם ספרדיים במרוקו באופן מוחלט. זאת הסיבה שמהר מאוד הפכה קהילת הספרדים לדומיננטית במרוקו.

לאורך הזמן נטמעה קהילת מרוקו המקומית (המוסתערבית) בזו הספרדית בכל עיר אפשרית בה היו המגורשים. זאת ניתן לראות על פי שמות משפחה שנראים לנו היום בעלי מקור מרוקאי, אך למעשה מקורם בספרד. אנו מתכוונים לשמות משפחה נפוצים כדוגמת: אבוהב, אבוחצירא, ביטון, דהן, מלכה, אסייג וברדוגו.

רוצים דוגמאות נוספות? גם שמות משפחה כגון מויאל, אילוז, מרציאנו, בן בסט, אוחנה ואזולאי הם שמות מספרד שמזכים בדרכון פורטוגלי, ואיתם מתווספים עוד מאות שמות משפחה ממקור ספרדי.

שורשים ספרדיים בקרב יהדות מרוקו – דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו

אם אני מרוקאי ללא שם משפחה ספרדי, זה עדיין רלוונטי?

כמובן. אפשר לומר בדרך הפשוטה שאם אתם מרוקאים כמעט ולא קיים סיכוי שאתם לא ספרדיים. מה הסיבה? במשך מאות שנים התמזגו הקהילות ("התושבים", הספרדית והפורטוגלית) אלה באלה. כיום, לא ידוע על קהילה מרוקאית שחולקת מנהגים עתיקים שיושמו במרוקו טרם הגעתם של יהודי ספרד. משום כך, אי הוודאות כמעט ולא קיימת בנוגע למועמדים מרוקאים.

מנהגים ספרדיים מוטמעים בקרב יהדות מרוקו

במה ניכרת התרבות הספרדית בין יהודי מרוקו? אחת הדוגמאות הבולטות היא "תקנות המגורשים". כאשר הגיעו מגורשי ספרד למרוקו התקינו את ההלכה היהודית של חכמי קסטיליה על יהדות מרוקו כולה. התקנות נכתבו בלדינו וליוו את יהודי המקום עד המאה ה- 20.

דוגמא נוספת לתרבות הספרדית המושרשת היא שמלות הכלה אצל נשות מרוקו. שמלות מוזהבות ומרשימות אשר מקורן בספרד של תקופת הרנסנס, בה עיטורי זהב מסולסלים נשזרים לאורך השמלה המנופחת בשזירה מיומנת ומעודנת.

בנוסף, ישנן ערים בהן דיברו היהודים עד המאה ה- 20 לשון ספרדית קסטיליאנית, או אם תרצו לדינו שבורה. לדינו היא גרסה יהודית מעט מעוותת למילה "לטינית". במרוקו נקראה השפה "חַכִּיתִיָה".

החכיתיה הייתה מורכבת מספרדית בעיקר, לא מעט ערבית מקומית, ארמית ומעט עברית. ערים בהן דיברו יהודים בלשון זאת בדרך כלל היו ערי הצפון כדוגמת תטואן, טנג'יר, סאוטה, מלייה, פאס וכו'.

צרו איתנו קשר – דרכון אירופאי ליוצאי מרוקו – שורשים ספרדיים בקרב יהדות מרוקו

משרדנו – משרד עו"ד דרכון פורטוגלי בתל אביב וירושלים מסייע בהוצאת אזרחות פורטוגלית עבור יהודי מרוקו. במידה ולאחר קריאת המאמר אתם עדיין לא בטוחים אם אתם זכאים, אפשר ואף מומלץ ליצור קשר איתנו דרך הטלפונים הכתובים מטה או באמצעות הדואר האלקטרוני.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top