Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות במסגרת ייעוץ גנטי בהריון  – מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים?

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Tal Ya'acov

הייתה לי חוויה נפלאה עם מחלקת התרגומים של המשרד! סשה קישקו שעומד בראש המחלקה הזו הוא אדם מקצועי ואמין ביותר! סיפק עבורי תרגום מסינית בזמן שיא!

האם ניתן לקבל פיצוי על רשלנות בייעוץ גנטי? לא כל טעות בייעוץ או אי הפניה לבדיקה היא תוצאה של רשלנות, אך אם התובע יוכל לספק דעת מומחה אשר תשכנע את בית המשפט כי הטעות היא תוצאה של רשלנות רפואית, עשוי להיפסק סכום שיעזור להורי ילד שנולד עם מומים לתמוך בו. את התביעה ההורים חייבים להגיש תוך 7 שנים מהולדת הילד.

ייעוץ גנטי בהריון או לפני הריון מהווה בדיקה פשוטה אשר נותנת אינדיקציה ברמת סבירות גבוהה לגבי קיומן או אי קיומן של מחלות גנטיות חשוכות מרפא אצל העובר. בהתאם, מדובר בבדיקה אשר הפכה לנפוצה מאוד בקרב זוגות המתכננים להביא ילדים לעולם. לצערנו, לעיתים עלולים להתרחש מקרים של רשלנות בייעוץ גנטי בהריון, אשר עם תוצאותיה ייאלצו ההורים להתמודד לאורך כל חיי ילדיהם. בתי המשפט עשויים לפסוק במקרים אלה פיצויים המגיעים לכדי מיליוני שקלים, לצורך דאגה לצרכיהם המיוחדים הרבים של ילדים הנולדים עם מחלות גנטיות. במאמר זה נסביר על דרכים משפטיות לפעול בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובייצוג לקוחות בענייני רשלנות רפואית. אנו מעניקים ללקוחותינו ליווי משפטי מקיף, תוך שיתוף פעולה עם מומחים רפואיים מובילים בתחומם. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין והמשפט האזרחי, ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות, ייצוג בהליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים (כגון בוררות וגישור) ועוד.

רשלנות במסגרת ייעוץ גנטי בהריון  - מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים?

ייעוץ גנטי בהריון הפך לסטנדרט – אך עדיין עשויים להתרחש במסגרתו מקרים של רשלנות

ייעוץ גנטי הוא שם כולל למספר סוגי בדיקות הנעשות לפני או במהלך הריון, לצורך זיהוי פוטנציאל למחלות גנטיות חשוכות מרפא, דוגמת טיי זקס, ניוון שרירים וסיסטיק פיברוזיס. אף שייעוץ גנטי אינו מספק תוצאות ברמת ודאות של 100%, מדובר באינדיקציה בסבירות גבוהה לגבי גורל העובר, המאפשרת את תכנון המשפחה בצורה שלא התאפשרה בעבר. בהתאם, ולאור היות הבדיקה בטוחה למדי ופשוטה לביצוע, היא הפכה לסטנדרט של ממש. בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בפנייה של זוגות במהלך הריון האישה לייעוץ גנטי, לצורך אבחון מחלות פוטנציאליות אצל העובר.

הבדיקה יכולה להתבצע במגוון דרכים. לעיתים ההורים עצמם עוברים אותה. לעיתים הבדיקה נערכת לעובר ישירות (לרוב באמצעות בדיקת מי שפיר או צ׳יפ גנטי). במקרים של הפריה חוץ גופית ניתן לערוך בדיקה ישירה עוד לפני קליטת העובר ברחם. אף שחלו התפתחויות מרשימות בתחום, עדיין מתרחשים מקרים של רשלנות במסגרת הבדיקה. הדבר עשוי להוביל לכך שהריון לא יופסק לאחר ייעוץ גנטי רשלני, אף שהיה נפסק לולא הרשלנות. בעקבות זאת נולדים ילדים הסובלים ממחלות גנטיות. הטיפול במחלות אלה מהווה טיפול שגרתי הנמשך לאורך כל חיי הילדים. בהתאם, הוא מקנה במקרים אלה זכאות לפיצויים משמעותיים. להלן נסביר על כך.

באילו מקרים עלולה להתקיים רשלנות במסגרת ייעוץ גנטי בהריון?

רשלנות רפואית בייעוץ גנטי בהריון היא נושא מורכב, שכן היא יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים. לעיתים עצם אי ההפניה לבדיקה גנטית, כאשר קיים חשד לסיכון כלשהו בעקבות מחלות תורשתיות אצל ההורים או משפחותיהם, מהווה בפני עצמה רשלנות. במקרים אחרים עלולה להתקיים רשלנות במסגרת ביצוע הבדיקה. במקרים אחרים, הבדיקה מפוענחת בצורה לקויה, או שהרופאים לא נתנו הסברים מפורטים דיים, על אף שאותרו ממצאים המעוררים חשד. אלה רק חלק מהמקרים בהם עשוי בית המשפט לקבוע כי התקיימה רשלנות מצד הגורמים הרפואיים. בנוסף, חשוב לדעת כי רק רופאים המתמחים בגנטיקה רפואית או יועצים גנטיים הפועלים תחת רישיון של משרד הבריאות מוסמכים לתת ייעוץ גנטי. ייתכנו מקרים בהם ייעוץ שניתן על-ידי גורם שאינו מוסמך לכך ייחשב כייעוץ רשלני.

מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים?

תביעות רשלנות מוגשות לפי פקודת הנזיקין. עילת התביעה העיקרית היא רשלנות שהובילה להולדה בעוולה, כלומר, להולדת תינוקות בעלי מומים פיזיים. חשוב לדעת כי ככלל, עילת התביעה של ההורים מתיישנת כעבור 7 שנים, ולכן חשוב כי הורים לא ישתהו ויבדקו את הנושא מוקדם ככל הניתן. מדובר בהליכים מורכבים ביותר מבחינה משפטית, אשר מצריכים בדיקה מעמיקה הן מול עורך דין בעל התמחות בתחום הרשלנות הרפואית והן מול גורם רפואי, אשר יבחן את המקרה ויחווה דעתו האם הרופאים והצוותים הרפואיים המעורבים במקרה חרגו מסטנדרט הסבירות שהיה מצופה מהם.

חשוב לדעת כי בתביעות אשר מתקבלות במקרים של רשלנות בייעוץ גנטי בהריון, הפיצויים הנפסקים על-ידי בית המשפט יכולים להיפסק בגין הצורך לתמוך בילדים למשך כל חייהם, לרבות קיום צרכיהם המיוחדים, ליווי רפואי וסיעודי, התאמות לצורך דיור וניידות, פעילות שיקומית וכיו״ב. בהתאם, הפיצויים עשויים להגיע לסכומים של מיליוני שקלים. דוגמה לכך היא פסק דין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע משנת 2016 (שמספרו ת״א 2019-09). פסק הדין עסק במקרה קשה של הורים אשר לא הופנו לייעוץ גנטי במהלך הריון, בעקבות תקלה של קופת החולים.

לאחר הלידה אובחן הרך הנולד כסובל ממחלת עור קשה. בית המשפט קבע כי קופת החולים שבה נערך מעקב ההיריון התרשלה, ובהתאם היא חויבה לפצות את ההורים בסכום כולל של 5,912,061 ש״ח. הפיצויים ניתנו, בין היתר, בגין הכאב והסבל שנגרם להורים, הצורך ברכישת ציוד רפואי רב עבור בנם, הוצאות ניידות, התאמות דיור, קבלת טיפולים רפואיים ופגיעה בכושר ההשתכרות של ההורים. מקרה זה ממחיש את החשיבות של בחינת הדרכים המשפטיות להתמודדות עם מקרים של ייעוץ גנטי רשלני.

רשלנות במסגרת ייעוץ גנטי בהריון – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נזיקין ורשלנות רפואית

אם יש לכם צורך בייעוץ פרטני בכל סוגיה משפטית הנוגעת לענייני רשלנות במסגרת ייעוץ גנטי בהריון, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. עורכי הדין ממשרדנו מספקים ללקוחות המשרד מענה ישיר ומקצועי בעניינם, ועובדים בשיתוף עם מומחים רפואיים בכל התחומים לצורך טיפול מקיף המותאם לצורכי התיק הספציפי. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישה עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top