Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות רפואית – אילו טענות הגנה יכולות לעמוד עבור רופאים בתביעות רשלנות?

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

איציק פ

ממליץ בחום!!
מרגע הפנייה סשה דאג שהכל יטופל הכי מהר שאפשר...
היה זמין כל הזמן בוואטסאפ (למרות שיצא שדי שיגעתי אותו).....
תודה רבה!!

תביעות רשלנות רפואית הפכו לנפוצות מאוד, והן מוגשות באופן תדיר נגד רופאים, מטפלים ובתי חולים בישראל. אילו טענות הגנה בתביעות רשלנות רפואית יכולות לעמוד לרופאים, אנשי צוות רפואי ומוסדות רפואיים? מדובר בנושא משפטי מורכב, המצריך מומחיות רבה במסגרת הטיפול בו. להלן תסביר על כך בהרחבה עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו.

במשרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, פועלים עורכי דין בעלי התמחות וניסיון רב בתחום דיני הנזיקין ורשלנות רפואית. עורכי הדין שלנו מעניקים ליווי משפטי מקיף ומותאם לצורכי הלקוח והתיק הספציפי, באופן מקצועי ויסודי. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין והמשפט האזרחי, ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות, ייצוג בהליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים, כגון בוררות וגישור ועוד.

רשלנות רפואית – אילו טענות הגנה יכולות לעמוד עבור רופאים, מטפלים ובתי חולים שנטען כי התרשלו?

תביעות רשלנות רפואית אינן מוגשות נגד רופאים בלבד

בשנים האחרונות בתי המשפט בישראל עוסקים באופן תדיר בתביעות רשלנות רפואית, המוגשות מכוח פקודת הנזיקין (המהווה החוק העיקרי בנושא עילות תביעה נזיקיות בישראל). מדובר בתביעות אשר ניתן להגיש נגד כל מטפל רפואי, כהגדרתו בחוק זכויות החולה. הגדרה זו אינה כוללת רק רופאים מוסמכים, אלא גם אנשי צוות רפואי (אחים ואחיות, מתמחים, מיילדות, פרמדיקים וכדומה). בנוסף, היא חלה בצורה נרחבת גם לגבי גורמים מטפלים אחרים, כגון קלינאי תקשורת, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, פיזיותרפיסטים, תזונאים ועוד. בלא מעט מקרים מוגשות תביעות רשלנות גם נגד מוסדות רפואיים – בתי חולים ומרפאות, בגין טענות להתרשלות של רופאים ואנשי צוות מתוכם.

הטענות שיעמדו בבסיס כל תביעת רשלנות רפואית הן כי במסגרת השירות הרפואי שניתן, הגורמים המטפלים לא נקטו במידת הזהירות או המיומנות אשר הם נדרשו לה. בעקבות כך נגרם נזק למטופלים, אשר לא היה מתרחש לו היה ניתן להם טיפול נכון, זהיר ומיומן. ואולם, לא פעם רופאים, מטפלים, אנשי צוות ומוסדות רפואיים מוצאים עצמם מתמודדים עם תביעות אשר הם סבורים כי הן אינן מוצדקות, לאור כך שהם עשו כמיטב יכולתם על מנת לשמור על בריאות המטופלים. עולה השאלה אילו טענות הגנה יכולות לשמש מטפלים ומוסדות רפואיים בתביעות אלה?

טענות הגנה אפשריות בתביעת רשלנות רפואית

חשוב לזכור כי תביעות אלה נבחנות לפי מבחן המטפל הסביר. בית המשפט מנסה להיכנס בנעלי הגורם המטפל, ולשאול האם הטיפול שניתן, לרבות המידע שנמסר על הסיכונים הכרוכים בו, עמד בדרישות שהיו מצופות ממטפל סביר. לדוגמה: נניח שנגרם סיבוך כלשהו במהלך לידה, ולמרות שהרופא נהג בפרקטיקות המקובלות בתחום הוא לא הצליח למנוע את הסיבוך. במקרים אלה, עשויה לעמוד לרופא הגנה טובה מפני תביעות רשלנות, אם יוכח כי אכן הרופא פעל כפי שרופא סביר היה פועל במקרה זה. יש לדעת כי בתי המשפט יבקשו לרוב חוות דעת מומחים מטעם הצדדים, לאור הקושי בהוכחת תביעות במקרים אלה. בהתאם, ניתן להגיש חוות דעת התומכת בעמדת הרופא הנתבע.

מה קובע בית המשפט בתביעות רשלנות?

קביעת בית המשפט בתביעת רשלנות מסוימת תוכרע תמיד על סמך הנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה. עם זאת, חשוב לדעת כי לא פעם בית המשפט מכיר בטענות הגנה של רופאים, אנשי צוות, מטפלים ומוסדות רפואיים, והדבר עשוי להוביל לדחיית התביעות. בפסק דין חשוב של בית המשפט העליון (מרגלית קדוש נ׳ בית החולים ביקור חולים), המהווה הלכה מנחה בנושא, הוגשה תביעה נגד בית חולים על-ידי אישה אשר עברה כריתת רחם, ובעקבות כך נגרמה לה חסימת מעיים.

בית המשפט בחן לעומק את המקרה ופסק כי סיבוך מעין זה הוא נדיר מאוד, ועל כן בית החולים לא הפר את החובה ליידע את החולה על סיכון מעין זה בטרם היא עברה את הניתוח. בהתאם, נדחו טענות התובעת לרשלנות רפואית במקרה זה. מקרה זה ממחיש עד כמה טענות לרשלנות רפואית אינן מתקבלות באופן אוטומטית, ועד כמה בית המשפט בוחן את הנסיבות של כל מקרה לעומק על מנת להכריע בסוגיות קשות אלה.

האם נכון להגיע להסכם פשרה עם התובעים?

על שאלה מורכבת זו קשה לענות מראש. אנו נשאלים על כך לא פעם על-ידי לקוחות המיוצגים על-ידינו בתביעות רשלנות. הדבר תלוי מאוד בנסיבות הפרטניות של כל מקרה, ומצריך בחינה מעמיקה של סיכויי וסיכוני התביעה. על מנת לקבל הערכה משפטית מפורטת של המקרה , אשר תסייע לקבל החלטה מושכלת האם נכון להתגונן או לנסות להגיע לפשרה, חשוב להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין, המנוסה בייצוג בתחום הרשלנות הרפואית.

הגנה בתביעות רשלנות רפואית – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין ורשלנות רפואית

במאמר זה עסקנו בשאלה החשובה של טענות הגנה אפשריות במקרים של תביעת רשלנות רפואית המוגשת נגד רופאים, מטפלים, אנשי צוות רפואי, בתי חולים ומרפאות. לאור מורכבותן של תביעות אלה, חשוב לקחת אותן במלוא הרצינות ולהיעזר במידת הצורך בעורך דין מומחה לדיני נזיקין ורשלנות רפואית. אם הנכם זקוקים לייעוץ או סיוע בנושא, עורך דין מומחה לדיני נזיקין ורשלנות רפואי ממשרדנו זמין לעזור בכל עניין. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, על מנת לקבוע פגישת ייעוץ במשרדנו בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top