Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות בהשתלת איברים (מידע משפטי)

Nirit Flaishman

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

רשלנות בהשתלת איברים עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים ואף מוות הן עבור המטופל בו מושתלים האברים, ואף למי שתורם אברים בעודו בחיים. במידה והנזק הוא תוצאה של רשלנות רפואית, ניתן להוכיח זאת לבית המשפט בעדות מומחה ולקבל פיצויים בהתאם.

רשלנות רפואית בניתוח השתלת איברים עשויה להתרחש במקרים רבים, לאור כך שמדובר בטיפולים רגישים מאוד, הנעשים בטכנולוגיה חדשנית שאינה חפה מסיכונים. מדובר בניתוחים בסיכון גבוה, ואולם לא פעם הם נדרשים להצלת חיים. כאשר נזקים המתרחשים במהלך ניתוח השתלת איברים או לאחריו נגרמים כתוצאה מרשלנות של הצוותים הרפואיים, חשוב לדעת כיצד ניתן לפעול. לא פעם ניתן להגיש תביעת פיצויים בעקבות רשלנות רפואית בהשתלת איברים. על כך תסביר במאמר זה עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לתחום הרשלנות הרפואית ממשרדנו.

רשלנות בהשתלת איברים (מידע משפטי)

השתלת איברים – טכנולוגיות חדשניות עם סיכונים רבים

הקדמה הטכנולוגית מאפשרת כיום ביצוע השתלת איברים באמצעות טכנולוגיות רפואיות חדשניות. בזכות התפתחות משמעותית בתחום בשנים האחרונות, כ-250 השתלות איברים בישראל מתבצעות מדי שנה. מעל מיליון ישראלים מחזיקים בכרטיס אד״י, ומתחייבים במסגרתו על תרומת איבריהם לאחר מותם. בנוסף, קיימים רבים אשר מוכנים לתרום איברים בעודם בחיים. ואולם, חשוב לדעת כי הן מי שתורמים איברים והן מושתלי איברים חשופים לסיכונים רבים במסגרת התהליך. ככל שנזקי אלה מהווים תוצאה של רשלנות רפואית, המטופלים זכאים לפיצוי הולם. להלן נסביר על נזקים אפשריים, וכיצד ניתן לפעול בגין רשלנות בהשתלת איברים.

מקרים אפשריים של רשלנות בהשתלת איברים

השתלת איברים מהווה הליך רפואי מורכב ביותר, אשר עלולים להיגרם במסגרתו לא מעט נזקים. תורמי איברים חשופים לנזקים שונים במסגרת ניתוח הוצאת האיבר. בקרב מושתלים עלולה להיגרם דחייה של האיבר המושתל, וכן זיהומים בעת הניתוח או במסגרת השיקום לאחר מכן. במקרים חריגים קיימים זיהומים שונים באיברים המושתלים בגוף המנותחים. כך קרה, למשל, בשנת 2017, כאשר התגלה כי איברים שנתרמו והושתלו בגופם של 5 מטופלים היו נגועים בחיידק אלים. בכל סוגי המקרים שתיארנו לעיל עשויה לקום עילה לתביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית, ככל שהנזקים נבעו כתוצאה מפעולה רפואית החורגת ממתחם הסבירות. חשוב לבחון כל מקרה פרטני מעין זה לעומק, ורצוי להיוועץ על כך עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ורשלנות רפואית.

ליקויים ברישום הרפואי – עילה נוספת לתביעת רשלנות

לא פעם רישומים לקויים בכל הנוגע לתיעוד הרפואי אודות הליך הניתוח או השיקום עשויים אף הם להוות עילת תביעה. דוגמה לכך היא פסק דין של בית משפט השלום באשקלון משנת 2018, אשר עסק בפטירתו המצערת של מנותח אשר עבר השתלת ריאה, בעקבות סיבוכים שנגרמו לו בעת הליכי השיקום אליהם הועבר. התביעה הוגשה על-ידי עיזבון המנוח ובני משפחתו. בית המשפט ביקר את הגורמים הרפואיים שנתבעו (ובהם מדינת ישראל ושירותי בריאות כללית) בגין ניהול לקוי של הרישומים הרפואיים בנושא, וקבע כי תנאי השיקום בהם שהה המטופל בנסיבות המקרה היו לא נאותים, בלשון המעטה. בית המשפט פסק כי על הנתבעים לפצות את העיזבון ובני משפחת המנוח בסכום של 150 אלף ש״ח.

רשלנות בניתוח השתלת כליה – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לרשלנות רפואית ודיני נזיקין

לסיכום, רשלנות רפואית בהשתלת איברים עלולה להתרחש בנסיבות שונות. במקרים אלה חשוב לפעול למען מימוש זכויות המטופלים, ולבחון במידת הצורך את האפשרות להגיש תביעת רשלנות רפואית במסגרת זאת. לכל שאלה פרטנית בנושא תוכלו לפנות למשרדנו, בירושלים ובתל אביב. במשרדנו פועלים עורכי ועורכות דין המתמחים בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו מעניקים מענה משפטי מקצועי ומקיף, ופועלים בשיתוף עם מומחים בעלי שם עולמי במגוון תחומים רפואיים. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, לצורך תיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

עורך דין לענייני רשלנות רפואית: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top