Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות בלידה – מידע משפטי חשוב

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מני מירום

ברצוני להמליץ של משרד עורכי דין דקר, פקס, אופיר. השירות מעולה, מהיר ואיכותי הייתי צריך תרגום נוטריוני ואפוסטיל, אחד מעורכי הדין יצר איתי קשר במהירות והתכתב איתי בווטסאפ גם בימי שישי בכדי לוודא שהמסמכים יטופלו תוך יומיים.

כיצד ניתן להגיש תלונה על רשלנות בלידה? הוכחת רשלנות רפואית בלידה היא מסובכת – בית המשפט יכריע בין חוות דעת מומחה מטעם ההגנה ובין דעת מומחה מטעם התובע המפרטת את טבע הרשלנות, למה לא היה מדובר בפעולה סבירה, והנזק שנגרם לתובע. סכום הפיצוי יכול להגיע למיליוני ש"ח. צרו קשר על מנת לקבל עזרה של עו"ד נזיקין.

רשלנות רפואית בלידה עשויה לגרום נזקים חמורים לעובר ולאם. ואולם, חשוב לדעת כי לא פעם גם אירועים במהלך שלבי ההיריון השונים עשויים להיות מסווגים כמקרים של רשלנות רפואית בלידה. תביעות רשלנות רפואית עקב נזקים שנגרמו בתהליך הלידה או לאחריו הן מורכבות ביותר, ודורשות הבנה רפואית מעמיקה, לצד בקיאות וניסיון בדיני רשלנות רפואית. במאמר זה תסקור עבורכם עורכת הדין נורית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו, מידע בנושא שהורים חייבים להכיר.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ומטפל באופן שוטף בתביעות רשלנות רפואית. עורכי הדין שלנו מעניקים ללקוחותינו ליווי משפטי מקיף ומותאם לצורכיהם, תוך שיתוף פעולה עם מומחים רפואיים מובילים בתחומם. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין והמשפט האזרחי, ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות, ייצוג בהליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים (כגון בוררות וגישור) ועוד.

רשלנות בלידה – מידע משפטי חשוב

עד כמה סיבוכים בלידה נפוצים?

לידה היא הליך רפואי רגיש אשר יש מי שמסווגים אותו כפרוצדורה הרפואית המורכבת ביותר במהלך חייו של אדם. לא פעם עלולים להיגרם במהלך הלידה נזקים שונים לאם ולעובר. לאור השפעתם הפוטנציאלית של נזקים אלה על המשך חיי הילדים והאימהות, נזקים אלה עשויים להיות בסכומים המשתווים למאות אלפי ואף מיליוני שקלים. לדוגמה, ילד שנולד עם מום שנגרם בעקבות סיבוכים בלידה עשוי להזדקק לליווי שוטף לצורך ביצוע פעולות שגרתיות בהמשך חייו, והעלויות הכרוכות בכך הן אדירות. בהתאם, לא ניתן להקל ראש בשום מקרה של סיבוכים בלידה, וחשוב לטפל במקרים מעין אלה באופן יסודי ומעמיק.

מצער לכתוב זאת, אך סיבוכים בלידה שכיחים יותר ממה שנהוג לחשוב. תעיד על כך כמות התביעות המוגשות בגין רשלנות בלידה, המהווה מעל 50% מכלל התביעות בתחום הרשלנות הרפואית. למרות הכמות הרבה של הליכים אלו, מדובר בתביעות מורכבות מאוד. נדרשת מיומנות רבה בטיפול בהן כדי להצליח להוכיח כי אכן הייתה רשלנות מצד הצוות הרפואי, וכי הרשלנות גרמה נזקים לעובר או לאם. להלן נפרט מניסיוננו על הסיבוכים האפשריים במהלך הלידה, המורכבות המשפטית הכרוכה בתביעות רשלנות רפואית בלידה, והדרכים לקבלת פיצויים במקרים אלה.

אילו סוגי סיבוכים אפשריים בלידה?

תהליך הלידה כרוך בשלל סיבוכים אפשריים. אחד הסיבוכים הנפוצים הוא לידה מוקדמת. מדובר בלידה המתרחשת לפני השבוע ה-37 להיריון, ובמקרים קיצוניים לפני השבוע ה-28. בישראל מדובר על לפחות 6.5% מכלל הלידות. לידה מוקדמת עלולה לגרום נזקים נפשיים שונים לתינוק, לרבות זיהומים, דימום פנימי ומצוקת נשימה. גם לאימהות עלולים להיגרם נזקים כתוצאה מלידה מוקדמת, דוגמת זיהומים ודלקות ברחם, פגיעה בכלי הדם ועוד.

סוג נוסף של סיבוכים הוא שיתוק מוחין (CP) כתוצאה מאי זיהוי של כשל שגרם לאובדן חמצן אצל העובר. קיימים גם מקרים של חילוץ לא תקין של העובר, אשר גורמים לנזקים פיזיים שונים. המקרה הטראגי ביותר שניתן להעלות על הדעת במקרים אלה הוא אירוע של לידה שקטה, במסגרתה העובר נפטר בטרם הלידה או במהלכה. לעיתים הדבר אף מלווה בפטירת האם, עקב דימום פנימי או נזק אחר שלא אותר וטופל כראוי. הסיבוכים שתיארנו לעיל מהווים דוגמאות מרכזיות לסיבוכי לידה, הכוללים קשת רחבה של סיטואציות רפואיות המהוות סיבוכים בלידה.

מהי רשלנות רפואית בלידה ומדוע היא כה מורכבת להוכחה?

אחד הקשיים המרכזיים בענייננו נובע מכך שלא כל נזק שנגרם בלידה הוא תוצאה של רשלנות. לקושי זה מצטרפת מורכבות נוספת, והיא הוכחת הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם. מדובר בתנאי מרכזי ומכריע לצורך הוכחת תביעות רשלנות רפואית. בחינת האירועים על-ידי בית המשפט בתביעות רשלנות נעשית ככלל על סמך חוות דעת מומחים רפואיים. בהקשר זה, קיים קושי ממשי הנובע מכך שהרופאים ובתי החולים ייטו להסתיר או לגמד את מימדי אחריותם לקרות האירועים. ייתכן כי מידע מהותי בנושא לא ימצא את דרכו אל התיק הרפואי ומסמכי תיעוד הלידה, באופן שיקשה מאוד על הוכחת הנזקים.

ההגדרה של רשלנות בחוק היא כללית מאוד, ואינה מפרטת מהי רשלנות רפואית או רשלנות בלידה. רוב הכללים הספציפיים בנושא נקבעו במהלך השנים על-ידי בית המשפט. באופן כללי, מדובר על מקרים בהם הרופאים או הצוות הרפואי לא פעלו כפי שרופא או מטפל סביר היה פועל באותה סיטואציה, ובעקבות כך נגרמו נזקים לאם או לעובר. חשוב לדעת כי מבחינה משפטית, רשלנות בלידה אינה מוגדרת רק בתור רשלנות הקשורה באירועים שקרו במהלך הלידה עצמה. אף שמדובר בחלק עיקרי של מקרי הרשלנות הרפואית, במהלך השנים הורחבה ההגדרה גם לשלבים מוקדמים יותר של ההליך. במסגרת זאת נכללים אי זיהוי של מומים שונים בעובר או נזקים אחרים, כמו גם אי הנחיה על נקיטת אמצעי זהירות דרושים (דוגמת מעקב ושמירת היריון), כאשר עלולה להיגרם לידה מוקדמת. וכך גם רשלנות בייעוץ גנטי.

איך ניתן להוכיח רשלנות רפואית בלידה?

כפי שהמחשנו לעיל, תחום הרשלנות הרפואית במהלך לידות הוא מורכב ביותר מבחינה משפטית, ומצריך היכרות ספציפית עם הדין בנושא, ונקיטת הפעולות הנדרשות לפי נסיבות כל מקרה. בהתאם, חשוב מאוד לבחון כל מקרה לעומק, על מכלול נסיבותיו, בשיתוף עם גורם מקצועי בעל מומחיות רפואית בנושא. לאחר למידת החומר הרפואי בתיק, הגורם המומחה יחבר חוות דעת אשר תפרט מדוע מדובר ברשלנות. חוות הדעת תוגש בפני בית המשפט במהלך התביעה. במרבית המקרים תוגש חוות דעת מומחה גם מטעם הנתבעים (אשר עשויים להיכלל ביניהם בית החולים בו נערכה הלידה, הרופאים המיילדים או אנשי הצוות הרפואי).

בית המשפט יכריע בהסתמך על חוות הדעת אשר יוצגו במשפט. בהתאם, חשוב מאוד כי חוות הדעת תציג בצורה ממצה ומקיפה את התקיימותה של רשלנות רפואית והיותה הגורם לנזקים שנגרמו לעובר או לאם. כפי שציינו לעיל, אם בית המשפט יכריע כי אכן התקיימה רשלנות רפואית בהליך הלידה, הוא עשוי לפסוק פיצויים בסכומים אשר יכולים להגיע לשווי של מיליוני שקלים. גובהם המדויק תלוי בנסיבות כל מקרה ובחומרת הנזקים שהילדים או האימהות סבלו במהלך הלידה או בעקבותיה. תוכלו לקרוא בהרחבה על סוגיית הפיצויים בתביעות רשלנות במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

רשלנות רפואית בלידה – צרו קשר עם המומחים שלנו לרשלנות רפואית ודיני נזיקין

לעיל הסברנו בהרחבה על דוגמאות לסיבוכים אפשריים בלידה, הדרכים לתבוע בגין רשלנות רפואית במקרים אלה והקשיים הכרוכים בתביעות אלה. אם יש לכם צורך בייעוץ פרטני בכל סוגיה משפטית הנוגעת לנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. עורכי הדין ממשרדנו מספקים ללקוחות המשרד מענה ישיר ומקצועי בעניינם, ועובדים בשיתוף עם מומחים רפואיים בכל התחומים לצורך טיפול מקיף המותאם לצורכי התיק הספציפי. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישה אונליין או פנים אל פנים עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top