דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אישור שהייה בישראל עבור פלסטינים מאוימים

Michael Decker

אישור שהייה בישראל עבור פלסטינים מאוימים – נוגע לתושבי איו"ש ואזור חבל עזה המצויים בסכנת חיים כיוון ונחשדו כמשתפי פעולה עם גורמי ביטחון ישראלים (ומכאן עונים לשם מאוימים). מאמר זה יסקור את הליך הטיפול במאוימים, וירחיב לגבי החלטות ממשלת ישראל והענף הביטחוני בקשר למתן אישורי שהייה בישראל עבור תושבים פלסטינים שנחשדו כסייענים (משתפי פעולה).

משרד עורכי הדין שלנו מסייע לתושבי ה"אזור" ורצועת עזה שהואשמו בריגול ושיתוף פעולה עם מדינת ישראל לקבל אישור שהייה זמני – בעל אפשרות לחידוש והארכה. עורכי הדין במשרדנו יוכלו לעזור לכם להגר לישראל על רקע "מאוים", במידה וחייכם בסכנה.

שהייה בישראל עבור פלסטינים אשר חייהם מאוימים

שהייה בישראל עבור פלסטינים אשר חייהם מאוימים

מה מטרת הליך טיפול במאוימים?

 • מטרתו של הליך זה היא לקבוע את דרך הטיפול בציבור המאוימים, שפונים לרשויות מדינת ישראל, בבקשה לקבלת עזרה במצוקתם.
 • הנאמר לגבי פלסטינים שמתלוננים למאוימות על חייהם. לאור חשד כלפיהם בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון הישראלים ועם מדינת ישראל. ההליך קובע את אופן הטיפול בבקשות, בדיקת מידע, החלטה של סדרי עדיפויות והענקת מענה, שיסודו מתן או דחיית היתר שהייה קצוב בזמן בשטחי מדינת ישראל.
 • ההליך קובע סדר פעולות של קבלת החלטות, אשר בבסיסן יכריעו גורמים במדינת ישראל, תחת שיקול דעת והפעלת החלטות בכובד ראש, לגבי מחויבותה של מדינת ישראל לבריאותם ושלומם של תושבים פלסטינים המצויים במצב חסר אונים ונשקפת סכנה אמיתית לחייהם (גם במקרה ולמעשה לא שיתפו פעולה עם גורמי ביטחון ישראלים).
 • כאמור, על אחריותה של מדינת ישראל לדאוג לביטחון אזרחיה ושלומם. לכן, לפי מבחנים שפסק בג"ץ, ייבדק וייקבע במידה ולאזרח הפלסטיני אכן נשקפת סכנה לחייו או על שלילת בקשתו.

המצב הכללי בין גורמי הביטחון הישראלים למאוימים –

 • גורמים ביטחוניים במדינת ישראל נעזרו ונעזרים בפלסטינים תושבי ה"אזור" ואזור חבל עזה.
 • בגלל נסיבות אלה, קבעה מדינת ישראל לפעול עבור שיקומם של סייענים שעומדים במדדים (קריטריונים) שנקבעו על-ידי המנהלת הביטחונית לסיוע, שהוקמה על-מנת לסייע לסייענים.
 • קיים ציבור של תושבי ה"אזור" ואזור חבל עזה, המאוימים בידי גורמים פלסטינים שונים על רקע של האשמה בשיתוף פעולה, גם אם טענת האשמה אינה מבוססת, והם לא עומדים במדדים (קריטריונים) לשיקום (להלן: מאוימים)
 • בחודש מאי 1998, תחת החלטתו של ראש הממשלה דאז, ולנוכח המלצת היועץ המשפטי לממשלה, נוסד צוות זמני בניהולו של נציג המנהל האזרחי לטיפול בעניין המאוימים.
 • מדינת ישראל, הבינה את הצורך להתיר לפלסטינים מאוימים על רקע חשד לשיתוף פעולה עם רשויות הביטחון, בין והחשדות מבוססות ובין שלא, לקבל אישורי שהייה זמניים בישראל, במטרה להגן עליהם.
 • למטרת מיסוד וארגון פעילות הוועדה הנ"ל, החליט משרד ראש הממשלה בתאריך ה- 22/8/1999, על ייסודה של ועדה קבועה לטיפול במאוימים – להלן מופיעה בשמה העדכני – "הוועדה לבחינת הטענות בדבר מאוימות על רקע שיתוף פעולה עם ישראל" או בקיצור "הוועדה". תחת אחריותו של מתאם הפעולות בשטחים, שמונה על-ידי ראש מחלקת אגם בכדי לנהל אותה. בוועדה נכללים נציגי שב"כ, נציגים ביטחוניים רשמיים של מדינת ישראל, שירות בתי-הסוהר, היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות הצבאית – (המנהל האזרחי בתחום ה"אזור", מנהלת תיאום וקישור באזור חבל עזה וכן גופים ביטחוניים אחרים במידה ויידרשו).
 • יודגש כי הליך זה לא נועד להעניק מעמד אזרחי למבקש בישראל, אלא להנפיק אישור שהייה זמני (שיהיה ניתן לחדש אותו) בישראל, שיקבע כמתחייב להכרעת הוועדה, עד לקביעה אחרת בנושא, זאת מייפוי כוח שבחוק.

