Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איך מוציאים רישיון נשק בישראל?

Michael Decker
Michael Decker

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

רבים תוהים בימים אלה איך מוציאים רישיון נשק בישראל. המצב הביטחוני המתוח וגלי הטרור התכופים משפיעים על כך, מטבע הדברים. התנאים לקבלת רישיון נשק בישראל מורכבים למדי, והדבר מרתיע רבים מלבדוק את זכאותם. ואולם, חשוב לדעת כי בשנים האחרונות חלו הקלות משמעותיות בחוק ובתנאי הסף, באופן שמאפשר למאות אלפי ישראלים נוספים לקבל רישיון נשק. עם זאת, מי שמעוניינים בקבלת רישיון נשק נדרשים לפעול בצורה נכונה על מנת שבקשתם תצלח. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה בתחום רישוי הנשק והמשפט האזרחי.

רישיון נשק בישראל

הזכות לשאת נשק בישראל היא לא זכות קנויה

קיימים יתרונות רבים לכך שאזרחים ישראלים בעלי הכשרה ומיומנות רלוונטיים נושאים נשק ברישיון. הן עבור נושאי הנשק והן עבור הציבור בכללותו, הימצאות של נושאי נשק ערניים ואחראיים בזירה כאשר מתרחש פיגוע או אירוע ביטחוני יכולה להציל חיים ולמנוע סכנה באופן משמעותי. ניסיון העבר מראה כי פיגועים רבים, דוגמת הפיגוע בבאר שבע בחודש מרץ 2022, סוכלו בידי אזרחים בעלי רישיון לנשק. עם זאת, בשונה ממדינות אחרות, דוגמת ארצות הברית, שווייץ וצ׳כיה, התנאים להחזקת נשק בישראל נוקשים למדי. מדובר בזכות שאינה טבעית, או קנויה, אלא כזו המוענקת על-ידי המשרד לביטחון פנים וכפופה לתנאים ופיקוח. מעבר לכך, בקשות רבות לקבלת רישיון נשק נדחות בשל חוסר הבנה של הדרישות מצד המבקשים, אף שלא פעם הם זכאים לקבלת רישיון. חשוב כי מי שמעוניינים ברישיון נשק יכירו את הנושא לעומק, וייעזרו בעורך דין בעל ניסיון בטיפול בנושא במידת הצורך. להלן נציג מידע כללי שחשוב כי כל מי שמעוניינים בקבלת רישיון נשק יכירו היטב.

כיצד פועל ההליך לצורך קבלת רישיון נשק?

אחת הבעיות המשמעותיות בכל הנוגע לתהליך לצורך קבלת רישיון נשק בישראל היא שחלק ניכר מהדרישות אשר יש לעמוד בהן מופיעות בנהלים פנימיים של הרשויות. כתוצאה מכך, אזרחים אינם מבינים לעומק את התהליך ומה שנדרש מהם על מנת לעמוד בתנאי הסף. על מנת להתחיל את התהליך, נדרשת הגשת בקשה לרישיון נשק פרטי לאגף רישוי כלי ירייה במשרד לביטחון פנים. את הבקשה ניתן להגיש באופן עצמאי, או באמצעות עורך דין המייצג את המבקש/ת.

לאחר שהבקשה מוגשת, היא עוברת בחינה קפדנית, במסגרתה נבדקת עמידת המבקש בקריטריונים. במקביל, הבקשה נבחנת על-ידי משרד הבריאות ומשטרת ישראל. המלצות משרד הבריאות והמשטרה נדרשות לצורך עמידה בקריטריונים הבסיסיים. ואולם, עמידה בקריטריונים הבסיסיים אינה מספיקה. המבקשים יצטרכו לעבור הכשרה מתאימה במטווח מורשה כתנאי נוסף לקבלת הרישיון. גם אם יעברו את המטווח בהצלחה, ההחלטה הסופית לגבי הנפקת הרישיון עדיין נותרת בידי האגף לרישוי כלי ירייה, אשר עשוי לסרב לבקשה גם לאחר מעבר ההכשרות הנדרשות וקבלת המלצות מפי הגורמים האחרים.

מהם הקריטריונים לצורך קבלת רישיון נשק?

הקריטריונים לקבלת רישיון נשק בישראל מורכבים הן מתנאי בסיס והן מקריטריונים נוספים שיש לעמוד בהם. על המעוניינים בקבלת רישיון נשק להיות אזרחים או תושבי קבע לפחות 3 שנים. גילם צריך להיות 27 לפחות, או 21 במידה והם עברו שירות צבאי או שירות לאומי. בנוסף לכך, עליהם להיחשב כשירים לנשיאת נשק מבחינת משטרת ישראל ומבחינה בריאותית. בהתאם, בקשתם תיבחן על-ידי המשטרה ומשרד הבריאות. בנוסף, עליהם לעמוד בתבחינים מתוך רשימה שנקבעה על-ידי המשרד לביטחון פנים. הרשימה כוללת, בין היתר, מגורים או עבודה ביישובים זכאים, שירות סדיר בכוחות הביטחון, עבודה בגופי הצלה מוכרים ובעלי המלצה פרטנית של משטרת ישראל. להסבר מורחב בנושא ראו מאמר נוסף אשר התפרסם באתר משרדנו בנושא תנאי קבלת רישיון נשק בישראל.

האם כדאי להיעזר בעורך דין לצורך הגשת הבקשה והטיפול בה?

כפי שציינו לעיל, בקשה לקבלת רישיון נשק בישראל היא הליך מורכב למדי מבחינה משפטית, בין היתר לאור כך שתנאי הסף שיש לעמוד בהם אינם מפורסמים במלואם. כך למשל, רשימת היישובים הזכאים, שתושביהם והעובדים בהם עשויים להיות בעלי סיכויים גבוהים לקבלת רישיון לנשק, אינה מפורסמת במלואה באופן פומבי, מטעמים ביטחוניים. כך גם בקשות יכולות להיפסל לא פעם בשל תקלות טכניות, כגון אי הגשת המסמכים במלואם, או מילוי המסמכים בצורה לא נכונה.

במקרים רבים האגף לרישוי כלי ירייה דוחה את הבקשות מבלי לפרט בהרחבה את סיבת הדחייה, באופן שאינו מאפשר למבקשים לדעת אם הם אינם זכאים, או שמא באפשרותם לערער על ההחלטה ולהצליח לקבל את הזכאות המיוחלת לרישיון. מכל הסיבות הנ״ל וסיבות נוספות, מומלץ להיעזר במסגרת התהליך בעורך דין המתמחה בתחום רישוי הנשק. עורך דין בעל הניסיון והבקיאות הנדרשים יידע לסייע בהגשת הבקשה והמסמכים הנלווים בצורה נכונה, בהכנה לבדיקות השונות (כגון מבדק הכשירות הנפשית) ובליווי משפטי לאורך ההליך, באופן שימקסם את סיכויי הבקשה.

רישיון נשק בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה בתחום רישוי הנשק

לעיל הסברנו בהרחבה כיצד ניתן להשיג רישיון נשק בישראל. כפי שניתן להיווכח, מדובר בהליך מורכב וסבוך. אם יש לכם שאלות או צורך בכל ייעוץ או סיוע בנושא, תוכלו לפנות לעורך דין מומחה בתחום ממשרדנו. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בסיוע ללקוחות בהליכי בקשת רישיון נשק ובייצוגם מול הרשויות והערכאות המשפטיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה במשרדנו, בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top