יעד – הליך מסודר לבחינה וטיפול בפלסטינים הטוענים כי נשקפת סכנה לחייהם עקב שיתוף פעולה עם ישראל

החלטת נוהל המסדיר את דרך הטיפול בקבלת פניות של פלסטינים הטוענים למאוימות (יתבצע תוך קריטריונים, תשאולים, מעקב, מיון ותיוק, בקרה וכ"ו), הפעלת הוועדה ונתינת אישורי שהייה מתחדשים בישראל.

קיום פיקוח ומעקב שיטתי על תנועת האנשים, אשר הוחלט לגביהם בעבר על הנפקת אישורים מתחדשים, זאת על מנת לברר ולבדוק את אמינות הטענה לנוכח קיום איום לחייהם, וכן העלאת המקרה לוועדה, אם קיים חשש כי הם לא מאוימים עוד.

הגדרות –

מאוים – פלסטיני אשר מתגורר בשטחי הרשות הפלסטינית (לפי מרשם האוכלוסין כפי שמופיע במערכת אבן החכמים), אשר מצוי בסכנת חיים בתחום שטח יהודה ושומרון / רצועת עזה, בגלל חשד לשיתוף פעולה עם רשויות הביטחון הישראליות, ואשר לא עומד בקריטריונים השונים לטיפול המנהלה הביטחונית לשיקום.

חשת"פ – פלסטיני החשוד בשיתוף פעולה עם רשויות הביטחון הישראליות.

מה הן סמכויות הועדה?

 • לבדוק את כל המידע החסוי והגלוי המצוי בתיקים המגיעים לטיפולה.
 • להדריך את גורמי מתאם פעולות הממשלה בשטחים על הנפקת אישורי שהייה בשטח ישראל למאוים, כל זמן וחל עליו איום מוחשי על רקע שיתוף פעולה או חשד בשיתוף פעולה, והכל, לפי אוסף הידיעות והעובדות שהובא בפני הוועדה ואחרי בחינתו ואימותו בעזרתם של גורמי הביטחון שבוועדה.
 • להימנע מנתינת אישור שהייה לפלסטיני תושב השטחים, שנמצא כאיום למדינת ישראל, אפילו במידה וקיים איום כלפיו, אם ישנו מידע המורה על כך שכניסתו לישראל עשויה לסכן את ביטחון המדינה ו/או עשוי לגרום סכנה לשלום הציבור או להפריע לסדר הציבורי בה. הוועדה תביא בחשבון תוך כדי שיקול דעת בכובד ראש את ערכי הטיעונים בהקשר זה.
 • לקרוא להתייחסות כל גורם אשר ברשותו מידע או עמדה שבאפשרותם להשפיע על החלטות הוועדה ושיקוליה.
 • לפקוד על עריכת מחקר למבקש ועל כל פעולה המחייבת ממנו בקשר לעניין הפעלת סמכויות הוועדה.

בכדי לעבור למאמר על הליך הגשת בקשה לוועדת מאוימים לחץ כאן.

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר.

עורך דין לסיוע בקבלת אישור שהייה בישראל עבור פלסטינים מאוימים

משרדינו שממוקמים בתל אביב וירושלים יכולים לעזור לכם, במידה ואתם תושבי הרשות הפלסטינית ואזור חבל עזה. בנוסף משרדינו מטפלים בתיקים מורכבים אחרים, לגבי הנפקת רישיון ישראלי לפלסטינים בעלי רישיון נהיגה מהרשות הפלסטינית,(במידה ואין לכם רישיון נהיגה כלל לחצו על קישור זה), רכישת אזרחות זרה לפלסטינים, הסדרת מעמד בני זוג פלסטינים ועוד.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה